Dzień Nauczyciela 2018. W tym roku uroczystości nie odbędą się 14 października

Dzień Nauczyciela 2018
Dzień Nauczyciela 2018 smile19 / 123RF
Czy Dzień Nauczyciela jest tym samym świętem co Dzień Edukacji Narodowej? Kiedy przypada Dzień Nauczyciela i jak się go obchodzi w polskich szkołach? Czy odbywają się wtedy lekcje? Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z 14 października.


Kiedy wypada Dzień Nauczyciela 2018?
Dzień Nauczyciela nie jest świętem ruchowym – każdego roku przypada 14 października. Sama nazwa jest określeniem potocznym, ponieważ w ustawie święto nazwane jest Dniem Edukacji Narodowej, upamiętniającym powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Dzień Nauczyciela ustanowiono w 1972 roku, ale od 1982 roku funkcjonuje w ustawie jako Dzień Edukacji Narodowej i zawiera zapis, że jest to "święto wszystkich pracowników oświaty".

Dzień Nauczyciela w szkołach
To szczególny moment roku szkolnego. Tego dnia uczniowie w całej Polsce mają okazję podziękować pedagogom i nauczycielom za ich pracę i trud w nią włożony. 14 października kwiaty i prezenty przyjmuje ok. 650 tys. pracowników oświaty.

Wielu zadaje sobie pytanie, czy jest to dzień wolny od lekcji i pracy oraz jak jest obchodzony w Polsce. Niestety tego dnia zajęcia odbywają się normalnie – albo prawie normalnie, ponieważ w wielu szkołach organizowane są apele, przedstawienia lub inne wydarzenia. W związku z tym lekcje będą skrócone lub odbędą się w luźniejszej formie. Uczniowie najczęściej obdarowują nauczycieli kwiatami, słodkościami czy drobnymi prezentami.
14 października – Dzień Nauczyciela
W 2018 roku 14 października wypada w niedzielę, dlatego najprawdopodobniej uroczystości zostaną przeniesione na piątek, 12 października, lub poniedziałek 15 października. Wszystkie szczegóły znajdzie na pewno na stronach internetowych swoich szkół.


Dni wolne od szkoły
Na dni ustawowo wolne od szkoły uczniowie muszą poczekać do listopada, czyli do Uroczystości Wszystkich Świętych 1 listopada.
Źródło: radiozet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE