Będziesz mamą? Sprawdź z czyją pomocą poczujesz się pewniej przy porodzie

Fot. 123RF
Poród, to po pełnej pięknych chwil ciąży, ukoronowanie tego niezwykłego czasu. Oto dzieje się, sprowadzasz na świat nowe życie. Warto pomyśleć, w jaki najlepszy sposób ta chwila stanie się magiczną, a niepewność i strach odejdą na bok.

Hasło “poród” kojarzy się bez mała każdej ciężarnej z gorączkowym pokonywaniem drogi do szpitala i ogromnym bólem. W otoczeniu białych ścian, obcych lekarzy i zegara na ścianie odmierzającego czas pomiędzy skurczami. Oczywiście, możesz też trafić do sali rodzącej, która zachwyci cię kameralnością lub mnogością sprzętu, jednak często i takie udogodnienia nie zastąpią zaufanej osoby przy porodzie.
Nie każda z was będzie miała ochotę na towarzystwo partnera lub mamy w chwilach znaczonych bólem i ogromnym wysiłkiem. Warto się wtedy zastanowić nad alternatywnymi rozwiązaniami, które maksymalnie podniosą na duchu rodzącą kobietę. Czasy, gdy przyszła mama była zostawiana sama sobie, dawno już minęły. Teraz możesz dokonać wyboru osoby, która pomoże przejść ci przez okres ciąży, porodu a także połogu. Doula i położna, to dwa zawody, których przedstawicielki kierują i wspierają na wielu płaszczyznach ciężarną. Od ciebie zależy, na czyją pomoc się zdecydujesz.

Doula, czyli “kobieta która służy”
Doula to osoba będąca najbliżej rodzącej. Rola współczesnej Douli polega na wsparciu kobiety, oraz ułatwieniu porozumienia pomiędzy personelem szpitala, partnerem i matką. Ważne jest, by poczuć się bezpiecznie, co zachodzi tu łatwo, bo Doula zazwyczaj pojawia się na dłuższy czas przed porodem. Jest możliwość zawiązania przez kilka miesięcy, naturalnej więzi ciężarnej z tą, która będzie stanowiła największą podporę. Wesprze fizycznie i duchowo. Obetrze łzy, pomasuje,potrzyma za rękę, odpędzi negatywne emocje, które pojawiają się pod wpływem trudniejszej chwili. Doula pełni rolę przewodniczki, szczególnie jeśli sama jest już mamą, doskonale wesprze emocjonalnie, dzieląc się własną siłą i doświadczeniem. Poprowadzi ciężarną przez czas oczekiwania, aktywnie uczestniczy podczas porodu, a także udziela rad, w jaki sposób zadbać o zdrowie własne i maleństwa po porodzie. Oczywiście Doula powinna mieć ukończone szkolenie, aby wykonywać swoje zadania, jednak nie jest tożsama z położną.
Położna jako gwarantka bezpieczeństwa rodzącej
Mówiąc o różnicach pomiędzy Doulą a położną, należy zaznaczyć, że to właśnie położna posiada wykształcenie medyczne. Obejmuje ona swoją opieką zdrową ciężarną oraz rodzącą, o ile nie występują żadne powikłania. Staranne wykształcenie i poparte często latami praktyk doświadczenie, mogą być bezcenną skarbnicą wiedzy dla przyszłej mamy.

Opieka położnej nie zamyka się jedynie w ścianach sali porodowej. Wprowadza świeżo upieczonych rodziców do świata noworodka, podając cenne wskazówki, ułatwiające kontakt z dzieckiem. Rozwiewa wątpliwości i wprowadza spokój w postępowanie rodziców.

Bardzo często położne prowadzą zajęcia w szkole rodzenia, która przygotowuje młodych rodziców do nowej roli. Towarzysząc kobiecie w trakcie ciąży, zaufana położna staje się łącznikiem rodzącej z lekarzem ginekologiem. Kobiety bardzo wysoko cenią sobie ten rodzaj pomocy, ze względu na umiejętności i bliski kontakt z pacjentką.

Nie każda kobieta ma możliwość skorzystania z płatnych usług Douli czy położnej.

Wtedy warto zaufać instynktowi, oraz wiedzy, jaką można uzyskać od kobiet z najbliższego otoczenia. Wsparcie mamy, czy siostry, które mają za sobą te niezwykłe chwile, dają siłę tak potrzebną do uczestnictwa w porodzie. Nie zaszkodzi również rozeznanie w innych formach komfortowego porodu.
Poród domowy intymność i swoboda rodzącej
Jak za dawnych lat, do łask wracają porody domowe, gdzie w zaciszu sypialni, przyszła mama czuje się najpewniej. Poza znanym otoczeniem i intymnością, której tak bardzo brakuje w szpitalu, samopoczucie kobiety poprawi możliwość skorzystania z własnego prysznica, oraz domowych sprzętów. A wszystko znane, bezpieczne, gwarantujące odrzucenie wstydu i zwiększenie swobody rodzącej. Oczywiście, aby poród we własnych czterech ścianach przebiegał w poczuciu bezpieczeństwa, kobieta nie może rodzić sama. Wcześniej należy znaleźć położną, która podejmuje się przyjęcia dziecka na świat w domu. Warto również zaznaczyć, że sama idea jest bardzo kusząca, jednak kobieta musi być pewna swojej decyzji. Poród jest tak dynamicznym wydarzeniem, że zawsze należy wziąć pod uwagę margines wystąpienia problemów w jego trakcie.


Dom porodowy, czyli akcja pod bokiem lekarzy
Jeśli przyszła mama marzy o warunkach porodu domowego, jednak obawia się odległości od szpitala, ma do dyspozycji jeszcze jedno rozwiązanie. Dom porodowy, czyli przyszpitalny dom narodzin. To świetne miejsce dla kobiet, marzących o porodzie bliskim naturalnemu. Rodzące mają tam dużą swobodę i domowy komfort, przy zminimalizowaniu procedur medycznych. Dziecko przychodzi na świat pod okiem położnej, bez ingerencji, we własnym rytmie. Jednak gdyby wystąpiły kłopoty, natychmiast można przenieść rodzącą na blok porodowy. W tym przypadku czas i bliskość lekarzy zawsze działa na korzyść mamy i malucha.

Opcja wsparcia jaką dla siebie wybierzecie, zależy głównie od waszych chęci i wyobrażeń. To wasza decyzja, która ma na celu nie tylko umocnić przekonanie, że podołacie każdemu wyzwaniu, ale że przez każdy ten etap ciąży, porodu i połogu przejdziecie w poczuciu bezpieczeństwa i świadomości zmian jakie was czekają.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE