Bądź aktywnym tatą! Jak możesz pomóc w karmieniu i opiece nad dzieckiem?

materiały prasowe / Medela Polska
Utarło się, że karmienie niemowlęcia mlekiem kobiecym to zadanie wyłącznie dla mamy. Natomiast rolą mężczyzny jest udzielanie jej wsparcia emocjonalnego i przejęcie części obowiązków związanych z prowadzeniem domu. Pamiętajmy jednak, że żywienie mlekiem kobiecym to nie tylko karmienie piersią. Świeżo upieczony tata może aktywnie włączyć się w opiekę nad dzieckiem, karmiąc je odciągniętym pokarmem, na przykład za pomocą specjalnego zestawu Calma Medela.

Czasami zapominamy, że młoda mama potrzebuje czasu wyłącznie dla siebie. Nie musi poświęcać się tylko opiece nad dzieckiem. Pamiętajmy, że niemowlę rozpoznaje nastrój rodziców – jeśli mama jest szczęśliwa i zrelaksowana, dziecko również takie będzie. Poza tym coraz częściej zdarza się, że kobieta chce skrócić swój urlop macierzyński i wcześniej powrócić do pracy zawodowej. Coraz częściej pary decydują się na tak zwany odwrócony model rodziny. Młody tata opiekuje się dzieckiem i zajmuje się domem, a jego partnerka już kilka tygodni po porodzie wraca do pracy.

Karmienie mlekiem matki z butelki

Jeśli młoda mama zdecyduje się na wcześniejszy powrót do pracy, nie musi to oznaczać rezygnacji z karmienia naturalnego. Korzyści płynące z żywienia dziecka mlekiem kobiecym są tak cenne, że warto je kontynuować. Karmienie mlekiem mamy zmniejsza ryzyko wystąpienia u niemowlęcia zapalenia ucha środkowego i górnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego, biegunki, posocznicy oraz wielu innych chorób. Żywienie pokarmem kobiecym procentuje także na przyszłość. U dzieci, które były karmione w ten sposób, rzadziej występuje nadwaga lub otyłość, astma, cukrzyca, białaczka i inne nowotwory.

Pod nieobecność partnerki świeżo upieczony tata może karmić niemowlę za pomocą Calmy Medela, która przy prawidłowym stosowaniu zapobiega zaburzeniom naturalnego odruchu ssania u dziecka. Dzięki temu w każdej chwili można swobodnie przejść z karmienia piersią na karmienie butelką i na odwrót, ponieważ maluch nie przyzwyczaja się do smoczka. Calma Medela umożliwia dziecku kontrolowanie ssania, połykania i oddychania w dokładnie taki sam sposób, jak robi to, pobierając pokarm z piersi.
Odciągnięty pokarm kobiecy można przechowywać przez 6 godzin w temperaturze nieprzekraczającej 25 stopni Celsjusza, a w lodówce nawet do 5 dni. Służą do tego między innymi specjalne butelki i jednorazowe torebki na pokarm, do których młoda mama może bezpośrednio odciągać mleko. Torebki mają podwójne ścianki, co powoduje, że przechowywanie pokarmu jest bezpieczne i nie musimy martwić się, że zostanie zanieczyszczony. Podobnie jest w przypadku butelek – wykonane są z tworzywa, które nie zawierają bisfenolu A (BPA), który zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości, nowotworów i wielu innych chorób.

A może urlop tacierzyński? W przypadku, gdy mama zdecyduje się na powrót do pracy, ojciec dziecka może starać się o przyznanie urlopu tacierzyńskiego, który przysługuje mu, jeśli zatrudniony jest na umowę o pracę. Aby mężczyzna mógł go uzyskać, kobieta musi oficjalnie zrzec się urlopu macierzyńskiego. Nie może jednak wrócić do pracy od razu po porodzie – pierwsze 14
tygodni urlopu może wykorzystać tylko mama. W tym czasie tata może skorzystać z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, który przysługuje mu do czasu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Ma do niego prawo bez względu na to, czy kobieta pozostanie na macierzyńskim czy też nie. Zupełnie inaczej jest w przypadku urlopu tacierzyńskiego. Mężczyzna otrzymuje go w zamian za urlop
macierzyński i z tego tytułu przysługują mu dokładnie takie same prawa jak kobiecie. Podczas tacierzyńskiego będzie otrzymywał zasiłek, a prawo będzie chronić go przed zwolnieniem po powrocie do pracy. Czas trwania tego urlopu uzależniony jest od liczby urodzonych dzieci podczas porodu. W przypadku jednego niemowlęcia jest to 6 tygodni, w przypadku bliźniaków – 17. Po tym czasie mężczyzna może skorzystać z dodatkowego urlopu tacierzyńskiego w wymiarze 4 tygodni, w przypadku dwojga niemowląt – 6. Natomiast po jego ukończeniu może przejść na urlop rodzicielski, który trwa 26 tygodni. Podsumowując – mężczyźnie, który zdecyduje się na urlop tacierzyński, przysługuje minimum 38 tygodni na opiekę nad dzieckiem!

A co jeśli kobieta pozostanie na macierzyńskim?Oczywiście, mężczyźni, którzy nie skorzystają tacierzyńskiego, również mogą aktywnie włączyć się w opiekę nad dzieckiem. Bywa, że pierwsze tygodnie po porodzie są dla młodej mamy bardzo trudne i właśnie wtedy potrzebuje największego wsparcia. W tym czasie tata może skorzystać z wcześniej wspomnianego dwutygodniowego urlopu ojcowskiego.
Drodzy Panowie! Brak pomocy w opiece nad dzieckiem powoduje, że wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią. Wsparcie emocjonalne jest dla nich bardzo cenne, jednak równie istotnyjest odpowiedni podział obowiązków. Pamiętajmy, nowoczesny tata to tata aktywny!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE