Dziecko jest jeszcze tak malutkie, że zmieściłoby się na czubku szpilki. Co dzieje się w 4. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 4. tydzień ciąży?
Jak wygląda 4. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
4 tydzień ciąży – to już połowa pierwszego trymestru. Prawdopodobne objawy ciąży to brak miesiączki w spodziewanym terminie i powiększenie piersi. Jednak, ciążę na 100% potwierdzić może dopiero lekarz podczas badania USG. Rozwój zarodka jest już intensywny. Zarodek w 4. tygodniu ciąży znajduje się już w macicy, gdzie doszło do jego zagnieżdżenia. Tu następuje dalszy jego rozwój.


4. tydzień ciąży – który to miesiąc?
4. tydzień ciąży to 1. miesiąc ciąży i czwarty tydzień pierwszego trymestru. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 4. tygodniu ciąży?
Dziecko jest mikroskopijnej wielkości, wygląda jak ziarno ryżu i ma około 1,7 mm. Zaczynają się tworzyć zalążki podstawowych organów dziecka. Powstaje zarodek (za kilka tygodni płód), worek owodniowy i woreczek żółtkowy, którego zadaniem jest dostarczanie dziecku pokarmu, do momentu aż wykształci się łożysko.


W obrębie zarodka kształtują się trzy grupy komórek, zwane listkami zarodkowymi, z których jeden przekształci się w układ nerwowy, skórę i włosy, drugi – w układ pokarmowy z trzustką i wątrobą, z trzeciego natomiast powstaną szkielet, kościec, układ moczowo-płciowy, krwionośny oraz mięśnie twojego dziecka.


Zobacz, jak wygląda dziecko w 4. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 4. tygodniu ciąży?
4. tydzień ciąży to moment zagnieżdżania się zarodka w macicy. Brzuch nie zwiększył jeszcze rozmiarów, ale przyszła mama może odczuwać już ból w dolnej części brzucha. Wywołuje go zwiększony przepływ krwi lub powiększenie się macicy.


Brzuszek ciążowy zaczyna się pojawiać pod koniec 4. miesiąca (dokładnie między 14 a 17 tygodniem).


4. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Pierwsze objawy ciąży to zazwyczaj:
– zmiana samopoczucia
– nudności
– wymioty
– zawroty głowy
– zasłabnięcia
– zaparcia
– senność.

Część kobiet skarży się na charakterystyczny, metaliczny posmaku w ustach. To efekt działania hormonów, które kontrolują zmysł smaku i wpływają na działanie kubków smakowych. Na szczęście, dziwny posmak zanika wraz z drugim trymestrem.

Organizm zużywa teraz dużo energii na wykształcenie łożyska i na rozwój dziecka. Sen jest jego sposobem na regenerację. Za łatwe zasypianie odpowiedzialny jest progesteron, produkowany od pierwszych dni ciąży przez jajniki w dużych ilościach.

4. tydzień ciąży – lista badań
Badanie USG wykonane w połowie 4. tygodniu ciąży powinno wykazać tzw. pęcherzyk ciążowy – strukturę, w której rozwijają się zarodek, ciałko żółte, które zaopatruje początkowo zarodek w substancje odżywcze oraz błony płodowe. Wielkość pęcherzyka ciążowego na tym etapie jest używana do określania wieku ciąży.

Na tym etapie, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników nie zaleca żadnych badań. Jest to tak wczesny etap ciąży, że większość pań właśnie dowiaduje się, że jest w ciąży.

4. tydzień ciąży – o czym warto pamiętać?
– W czasie ciąży zrezygnuj z papierosów i alkoholu.
– Stosuj tylko leki zalecone przez lekarza.
– Unikaj miejsc, gdzie mogłabyś się zarazić grypą.
– Unikaj sauny i gorących kąpieli.
– Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, unikaj badań RTG.
– Zrezygnuj z kawy i napoi energetycznych.

Zobacz, co zmieni się w twoim ciele w 5. tygodniu ciąży. Jak przebiega rozwój dziecka?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...