Jest decyzja resortu zdrowia. Pigułka awaryjna będzie sprzedawana w Polsce bez recepty

Ministerstwo Zdrowia nie podjęło jeszcze decyzji, od kiedy polskie apteki będą sprzedawały bez recepty pigułkę awaryjną.
Ministerstwo Zdrowia nie podjęło jeszcze decyzji, od kiedy polskie apteki będą sprzedawały bez recepty pigułkę awaryjną. Fot. Tomasz Rytych / Agencja Gazeta
Tzw. pigułka „dzień po” będzie sprzedawana w Polsce bez recepty. Potwierdził to rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk, tłumacząc, że decyzja Komisji Europejskiej jest w tej sprawie bezwarunkowa.

Na razie jednak nie wiadomo, od kiedy nowe przepisy mają obowiązywać.

Przypomnijmy – w pierwszych dniach stycznia KE zdecydowała, że pigułka ellaOne, którą przyjmuje się awaryjnie po stosunku (np. gdy dojdzie do gwałtu lub gdy zawiodą inne metody antykoncepcji) będzie w krajach unijnych sprzedawana bez recepty. To dlatego, że jest najbardziej skuteczna, gdy kobieta zażyje ją w ciągu pierwszych 24 godzin. Zdaniem Komisji zniesienie recept spowoduje, że kobiety będą mogły szybciej ją przyjąć.

Ta decyzja KE wywołała w Polsce ostrą dyskusję. Środowiska prawicowe zarzucają zarówno Komisji jak i polskim władzom, że ułatwiają dostęp do, ich zdaniem, pigułek wczesnoporonnych. Z kolei sondaże pokazują, że zniesienie recept na pigułkę popiera niemal połowa Polaków.

Źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE