Gorączka przy ząbkowaniu? Sprawdź, kiedy iść z dzieckiem do lekarza!

Marta Uler
31 stycznia 2023, 18:13 • 1 minuta czytania
Czy gorączka przy ząbkowaniu to powód do zmartwienia? Kiedy dziecko ząbkuje, jego dziąsła stają się zaczerwienione, bardzo wrażliwe i bolesne. Zdarza się, że maluch zaczyna w tym czasie także gorączkować. Sprawdź, czy podwyższona temperatura podczas ząbkowania jest naturalna, czy też jest to powód do odwiedzenia pediatry.
Gdy dziecko ząbkuje, nie powinno mieć gorączki Fot. Imustbedead/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Gorączka przy ząbkowaniu

Gorączka przy ząbkowaniu nie powinna być bagatelizowana. Przeważnie pogląd, że gorączka jest jednym z objawów ząbkowania, rozpowszechniają sami rodzice, ale chodzi tu przede wszystkim o kwestię nazewnictwa. Rodzice potocznie gorączką nazywają stan, w którym dziecko ma jakkolwiek podwyższoną temperaturę ciała. Przede wszystkim trzeba więc rozróżnić, jak to wygląda z medycznego punktu widzenia:

Ząbkowanie natomiast, czyli wyrastanie mlecznych zębów, jest procesem fizjologicznym i normalną częścią rozwoju niemowlęcia. Zgodnie z kalendarzem ząbkowania ząbki zaczynają się wyrzynać około 6. miesiąca życia. Ząbkowaniu towarzyszą zwykle:

Poza tym u około 25-30 proc. dzieci mogą wystąpić objawy dodatkowe, takie jak:

Czy przy ząbkowaniu może być gorączka?

Warto więc podkreślić, że gorączka przy ząbkowaniu nie występuje. Podobnie jak biegunka, katar ani kaszel. Jeśli podczas ząbkowania u dziecka pojawią się takie objawy, ich przyczyn należy upatrywać w równolegle rozwijającej się infekcji. Amerykańska Akademia Pediatrii ma w tej kwestii jasne stanowisko: gorączka przy ząbkowaniu to mit. Stan zapalny w dziąsłach może wpłynąć na nieznaczne podwyższenie temperatury u dziecka (stan podgorączkowy), ale nie na gorączkę.

Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu?

Pierwsze ząbki zaczynają się wyrzynać zwykle około 6. miesiąca życia. Jest to też ten moment, w którym spada u dziecka odporność nabyta od matki. Poziom immunoglobulin spada i naturalnie maluch staje się bardziej podatny na wszelkie infekcje. Może po prostu zdarzyć się tak, że właśnie zaczyna się u niego jakaś choroba. Pojawia się wydzielina z nosa, gorączka i jeśli jednocześnie zauważymy, że dziecko ząbkuje, objawy te przypisujemy właśnie wyrzynającym się ząbkom. A jest to błąd. 

Stan podgorączkowy podczas ząbkowania

Podczas ząbkowania może natomiast wystąpić stan podgorączkowy. Nieznaczny wzrost temperatury ciała, zwykle około 37,5 st.C i nieprzekraczający 38 st. C, ma prawo utrzymywać się przez cały czas wyrzynania się ząbka. U jednych dzieci pojawia się już na samym początku, u innych dopiero w momencie, w którym ząb przebija się przez dziąsło. Zwykle proces ten trwa około trzech dni i także mniej więcej tyle może utrzymywać się stan podgorączkowy.

Czasem, szczególnie w przypadkach, kiedy dziecko wkłada do buzi rączki oraz różne przedmioty, w rozpulchnionym dziąśle może rozwinąć się stan zapalny. Może mu towarzyszyć stan podgorączkowy, ale nie gorączka.

Gorączka przy ząbkowaniu: kiedy do lekarza?

Jeśli pojawia się gorączka przy ząbkowaniu u niemowlęcia, nie należy tego bagatelizować. Rodzice często w takiej sytuacji chcą jakoś ulżyć dziecku, podają mu na przykład syrop przeciwgorączkowy, sądząc, że gorączka jest związana z ząbkowaniem. Próbują także pomóc dziecku różnymi sposobami – bursztynem na ząbkowanie, maściami i żelami przeciwbólowymi lub chłodzącymi o działaniu miejscowym, podczas gdy ząbkowanie nie jest powodem tej gorączki. 

Można w ten sposób jednak przegapić objawy poważniejszej infekcji. Pamiętaj – temperatura powyżej 38 st. C nie występuje z powodu bolesnego ząbkowania. Nie lekceważ jej – zawsze, gdy u dziecka występuje wysoka gorączka, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Bibliografia:

Czytaj także: https://mamadu.pl/127711,9-trikow-na-przyjemne-zabkowanie-sprawdzone-przez-mamy