Co dziesiąte dziecko chronione przed biciem. Teoretycznie

Co trzeci Polak akceptuje bicie, bo uważa, że to skuteczna metoda wychowawcza
Co trzeci Polak akceptuje bicie, bo uważa, że to skuteczna metoda wychowawcza Fot. 123 RF
Zaledwie 42 kraje świata wprowadziły przepisy zakazujące bicia dzieci. Obejmują one jednak tylko 10 proc. populacji dzieci, bo funkcjonują one w krajach, w których dzieci jest najmniej – twierdzi Specjalna Przedstawicielka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy Wobec Dzieci Marta Santos-Pais.

"Nawet w Europie wiele krajów nie ma takich przepisów. Mam nadzieję, że Polska będzie dla nich dobrym przykładem i zachęci je do reform" – mówiła Santos – Pais na spotkaniu z polskimi parlamentarzystami.

Polska pod względem prawnym prezentuje się na tym tle zaskakująco dobrze. Zakaz bicia dzieci funkcjonuje w naszym systemie prawnym od dawna a konwencja z Lanzarote chroniącej dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem czeka tylko na podpis prezydenta.

Ale to tylko teoria. Co z tego, że w Polsce funkcjonuje zakaz bicia dzieci, skoro stosują się do niego tylko nieliczni. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka wynika, że w naszym kraju co trzecia osoba uważa, że stosowanie kar cielesnych może być skuteczną metodą wychowawczą i akceptuje je.

Źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE