Z Wrocławia do Afryki w mgnieniu oka. Afrykarium we Wrocławskim ZOO

Już niebawem wrocławskie Afrykarium przyjmie pierwszych gości.
Już niebawem wrocławskie Afrykarium przyjmie pierwszych gości. Fot. AFRYKARIUM / ZOO Wrocław Sp. z o.o.
Odwiedzić Afrykę - to marzenie wielu ludzi. Gorący kontynent tętniący dzikim życiem przyrody kusi wielkich i małych odkrywców. Na szczęście już niedługo, aby posmakować odrobinę dzikiego lądu, wystarczy wybrać się do Wrocławia. Słynne Wrocławskie ZOO otworzy nowe Afrykarium dla pierwszych 2.000 osób. Już w sobotę odbędzie się wielkie testowanie czyli przedpremierowy pokaz obiektu.

AFRYKARIUM narodziło się za sprawą pomysłu obecnego dyrektora ZOO we Wrocławiu - Radosława Ratajszczaka. Głownym założeniem podczas tworzenia tego niezwykłego obiektu była prezentacja różnorodnych ekosystemów gorącego kontynentu. Bogactwo wodnego ekosystemu Afryki zainspirowało pomysłodawcę, tak właśnie Afrykarium zaczęło nabierać kształtów pod nieformalnym hasłem „życiodajne wody Afryki”.

Priorytetem podczas tworzenia obiektu było drobiazgowe odzwierciedlenie detali. To właśnie one mają porwać odwiedzających do świata dzikiej przyrody, bez kompromisów - tak aby wizyta była dla każdego niezapomnianym przeżyciem.

Daj się wciągnąć, czyli imersja widza
Głównym zamysłem projektantów było prawie dosłowne wciągniecie widzów do przedstawionego świata. Bliskość natury ma potęgować wrażenie, a zwiedzający mają zostać w pewnym sensie wtopieni w otaczający ich świat - i na lądzie i pod wodą.
Ekosystemy i biotopy Afryki
Scenerie, które zobaczyć będzie można w Afrykarium, to poszczególne ekosystemy i biotopy afrykańskie. Odwiedzający zwiedzą:

Rafy koralowe Morza Czerwonego

Rafy koralowe Morza Czerwonego stanowią jedyny w swoim rodzaju, niezwykle wrażliwy na ingerencje ekosystem; koralowce są klasyfikowane jako zwierzęta, odżywiają się drobnymi organizmami morskimi, za pomocą macek filtrują wodę i kierują pożywienie do układu pokarmowego; pośród raf żyją liczne gatunki gąbek, mięczaków, żółwi oraz setki gatunków ryb, w tym tuńczyki, napoleony, rozdymki, barakudy, rekiny, skrzydlice, chetoniki, papugoryby, błazenki, garbiki, mureny, koniki morskie, strzykwy, rozgwiazdy, szkaradnice, skorpeny, czy spoczywające na piaszczystym dnie ogończe, a także żółwie; w naszym akwenie znajdzie się około 20 tys ryb!

Plaża nad Morzem Czerwonym

Plaża nad Morzem Czerwonym, którą zamieszkują lądowe żółwie pustynne (Geochelone sulcata), jeden z najbardziej interesujących gatunków żółwi; duży, silnie zbudowany, wśród których samiec może osiągnąć nawet do 76 cm długości karapaksu i 100 kg wagi, samice są mniejsze, ich rozmiary zazwyczaj osiągają ok. 50-60 cm; największy opisany osobnik tego gatunku był samcem, mierzył 106,68 cm i 225 kg wagi (Flower, 1925)! jest to gatunek narażony na wyginięcie, w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ma kategorię VU,

Jeziora Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganika i Malawi

Jeziora Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganika i Malawi – będą reprezentowały około 50 różnych gatunków ryb – pielęgnic; Tanganika to drugie co do wielkości jezioro na świecie z unikalną fauną (spośród 300 gatunków ryb zamieszkujących jezioro, większość to gatunki niewystępujące nigdzie indziej!) i nietypowym składem chemicznym wody, również w Malawi (zwanym też Niasa) żyje wiele endemicznych gatunków ryb, będących kluczowym przykładem specjalizacji ewolucyjnej,

Kanał Mozambicki

Kanał Mozambicki położony pomiędzy wybrzeżem Afryki a Madagaskarem, reprezentować będą płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie, żółwie morskie, różne ryby pelagiczne, a jego atrakcją będzie podwodny tunel z akrylu dla zwiedzających poprowadzony przez środek akwenu o powierzchni 600 metrów kwadratowych i 8 metrach głębokości,

Wschodnia Afryka

Wschodnia Afryka obejmuje obszar Wielkich Rowów Afrykańskich oraz tereny położone pomiędzy nimi a wybrzeżem Oceanu Indyjskiego i głównie ma charakter wyżynny z klimatem monsunowym; spotkamy tu m.in. hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami) oraz dikdiki (jedna z najmniejszych antylop),

Wybrzeże Namibii

Wybrzeże Namibii zamieszkują m.in. pingwiny tońce oraz kotiki afrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich); w Afrykarium otrzymają dwa największe akweny jakie kiedykolwiek zbudowano dla tych zwierząt w ogrodach zoologicznych i będzie je można podziwiać z zewnątrz oraz z podziemnego punktu widokowego, gdzie znajduje się akwarium z meduzami,

Dżungla nad rzeką Kongo

Dżungla nad rzeką Kongo – to wiecznie zielony, wilgotny las tropikalny, pokrywający rozległe obszary Kotliny Kongo w Afryce, gdzie zamieszkują m.in. krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie, oraz kilka gatunków ptaków, które w Afrykarium będą wolno fruwały pod otwieranym latem dachem i gdzie będą również dwa spektakularne wodospady o wysokości około 10 m.

Nowoczesność wpisana w tradycję
Obiekt opiera się na koncepcji urbanistycznej Maxa Berga z 1910 r. Został dobrze skomponowany z istniejącą już architekturą Ogrodu Zoologicznego.

Sam projekt jest imponujący. Wrocławskie ZOO nie od dziś zachwyca odwiedzających, więc i przy wykonaniu tego kompleksu, projektanci musieli stanąć na wysokości zadania.

Imponująca architektura wnętrza wdzięcznie zaprasza do odwiedzenia Afrykarium

Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. Zostały wykonane łagodne podjazdy oraz uwzględniono w kluczowych miejscach windy. Przewijak dla niemowląt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie - w toaletach przy wybiegu dla żubrów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE