Polskie dzieci nie są w stanie wejść na 4. piętro, są otyłe i mają problemy z kręgosłupem. To wina rodziców

Prawo autorskie: tomsickova / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: tomsickova / 123RF Zdjęcie Seryjne
Przebadano 2 tysiące uczniów z 39 szkół gimnazjalnych we Wrocławiu. Fundacja POZdro, która na szeroką skalę zajęła się przeprowadzaniem badań przesiewowych w kierunku cukrzycy, chorób cywilizacyjnych u dzieci, dostarczyła wiele niepokojących informacji.

Na pierwszym miejscu niechlubnego rankingu są wady postawy, tutaj liczba przekracza 90 procent gimnazjalnej młodzieży. Podkreślić należy, że nie są to tylko wady estetyczne. Dziecko z dużą wadą kręgosłupa, złego ułożenia łopatek, miednicy, itd. może mieć problemy z oddychaniem. Do tego zdarza się, że szybciej się męczy, miewa bóle głowy, czy nawet utyka. W konsekwencji, nie nadążając za rówieśnikami, bywa, że czuje się odtrącone, czy nawet zestresowane.
poradnikzdrowie.pl

"Gdy maluch idzie do szkoły, dla kręgosłupa zaczyna się trudny czas. To okres szybkiego wzrostu dziecka. Mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie stanowią wystarczającej podpory dla kręgosłupa. A wtedy właśnie zmienia się tryb życia młodego człowieka: mniej czasu poświęca zabawom na podwórzu, bieganiu, a więcej godzin spędza w ławce lub przy komputerze, często przyjmując niewłaściwą pozycję."

Wyróżnić można trzy głównie schorzenia kręgosłupa:

Skolioza, czyli skrzywienie boczne. Kręgosłup nie tworzy linii prostej, ale wykrzywia się w łuki.
Lordoza, czyli wygięcie kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym. Wklęsłe plecy i wystający brzuch.
Kifoza, czyli wygięcie kręgosłupa w tył na odcinku piersiowym. Patrząc z profilu, widzimy okrągłe plecy, czy nawet garb.

Jeśli któregokolwiek uda ci się zaobserwować o swojego dziecka, najlepiej niezwłocznie udać się do pediatry, albo od razu do ortopedy. Pierwszy etap programu profilaktycznego zakończył się również smutną informacją o sprawności dzieciaków. Kiepska kondycja fizyczna, dotyka aż... 60 procent nastolatków, którzy to mieli problem z wejściem po schodach na 4 piętro. Niestety 5 procent z nich musiała przerwać "wspinaczkę" z racji zbyt wysokiego ciśnienia.

Następny wniosek: Nadwagę ma aż 17 procent badanych uczniów.

Grupa 300 osób, tych najbardziej potrzebujących wsparcia i pomocy, zaproszona została do kolejnego etapu programu POZdro, które obejmują spotkania z lekarzami, trenerami i dietetykami. Kolejna edycja bezpłatnych badań i konsultacji, do których mogą zapisywać się szkoły, już we wrześniu.


Źródło: radiowroclaw.pl, poradnikzdrowie.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE