Nietrzymanie moczu w ciąży dotyczy co 2 ciężarnej. Jak sobie radzić z tym wstydliwym problemem?

Prawo autorskie: ruigsantos / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: ruigsantos / 123RF Zdjęcie Seryjne W przypadku nietrzymania moczu, nacisk macicy jest tak mocny, że powoduje niekontrolowane opróżnienie pęcherza.
Ciąża powoduje wiele objawów. Jednak jednym z najbardziej nieprzyjemnych jest NTM - czyli nietrzymanie moczu. Szacuje się, że problem ten dotyka ponad połowę kobiet.

Ta przypadłość jest zazwyczaj wyjątkowo wstydliwa. Czasem podczas kichnięcia lub podnoszenia czegoś ciężkiego, może zdarzyć się nietrzymanie moczu. Większość osób kojarzy tę chorobę z osobami starszymi, to jednak mylne myślenie, bo problem dotyczy także młodych osób i nie tylko kobiet.

Dlaczego w ciąży odczuwam parcie na mocz?
Ponieważ twoja macica jest powiększona i może uciskać na pęcherz. W przypadku nietrzymania moczu, nacisk ten jest tak mocny, że powoduje niekontrolowane opróżnienie pęcherza, a mięśnie dna miednicy nie dają rady utrzymać moczu na miejscu. Są one bowiem rozluźnione przez hormony i rozciągnięte.

Kiedy przestanę chorować na nietrzymanie moczu?
Na szczęście nie jest to objaw, który zostaje z kobietą po ciąży. Ponieważ jest on wynikiem mechanicznego uciskania na pęcherz, a nie zmian trwałych. Maksymalnie do 6 miesięcy po porodzie objawy mogą się utrzymywać, jednak zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach od urodzenia dziecka. Poziom hormonów zaczyna się wtedy zmieniać, a napięcie mięśniowe wraca do normy.


Jak mogę zapobiec nietrzymaniu moczu?
Nie możesz zapobiec temu, ale możesz złagodzić objawy. Warto, nawet zanim się zajdzie w ciążę, ćwiczyć mięśni dnia miednicy, popularnie nazywanych mięśniami Kegla. Twoja położna lub lekarz powinni wytłumaczyć ci, jak to dokładnie robić. Najprościej mówiąc to napinanie i rozluźnianie mięśni. Ćwiczenie to nie wymaga specjalnych przyrządów ani przygotowań. Można je wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze dnia, nawet w zaawansowanej ciąży. Położne zalecają takie ćwiczenia nie tylko dla kobiet z problemem nietrzymania moczu, każda przyszła mama powinna je wykonywać, ponieważ ułatwiają one poród.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla

Napnij mięśnie na kilka sekund
Następnie rozluźnij je
Powtarzaj ćwiczenie w kilku seriach, ok. 3 razy w tygodniu

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Przede wszystkim zaopatrz się we wkładki higienicznie i żele do higieny intymnej. Ta dolegliwość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji intymnych. Wkładki należy wymieniać regularnie i dbać o to, żeby nie chodzić w mokrych. Ważne jest też częste podmywanie się, zwłaszcza gdy zdarzy się nam nietrzymanie moczu. To działania profilaktyczne, które mają zapobiec wystąpieniu infekcji. Najczęstszą infekcją pojawiającą się przy NTM jest zapalenie pęcherza, które objawia się silnym pieczeniem przy oddawaniu moczu, parciem na pęcherz oraz bólem w podbrzuszu.

Czy powinnam pić mniej, gdy cierpię na nietrzymanie moczu?
Nie i to najgorsze co można zrobić. Nie należy ograniczać płynów, wręcz przeciwnie należy zwiększyć ich ilość do 2 litrów dziennie. Pęcherz powinnaś opróżniać regularnie i do tego niezbędne jest picie. Inaczej może dojść do infekcji. Najlepiej pić zwykłą czystą wodę. Jeśli jej nie lubisz to dodaj cytrynę lub miętę. Unikaj natomiast kawy, energetyków, herbaty, gazowanych napojów. Mogą one działać moczopędnie, co zwiększy częstotliwość przymusowego oddawania moczu. Kawę postaraj się ograniczyć do dwóch, maksymalnie trzech filiżanek dziennie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE