Legalna niania to patriotyzm!

Dobra niania jest na wagę złota i... legalnego zatrudnienia
Dobra niania jest na wagę złota i... legalnego zatrudnienia Fot. InterExchange USA / http://skroc.pl/792c6 / CC BY / http://skroc.pl/5f154
Wizyta w ZUS niewielu rodzicom kojarzy się przyjemnie. A wizyta w celu wypełnienia druków ZFA, ZUA, ZZA brzmi jak koszmar. Ale warto, bo tylko tak da się legalnie zatrudnić nianię dla dziecka. Nie tylko legalnie, ale przede wszystkim taniej, bo państwo zapłaci za nianię ZUS. Od stycznia 2014 roku w związku z podwyżką płacy minimalnej ta dopłata będzie wyższa.

Niania z dofinansowaniem - maksymalnie dla 3-latków
Jak to działa? “Dofinansowaną nianię” można zatrudnić do opieki nad dzieckiem, które ma więcej niż 20 tygodni, ale mniej niż 3 lata. Mogą to zrobić rodzice, którzy nie korzystają z urlopów macierzyńskiego / ojcowskiego / wychowawczego.

Z opiekunką trzeba podpisać tzw. umową uaktywniającą - coś w rodzaju umowy zlecenia na opiekę dzieci. Wzory takich umów można znaleźć w internecie. Generalnie opisuje ona warunki, na jakich rodzice powierzają niani dziecko.

Do ZUS z dokumentami
Po podpisaniu umowy rodzice mają siedem dni na wizytę w ZUS. Tam składają odpowiednie dokumenty - właśnie te o złowrogo brzmiących nazwach. Ale w każdym oddziale Zakładu jest informacja, która w razie czego pomoże. Można też załatwić to internet, albo przesłać dokumenty pocztą.
Razem z umową trzeba w Zakładzie udowodnić, że rodzice są objęci ubezpieczeniem ZUS z tytułu umowy o pracę bądź umowy zlecenie (nie umowy o dzieło), albo prowadzą działalność gospodarczą.

Płacą rodzice - płaci też państwo
Państwo opłaca składki ZUS tylko do wysokości pensji minimalnej. Jeśli niania zarabia więcej (w 2015 roku będzie to 1750 złotych brutto) to różnicę będą pokrywali rodzice.

Dodatkowo rodzice zatrudniający nianię muszą co miesiąc wysyłać do ZUS odpowiednie dokumenty. Choć ich nazwy skłaniają do paniki (ZUS DRA/ZUS RCA/ZUS ZUA/ZUS RZA) to w rzeczywistości ich wypełnienie nie jest bardzo skomplikowane i z pewnością po przejściach z rejestracją niani poradzi z tym sobie większość rodziców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE