Czy Twoje dziecko jest gotowe na wyjazd na kilkudniową wycieczkę lub obóz? Przeczytaj i sprawdź

Fot. Flickr/[url=http://bit.ly/1Gfc16v]saritarobinson[/url] / [url= https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY[/url]/Czy Twoje dziecko może jechać na obóz?
Fot. Flickr/saritarobinson / CC BY/Czy Twoje dziecko może jechać na obóz?
Czerwiec to gorący miesiąc, nie tylko ze względu na pogodę. Co chwilę słychać: - Ale czy on da sobie radę? Czy na będzie wiedziała, co robić? Musze jeszcze kupić klapki i portfel, którego na pewno nie zgubi. Czyli okres wycieczek i zbliżających się obozów wakacyjnych czas zacząć.

Jednak nim się na dobrze zacznie, mamy rozważają słuszność decyzji wysłania swojego dziecka na dłużej niż jeden dzień bez matczynej opieki lub nadzoru, jak kto lubi. Chcąc uspokoić wszystkie zdenerwowane mamy, poniżej przedstawiamy listę rzeczy, dzięki którym ty będziesz spać spokojnie, kiedy ono będzie w najlepsze się bawić.

1. Nałożyć pastę do zębów na szczoteczkę

To ważne, bo najczęściej dzieciom powtarzamy: - Pamiętaj o myciu zębów, bojąc się, że samo sobie z tą czynnością nie da rady. Spokojnie. Jeśli samo potrafi obsłużyć się przy myciu zębów, w końcu je umyje.
2. Zakładać buty
Tak to też istotne. Bo obawiamy się, że nasze dziecko niczym błądzące we mgle nie ubierze się tak jak powinno naszym zdaniem – a co to za różnica. Ubierze się tak, jak jemu czy jej będzie pasować. Ważne, by nie biegało cało czas na boso.
3. Ubrać się w ogóle
Pakujemy i mówimy: - Zobacz tu masz majtki (żeby zapamiętało, jak majtki wyglądają), a tu koszulkę (widzisz jest metka METKA DO TYŁU pamiętaj). Jest jeszcze ciepła bluza i cieplejsze spodnie i piżama na zmianę, jakby trzeba było zmienić. Jeśli twoje dziecko odróżnia części garderoby i naprawdę wie, gdze jest przód, a gdzie tył koszulki, to nie martw się, da sobie radę. A jak zmarznie, to i bluzę znajdzie.
4. Wybrać do ciebie numer telefonu
Sprawdź z trzy razy, żeby się upewnić czy potrafi do ciebie zatelefonować, możesz nawet nauczyć je numeru na pamięć. Wtedy masz pewność, że jak nie odbierze, albo nie zadzwoni przez dwa dni, to nie dlatego, że nie pamięta, jak to się robi, ale dlatego, że świetnie się bawi zostawiając telefon w pokoju, czy namiocie.
5. Zna alarmowy numer telefonu
Tak, żebyś wiedziała, że na 100% pamięta. 112. Numer alarmowy. Wbij do głowy. Będziesz spać spokojnie, bo twoje dziecko, gdyby już naprawdę, ale to naprawdę miało dojść do jakiegoś bardziej groźnego niż zazwyczaj zdarzenia zadzwoni po pomoc.

6. Wie, jak się nazywa, gdzie mieszka
Jeśli twoje obawy się nie zmniejszają upewnij się, że twoje dziecko na pewno wie jak się nazywa, gdzie mieszka – umie podać prawidłowy adres zamieszkania, wie z kim jedzie na obóz i jak nazywa się jego opiekun oraz w jakim ośrodku wypoczywają. Zmniejszy to na pewno twoje obawy pod tytułęm: - O matko a co jak się zgubi.

7. Podpisz rzeczy
Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko wróci z połową swojej garderoby, bo zwyczajnie ją pogubi lub nie będzie wiedzieć, która koszulka jest jego, to podpisz rzeczy. Nic prostszego, unikniesz niepotrzebnego zaskoczenia po powrocie, kiedy okaże się, że z pięciu par spodenek wróciły tylko dwie.
8. Zaufaj i puść
Ono da sobie radę. Nawet, gdy coś pójdzie nie tak, to wybrnie z tego sam lub przy pomocy kolegów lub opiekunów. Nie przekazuj dziecku swoich obaw mówiąc: - Jeszcze dam ci portfel na sznurku, żebyś nie zgubiła (bo ona będzie bała się, że go naprawdę zgubi), nie nastawiaj: - Pamiętaj, jak będziesz tęsknić, to dzwoń (bo będzie myśleć, że wyjazd to jedna wielka tęsknota), nie buduj złej atmosfery: - Jak coś się będzie działo, ktoś cię uderzy, to od razu mów opiekunowi (bo dlaczego ma ktoś uderzyć, albo stać się coś złego).

Puść je i powiedz: Kochanie, baw się dobrze, to będzie na pewno niezapomniany czas. Pamiętam, jak było świetnie na koloniach/ obozach, na które jeździłam. A ono spojrzy z niedowierzeniem: - Naprawdę? I wtedy zapewnij, że naprawdę, ucałuj, przytul i puść.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE