Dobry plecak czyni zdrowym. Jaki wybrać ten najlepszy dla dziecka

Fot. Materiały prasowe
Zbliża się rok szkolny i przed sobą mamy wizję kolejnych wielkich zakupów: książki, przybory szkolne, no i oczywiście… plecak dla dziecka.

Tak naprawdę rzadko myślimy jaki on powinien być. Często ulegamy dziecku, które samo chce zdecydować o zakupie. A ono wybiera, bo taki śliczny kolor, cudowny kształt. A plecak czy tornister nie powinien być wyborem przypadkowym. Zdaniem rehabilitantów źle dobrany skutkuje złą postawą (dziecko nosząc go wciąż pochyla się do przodu), a co za tym idzie skrzywieniem kręgosłupa. W jednym z programów usłyszałam, że nawet bóle głowy mogą być oznaką, że nasze dziecko nosi źle dobrany tornister.
Ewa Kuraszkiewicz
Product Manager

Dziecko powinno uwielbiać swój plecak, który będzie mu codziennie towarzyszył w drodze do szkoły. Estetyka wykonania produktów jest dla firmy PASO bardzo ważna. Plecaki są projektowane z użyciem licencji najpopularniejszych filmów i bajek dla dzieci wg katalogów stylistycznych i w oparciu o kanony obowiązujące w ramach licencji. Plecak musi być atrakcyjny dla ucznia. Gdy dziecko wybierze ukochany plecak, rolą rodzica jest sprawdzenie czy posiada widoczne odblaski, które chronią dziecko na drodze. Odblaskowe taśmy, naszywki, przewieszki i detale które zwykle pełnią również funkcję dekoracyjną – są na wszystkich plecakach Paso.

Plecak musi być lekki jak piórko ale jednocześnie bardzo wytrzymały i uszyty z wodoodpornej tkaniny spełniającej normy bezpieczeństwa i jakości przewidziane dla tego rodzaju produktów. Dziecko codziennie minimum godzinę nosi swój plecak, dlatego bardzo ważne są szelki i plecy. Plecak musi mieć ergonomiczne, usztywniane plecy z profilowanymi szelkami i praktycznym uchwytem górnym do przenoszenia ciężkich książek. Funkcjonalne wnętrze gwarantuje naszym pociechom utrzymanie porządku.

Plecaki PASO mają dwie komory, kieszenie przednie oraz dwie kieszenie boczne. Plecaki , aby spełniały swoją funkcję muszą być trwałe i wygodne w użyciu, przystosowane do częstego używania nawet dla małych dzieci.

Jaki więc powinien być?

Jak najlżejszy
Dziecko nie może dźwigać na plecach ciężaru większego niż 10 proc. masy swojego ciała. Czyli załóżmy, że chłopiec waży 35 kg. Może więc nosić ciężar nie większy niż 3,5 kg (pamiętajmy, że wlicza się w to też zawartość plecaka).
Normy europejskie są takie. Plecak nie powinien ważyć więcej niż półtora kilograma ( dla klas I- III ta norma wynosi 1,2 kg)

Dopasowany do wzrostu
Nie może być ani za duży, ani za mały.
O odpowiednim kształcie
Ciężar powinien rozkładać się na całą powierzchnię pleców dziecka. Najlepszy plecak ma elastyczny tył, który dopasowuje się do naturalnego wygięcia na dole kręgosłupa. Szelki– koniecznie– muszą być regulowane. Najlepiej jeśli będą miękkie i szerokie (najlepiej powyżej 4 cm). Od góry powinny być wszyte w pewnym odstępie od siebie, a nie wychodzić z jednego miejsca.


Z elementami odblaskowymi
Dzięki nim dziecko będzie widoczne (a co za tym idzie bezpieczne) na drodze. Elementy odblaskowe powinny być po każdej stronie dobrego plecaka– z tyłu i po bokach.

Z dobrego materiału

Materiał powinien być odporny na zabrudzenia, wodoodporny i nadający się do prania, dzięki czemu będzie łatwy do utrzymania w czystości. Ważne, żeby był mocno zszyty i miał wzmocnione dno.

Z dużą ilością przegród, kieszonek
To jest po pierwsze wygodne, po drugie bardzo praktyczne. Dzięki temu nasza pociecha nie będzie wywalała całej zawartości plecaka w rozpaczliwym poszukiwaniu kredek, piórnika czy butelki z wodą. Wszystko ma swoje miejsce. Jest też jeszcze jeden plus posiadania dużej liczby przegródek: ciężar rozkłada się w miarę równomiernie.
Wygląd plecaka
A tu już hulaj duszo. Chyba najlepiej, żeby akurat tutaj dać swobodę dziecku. Nawet jeśli wybierze motyw z ulubionej bajki ( a my sądzimy, że ta bajka niedługo już się znudzi). Trudno. Możemy oczywiście zasugerować coś bardziej ponadczasowego, ale z doświadczenia wiem, że na nasze wybory dziecko reaguje przewróceniem oczami.
Złoty środek? Wybieramy kilka plecaków ( według punktów powyżej) i ostateczny wybór pozostawiamy dziecku. Wilk będzie syty, i owca cała.

Udanego roku szkolnego!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE