Rytuały - skuteczne sposoby na dobre samopoczucie dziecka (i reszty rodziny)

Fot. Flickr/[url=https://www.flickr.com/photos/donnieray/9198347723/]Donnie Ray Jones[/url] / [url=http://bit.ly/mamadu]CC BY[/url]
Fot. Flickr/Donnie Ray Jones / CC BY
Kiedy rodzi się dziecko, Twój świat przewraca się do góry nogami. Tę banalną prawdę słyszysz od znajomych zanim jeszcze poinformujesz ich, że myślisz o potomstwie. Że nie jest to tylko wytarty frazes dowiadujesz się, kiedy zachodzisz w ciążę. Ze względu na dolegliwości idziesz na zwolnienie, rezygnujesz z planowanego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wyjazdu, a starannie zaplanowany i obgadany z położną poród zaskakuje Cię w najmniej sprzyjających okolicznościach...

Zdarza się, prawda? Gdy wreszcie maluch ląduje w Twoich ramionach, wiesz już, że ten wcześniejszy świat, budowany starannie jak domek z klocków, trzeba będzie jakoś przebudować. No jak to jak? W centrum znajdzie się teraz dziecko.

Ono tymczasem, by poczuć się z Tobą bezpiecznie, potrzebuje uporządkowanej i przewidywalnej codzienności. Wyobrażasz sobie, jak musi się czuć noworodek, który przez miesiące przyzwyczajał się do luksusowego ciepła, usypiał słysząc bicie Twojego serca, a o jedzenie nie musiał się głośno upominać? Teraz spędza pierwsze tygodnie życia w nieznanym, nie do końca przyjaznym świecie. Jak to przetrwać?

Z pomocą dziecku i Tobie przyjdą rytuały, powtarzalne czynności tworzące niemowlęcy rozkład dnia (i nocy?).

Sen
Dziecko kładź zawsze o stałej porze (co do dokładnej godziny – możesz poekesperymentować – jeśli dziecko budzi się wyjątkowo wcześnie, wieczorem kładź je odpowiednio później). Oczywiście, zasada ta, w początkach Waszej znajomości może okazać się jedynie teoretycznie łatwa do wprowadzenia (są dzieci, które w nocy budzą się co godzinę, dwie, są takie, które od urodzenia przesypiają całe noce), ale uwierz, przy konsekwetnym jej stosowaniu szybko zobaczysz efekty. Dziecku zapewnisz dobry sen, a sobie trochę więcej wypoczynku.
Usypianie małego dziecka to zadanie, które spędza sen z powiek (dosłownie) wielu rodzicom. By je sobie ułatwić, pamiętaj – czynności wokół tego punktu dnia, wykonuj zawsze w tej samej kolejności (np. kąpiel, wieczorna wyciszająca zabawa, słuchanie płyty z kołysankami).

Inaczej połóż dziecko do drzemki – nie przebieraj go w piżamkę, a jedynie w coś „luźniejszego”, przykryj lekką pieluszką. Żeby dziecko nabyło z czasem świadomości, że to ciągle dzień, nie zachowuj przesadnej ciszy.

Porannej pobudce niech również towarzyszą czynności wykonywane w tej samej kolejności, np. przywitanie i czułości, następnie przewijanie, toaleta i zmiana piżamki na ubranie „codzienne”.

Karmienie
Jeśli karmisz tylko piersią lub butelką (na żądanie), owiń dziecko kocykiem i połóż obok przytulankę, która będzie mu się kojarzyła tylko z tą czynnością. Zapach kocyka i przytulanki połączony z dobrze znanym smakiem ukoi najbardziej skołatane niemowlęce nerwy (pamiętaj o konsekwencji!). Gdy przejdziecie na pokarmy stałe, zafunduj maluchowi jego własne naczynka i sztućce (tak wiem, kupiłaś je już w ciąży).
W domu, do jedzenia sadzaj go w jego krzesełku, czy foteliku, przy stole. To dobry nawyk, zwłaszcza, że my dorośli częściej sami jemy byle jak, byle szybciej, na kolanie czy przed telewizorem. Pamiętaj, równie szybko jak dobre nawyki, dziecko przyswaja te złe, patrząc na Ciebie i innych domowników...Posiłki maluch powinien spożywać, w miarę możliwości o stałych porach. Dbaj by składały się zawsze z pięciu elementów: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja.


Zabawa
Zabawa to ważny element w rozwoju małego dziecka, warto więc pamiętać o kilku prostych zasadach:
Beata Turska

Malec chętniej pobawi się sam w kojcu lub na dywanie (pod okiem mamy), gdy jest wypoczęty i najedzony, a więc np. po śniadaniu. Tuż przed wieczorną kąpielą albo po niej lepiej nie bawić się w pogonie czy rozśmieszanie – smyk musi się trochę wyciszyć, by zasnąć.

Nasza rada: Każdy malec potrzebuje zabaw, w których cała uwaga mamy skupiona jest na nim, ale też chwil, gdy może pobyć sam i uczyć się, jak zająć sobie czas samemu.
Czytaj więcej

Spacery na świeżym powietrzu
By zdrowo się rozwijać i nabierać odporności, dziecko powinno przebywać na powietrzu ok dwie godziny dziennie Oczywiście modyfikujemy tę zasadę do okoliczności pogodowych.
Wieczorna toaleta
Kąpiel powinna być ostatnim dużym punktem programu, kończącym dzień. Odpowiednia temperatura wody (ciepła, ale nie za gorąca) uspokoi i wyciszy, co ułatwi maluchowi zasypianie. mycie na taką porę, by czyściutki i pachnący malec powędrował po nim prosto do swojego łóżeczka. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dzieci od urodzenia przepadają za chlapaniem w wanience. Jeśli trafił Ci się taki "egzemplarz", przemywaj go myjką na przewijaku. Może za jakiś czas zmieni zdanie?
Z perspektywy czasu może okazać się, że rytuały mają zbawienny wpływ na całe nasze życie i wzajemne relacje. Wspólne jedzenie posiłków w weekendy, wieczorne czytanie starszym dzieciom, spacer do ulubionego parku w każdą sobotę, mają szansę stać się po prostu dobrymi nawykami. A Wy, powoli przebudujecie swój uporządkowany świat. Wystarczy tylko trochę inaczej rozmieścić niektóre elementy ;)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE