Pierwszy ząbek? Zobacz, jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu [ZDJĘCIA]
- Na zdjęciach dziąseł przy ząbkowaniu widać wyraźnie, że są one rozpulchnione i obolałe.
- Wygląd dziąseł przy ząbkowaniu to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów, że dziecku wyrzynają się zęby.
- Aby przynieść ulgę opuchniętym dziąsłom przy ząbkowaniu, można podać dziecku schłodzony gryzak lub posmarować je żelem na ząbkowanie.
Jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu – zdjęcia
Dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania są opuchnięte, obolałe i zaczerwienione w miejscu, w którym wyrzyna się ząb. Te zdjęcia dziąseł przy ząbkowaniu zamieściła na swoim instagramowym profilu Kirsty Woodrow. Powstały w ciągu jednego tygodnia i bardzo dobrze widać na nich rozpulchnione dziąsła podczas wyrzynania się zębów mlecznych:
Rozpulchnione dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania widać też wyraźnie na poniższym zdjęciu – możesz dostrzec wyraźne zgrubienia na dziąsłach. Zwróć również uwagę na charakterystyczną wysypkę: przy ząbkowaniu występuje często, ponieważ ślina podrażnia delikatną skórę dziecka.
Tak natomiast wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu zaraz po wyrżnięciu się pierwszego ząbka mlecznego i tuż przed przebiciem się kolejnego – dziąsło niemowlaka jest tu wyraźnie białe. Tu także widać, że dziąsła są rozpulchnione:
Dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania
Przy ząbkowaniu dziąsła są zaczerwienione i obrzęknięte w okolicy wyrzynającego się zęba. Czasami zdarza się zapalenie dziąseł u niemowlaka, jest to jednak dość rzadkie powikłanie. Częściej można zauważyć natomiast zasinienie dziąseł podczas ząbkowania, błona śluzowa dziąseł ma wtedy niebieskawy odcień. Może też pojawić się niewielki krwiak w miejscu, w którym ząbek przebije dziąsło niemowlaka.
Takie zmiany mogą pojawić się na dziąsłach na kilka dni lub tygodni przed wyrżnięciem się zęba i powinny zniknąć, kiedy pojawi się mleczak. Jeśli krwiak na dziąśle utrzymuje się przez kilka tygodni po wyrżnięciu się zęba, warto skonsultować to z pediatrą lub pedodontą (stomatologiem dziecięcym).
Jeśli nie jesteś pewna, czy twoje dziecko ząbkuje, bo jego dziąsła, w twojej ocenie, wyglądają zwyczajnie, możesz przeprowadzić test szklanki. Wystarczy przycisnąć ją delikatnie do dziąseł malucha, żeby zobaczyć, czy nie ukrywają się tam mleczaki (uwaga: dla bezpieczeństwa dziecka szklanka powinna być albo z grubego szkła, albo z przezroczystego plastiku!). Możesz też delikatnie postukać w dziąsła łyżeczką. Jeśli usłyszysz stukanie – bingo! Niedługo wyrżnie się ząb.
Co na opuchnięte dziąsła u niemowlaka?
Ząbkowanie nie jest szczególnie przyjemnym doświadczeniem ani dla dziecka, ani dla jego rodziców. Oprócz obrzmiałych, rozpulchnionych i bolesnych dziąseł, dziecku może doświadczać innych nieprzyjemnych objawów ząbkowania, m.in. nadmiernego ślinienia się, drażliwości, problemów ze ssaniem. Dwa ostatnie spowodowane są bólem dziąseł, dlatego warto pomóc dziecku poprzez:
- delikatny masaż dziąsła czystym palcem z niewielką ilością żelu na ząbkowanie
- podanie gryzaka – najpopularniejsze są gumowe lub silikonowe, dobrze je schłodzić w lodówce przed podaniem (Uwaga! Nigdy nie podawaj dziecku gryzaka, który był w zamrażarce, możesz w ten sposób spowodować odmrożenia). Niektórzy zalecają też bursztyn na ząbkowanie, jednak ta metoda nie ma naukowego potwierdzenia, a naszyjnik czy bransoletka z bursztynu stanowią dodatkowo ryzyko zadławienia lub – w przypadku korali – uduszenia.
Niektórzy rodzice twierdzą, że podczas ząbkowania u dzieci pojawiają się też gorączka, katar i/lub kaszel, a nawet biegunka, jednak lekarze przestrzegają, że te symptomy mogą wskazywać na rozwijającą się infekcję i nie są one typowymi objawami dla wyrzynania się zębów mlecznych.
źródła: mp.pl, Pediatria i Medycyna Rodzinna (Vol 9, Numer 3, 2013)
Czytaj także: https://mamadu.pl/130625,kiedy-pojawi-sie-pierwszy-zabek