mamDu_avatar

4 tydzień ciąży. Spóźnia się okres, już czas na test ciążowy

Dominika Bielas

12 kwietnia 2018, 14:58 · 3 minuty czytania
4 tydzień ciąży to połowa pierwszego trymestru. Zarodek znajduje się już w macicy, gdzie doszło do jego zagnieżdżenia. Właśnie zaczynają się tworzyć zalążki podstawowych organów dziecka. Możesz zauważyć pierwsze objawy ciąży (w tym brak okresu). To dobry moment na wykonanie testu ciążowego. Podpowiadamy, co dzieje się w 4 tygodniu ciąży i o czym warto pamiętać.


4 tydzień ciąży. Spóźnia się okres, już czas na test ciążowy

Dominika Bielas
12 kwietnia 2018, 14:58 • 1 minuta czytania
4 tydzień ciąży to połowa pierwszego trymestru. Zarodek znajduje się już w macicy, gdzie doszło do jego zagnieżdżenia. Właśnie zaczynają się tworzyć zalążki podstawowych organów dziecka. Możesz zauważyć pierwsze objawy ciąży (w tym brak okresu). To dobry moment na wykonanie testu ciążowego. Podpowiadamy, co dzieje się w 4 tygodniu ciąży i o czym warto pamiętać.
W 4 tygodniu ciąży najprawdopodobniej zauważysz brak okresu, to dobry moment na wykonanie testu ciążowego Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

4 tydzień ciąży

W 4 tygodniu ciąży zygota, czyli zapłodniona komórka jajowa jest przesuwana przez rzęski jajowodu w kierunku macicy. Podczas tej podróży następuje jej ciągły podział, w wyniku którego powstaje blastocysta. Ten wielokomórkowy twór w 5-6 dniu dociera do macicy. Tam się zagnieżdża i zaczyna wydzielać hormon hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który jest jednym z hormonów warunkujących utrzymanie i rozwój ciąży w pierwszych tygodniach. To właśnie ten hormon jest wykrywany przez test ciążowy.


Podczas implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy może dojść do niewielkiego krwawienia zwanego krwawieniem/plamieniem implantacyjnym.

4 tydzień ciąży: który to miesiąc?

4 tydzień ciąży to 1. miesiąc ciąży i czwarty tydzień 1. trymestru. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.

4 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości

Pierwsze objawy ciąży to zazwyczaj:

  • zmiana samopoczucia
  • nudności
  • wymioty
  • zawroty głowy
  • zasłabnięcia
  • zaparcia
  • senność
  • brak miesiączki.

Część kobiet skarży się na charakterystyczny, metaliczny posmak w ustach. To efekt działania hormonów, które kontrolują zmysł smaku i wpływają na działanie kubków smakowych. Na szczęście, dziwny posmak zanika wraz z drugim trymestrem.

Organizm zużywa teraz dużo energii na wykształcenie łożyska i na rozwój dziecka. Sen jest jego sposobem na regenerację. Za łatwe zasypianie odpowiedzialny jest progesteron, produkowany od pierwszych dni ciąży przez jajniki w dużych ilościach.

4 tydzień ciąży: o czym warto pamiętać?

4 tydzień ciąży to pierwszy moment na wykonanie testu ciążowego, ale nie zawsze pojawią się na nim dwie wyraźne kreski (zwróć uwagę na to, aby wykazywał dużą czułość). Możesz także wykonać badanie poziomu hCG z krwi. Nawet jeśli tylko podejrzewasz, że jesteś w ciąży:

  • zrezygnuj z papierosów i alkoholu
  • stosuj tylko leki zalecone przez lekarza
  • unikaj miejsc, gdzie mogłabyś się zarazić grypą
  • unikaj sauny i gorących kąpieli
  • unikaj badań RTG
  • zrezygnuj z napoi energetycznych.

Pozytywny wynik testu oznacza, że powinnaś zapisać się do ginekologa, aby wykonać niezbędne badania. Najlepiej, żeby wizyta odbyła się 6–8 tygodni po ostatniej miesiączce.

4 tydzień ciąży: USG dopochwowe

Pierwsze badanie USG wykonane w połowie 4 tygodnia ciąży powinno wykazać tzw. pęcherzyk ciążowy – strukturę, w której rozwijają się zarodek, ciałko żółte, które zaopatruje początkowo zarodek w substancje odżywcze oraz błony płodowe. Wielkość pęcherzyka ciążowego na tym etapie jest używana do określania wieku ciąży.

Na tym etapie, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników nie zaleca żadnych badań. Jest to tak wczesny etap ciąży, że większość pań właśnie dowiaduje się, że jest w ciąży.

4 tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?

W 4 tygodniu ciąży powstaje zarodek (za kilka tygodni płód), worek owodniowy i woreczek żółtkowy, którego zadaniem jest dostarczanie dziecku pokarmu, do momentu aż wykształci się łożysko.

Zarodek jest mikroskopijnej wielkości, wygląda jak ziarno ryżu i ma około 1,7 mm. W obrębie zarodka kształtują się trzy grupy komórek, zwane listkami zarodkowymi, z których jeden przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy, drugi – w układ pokarmowy z trzustką i wątrobą, z trzeciego natomiast powstaną szkielet, kościec, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie twojego dziecka.

Zobacz, jak na USG wygląda dziecko w 4 tygodniu ciąży:

Jak wygląda brzuch w 4 tygodniu ciąży?

4 tydzień ciąży to moment zagnieżdżania się zarodka w macicy. Brzuch nie zwiększył jeszcze rozmiarów, ale przyszła mama może odczuwać już ból podbrzusza. Wywołuje go zwiększony przepływ krwi lub powiększenie się macicy. Brzuszek ciążowy zaczyna się pojawiać zwykle pod koniec 4 miesiąca (dokładnie między 14 a 17 tygodniem).

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, nhs.uk, ptgin.pl