Krążek, który uchroni cię przed przedwczesnym porodem. Dowiedz się więcej o Metodzie Pessar

Prawo autorskie: ruigsantos / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: ruigsantos / 123RF Zdjęcie Seryjne Pessary to urządzenia o różnych kształtach i wielkościach, które stosuje się dopochwowo.
Metoda Pessar (Pessoterapia) to łatwo dostępna metoda leczenia zaburzeń statyki narządów rodnych, w której stosuje się dopochwowe urządzenia, mające za zadanie zmniejszyć, bądź wyeliminować obniżenie lub wypadanie macicy.


Pessary to urządzenia o różnych kształtach i wielkościach, które stosuje się dopochwowo. Są dostępne w aptekach, lub sklepach internetowych (koszt to od 150 do 170 zł).

Jeśli niewydolność szyjki macicy pojawia się u kobiety w ciąży, istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. W takiej sytuacji stosuje się tzw. pessar kołnierzowy - sylikonowy krążek, który ma zapobiec skracaniu szyjki macicy.

Na jakiej podstawie lekarz decyduje się założyć u kobiety pessar?
Ginekolog wykonuje USG dopochwowe i sprawdza długość szyjki macicy. Jeśli USG wykaże obecność stanu zapalnego w drogach rodnych - uniemożliwia to zastosowanie metody, gdyż są to przeciwskazania do założenia pessaru.
Jak wygląda zabieg ?
Wykonuje się go w gabinecie ginekologicznym, najczęściej między 20 a 28 tyg. ciąży, choć w niektórych sytuacjach lekarz decyduje się założyć go wcześniej. Ginekolog dobiera odpowiedni rozmiar krążka tak, by był dostosowany do anatomicznej budowy kobiety. Krążek zdejmowany jest pod koniec ciąży (ok. 38 tyg.). Niestety koszt pessaru pokrywa kobieta - zabieg nie jest refundowany (w niektórych sytuacjach jest bezpłatny, np. jeśli pessar musi byc założony podczas pobytu w szpitalu).

Czy zabieg założenia pessaru jest bolesny?
Nie. Jest bezbolesny i wykonuje się go bez podania środków znieczulających. Niektóre kobiety odczuwają tylko lekki dyskomfort w trakcie wykonywania zabiegu. Po założeniu pessar jest niewyczuwalny - w żaden sposób nie utrudnia ruchów i nie przysparza bólu w codziennym funkcjonowaniu.

Czy założenie pessaru wpływa na życie kobiety?
Tak. Po zabiegu kobieta musi ograniczyć aktywność fizyczną i zachować wstrzemięźliwość seksualną. Musi też dużo odpoczywać, dlatego wskazane jest zwolnienie lekarskie z pracy. W związku z tym, że pessar zwiększa ryzyko infekcji, należy przywiązywać większą uwagę do higieny intymnej. Bardzo często lekarz decyduje się na leki przeciwgrzybiczne przy zastosowaniu tej metody. Kobieta powinna być też pod stałą opieką ginekologiczną, gdyż konieczne są kontrole lekarskie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...