Belgowie przebadali dzieci chorych na raka kobiet. Chemioterapia im nie zaszkodziła

Badania wykazały, że dzieci, których matki były w czasie ciąży poddawane chemioterapii, rodziły się zdrowe
Badania wykazały, że dzieci, których matki były w czasie ciąży poddawane chemioterapii, rodziły się zdrowe Fot.Józef Polc/123RF
Chemioterapia i naświetlania są bezpieczne dla dziecka. Jeśli terapia stosowana jest po pierwszym trymestrze ciąży, nie odbija się ona na ich rozwoju i intelekcie. Nie zwiększa się też ryzyka chorób układu krążenia – ogłosili podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej w Madrycie belgijscy naukowcy.

Belgowie zbadali dzieci
Naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym udział wzięło 76 dzieci. Połowa z nich była w okresie życia płodowego wystawiona na działanie chemioterapii. Druga połowa stanowiła grupę kontrolną.

Dzieci zbadano dwa lata po porodzie. Sprawdzano nie tylko ich rozwój psychiczny, zdolności poznawcze i inteligencję, ale także ich stan zdrowia. Okazało się, że między obiema grupami dzieci, nie było właściwie żadnych różnic.

Celem drugiego projektu było sprawdzenie wpływu naświetlań. W tym badaniu udział wzięło 16 dzieci i 10 dorosłych, których matki w czasie ciąży musiały zostać poddane naświetlaniom z powodu raka. Również tu terapia w długiej perspektywie czasu okazała się całkiem bezpieczna.

- Były to pierwsze tego typu badania i mam nadzieję, że pomogą one lekarzom i ich pacjentkom rozwiązać dylematy, przed którymi stają. Obecnie możemy jasno stwierdzić, że rozpoznanie u kobiety w ciąży raka nie jest wskazaniem do przerwania ciąży ani wywoływania przedwczesnego porodu. Nie powinno to również być powodem opóźniania leczenia matki za pomocą chemio- czy radioterapii - przekonywał podczas kongresu dr Frédéric Amant ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven w Belgii.

To przełom w onkologii
– Opublikowanie tych badań stanowi kamień milowy w onkologii. To naukowe potwierdzenie tego, co matki wiedziały już od dawna – mówi Kapsyda Kobro, prezeska fundacji Rak'n'Roll. - Wiele z naszych koleżanek sprawdziło to na sobie. Wszystkie dzieci, które przyszły na świat w czasie choroby matki, są stuprocentowo zdrowe.


Mija właśnie 5 lat od momentu, kiedy Magda Prokopowicz, założycielka fundacji Rak'n'Roll urodziła syna. I chociaż Magda już nie żyje, jej syn cieszy się dobrym zdrowiem.

Jak to jest możliwe? Zdaniem Kapsydy Kobro, chore kobiety robią wszystko, by ich dziecko było w doskonałej formie. A w leczeniu nowotworu dużo zależy od nastawienia psychicznego pacjenta.

Ile jest kobiet, które w czasie choroby dowiadują się, że są w ciąży? Tego nie wiadomo. Większość słyszy od swoich lekarzy, że wyboru nie ma – muszą usunąć ciążę. I pewnie znaczna cześć takie decyzje podejmuje. Są jednak takie, które mimo wszystko decydują się na poród.
Kapsyda Kobro
prezes fundacji Rak'n'Roll

Na kontynuowanie ciąży decydują się kobiety o różnym światopoglądzie. To wcale nie są zagorzałe katoliczki. Część dziewczyn na pewno decyduje się na donoszenie ciąży z powodów religijnych, ale druga część dlatego, że jest to po prostu ich dziecko. A wiara czy jej brak nie ma tu nic do rzeczy.Matka kochająca czy nieodpowiedzialna
Czy matki chore na raka, które decydują się na dziecko, są nieodpowiedzialne? Wiele osób uważa, że tak. Ale łatwo jest mówić, gdy nie ma się przed sobą takich dylematów.

– To bardzo poważna decyzja, którą muszą podjąć. Nie znam kobiety, która w takim stanie zdecydowała się na dziecko. Żadna z tych, które znam nie decydowała się na ciążę świadomie. Nie chciałyby rodzić dziecka ryzykując, że mogą je osierocić. Większość leczonych kobiet jest sztucznie wprowadzanych w stan menopauzy. A mimo to zaszły w ciążę – tłumaczy Kobro.

Czy ciąża i zmaganie się z rakiem nie osłabia schorowanego organizmu kobiety? – Niestety tak. Większość tych, które urodziły w takim stanie, po kilku latach odchodzi. Są jednak też takie, które walkę z rakiem wygrywają. Dlatego zawsze warto próbować walczyć o siebie – podsumowuje Kapsyda Kobro.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE