3 tysiące złotych za niewidzialność - czy to możliwe? Za brak odblasków na drodze grożą srogie mandaty

Obowiązkowe odblaski ratują życie, ich brak rujnuje domowy budżet.
Obowiązkowe odblaski ratują życie, ich brak rujnuje domowy budżet. Fot. Digital Nuisance / http://bit.ly/1sPwCHt / CC BY-SA / http://bit.ly/CC-BY-SA-2
Odblaskowe elementy, to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim dobra praktyka. Od sierpnia wszyscy piesi poruszający się po drogach, mają obowiązek zadbania o swoją widoczność. Dotychczas obowiązek ten był jedynie nałożony na dzieci. Jednak w przepisach znów powstała luka i niewidzialni płacą za nią słone mandaty.

Idea jak najbardziej trafiona, nowelizacja przepisów nałożyła obowiązek noszenia odblasków i na dzieci i dorosłych. Jednak ową szczytną ideę nie oprawiono w należyte regulacje. Za przewinienie jakiego dopuszcza się pieszy, poruszający się po zmroku i w rejonie niezabudowanym bez odblasków, grozi mandat karny. Ponieważ wysokość kary nie została umieszczona w policyjnym taryfikatorze, jak donoszą Fakty rmf24 — możemy zapłacić nawet do 3 tysięcy złotych.

Stróżowie prawa uspakajają, że kary będą wymierne do zagrożenia, jakie "niewidzialny pieszy" będzie stwarzał. Wysokość mandatu, na chwilę obecną, zależy tylko i wyłącznie od oceny i woli policjanta nakładającego karę. Bez wątpienia stwarza to okazję do nadużyć.

Odblaski niezgody

Kwestia nakładania kary za nieprzestrzegani przepisów prawa nie podlega dyskusji, w przeciwieństwie do jej wysokości. Oby jak najszybciej uszczelniono dziurawy przepis — bo zamiast skłaniać ludzi do dobrej praktyki, szybko stanie się kością niezgody. Cały projekt miał zupełnie inne cele i początkowo nie przewidywał karania za brak elementów fluorescencyjnych.

Odblaski ratują życie i zawsze warto wyposażyć dziecko i siebie, chociażby w opaskę zakładaną na ramię. Policjanci i firmy ubezpieczeniowe rozdają bezpłatne elementy fluorescencyjne. Wiele modeli odzieży — szczególnie tej dla dzieci, zawiera odblaskowe naszywki.


O ile z chęcią przypinamy do plecaczków odbijające światło misie i kotki, to sami niechętnie wzbogacamy modną stylizację o neonowe dodatki.
mł. insp. Marek Konkolewski
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Nie wstydźmy się ich nosić. Pieszy nieposiadający fluorescencyjnych elementów ubrania jest widziany przez kierującego dopiero z odległości 20-30 metrów. Czytaj więcej

Zamiast drżeć przed abstrakcyjnie wysokim mandatem, lepiej zadbać o własne bezpieczeństwo.

Jak się nosić w zgodzie z prawem?

Jak i dlaczego warto być widocznym dla kierowców opowiada policjant — mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Źródło: InfoWire.pl

Źródła: rmf24, oraz infoWire
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE