Ciążowe mdłości od rana do wieczora? Oto odpowiedź, kiedy się skończą i jak je złagodzić
Mdłości w ciąży to jeden z pierwszych objawów ciąży - ta dolegliwość dotyczy około 70 procent ciężarnych. Na szczęście zazwyczaj uciążliwe nudności mijają po zakończeniu I trymestru i istnieją naturalne sposoby na ich złagodzenie.
- Mdłości w ciąży dotyczą ponad połowy kobiet w ciąży - to jeden z indywidualnych objawów bycia w ciąży.
- Mdłości w ciąży oraz wymioty najczęściej dokuczają ciężarnym w I trymestrze ciąży, ale ok. 5 procent kobiet odczuwa je przez całą ciążę.
- Mdłości ciążowe można złagodzić naturalnymi sposobami i zmianą przyzwyczajeń, jeśli jednak razem z wymiotami wykańczają ciężarną, lekarz może przepisać specjalne leki łagodzące nudności w ciąży.
Mdłości w ciąży
Mdłości w ciąży najczęściej są jednym z jej objawów i mogą się utrzymywać przez cały I trymestr ciąży, a u niektórych ciężarnych nawet dużo dłużej.Często mdłości w ciąży towarzyszą kobietom rano po przebudzeniu, dlatego tak często mówi się o porannych mdłościach w ciąży, ale równie dobrze mogą utrzymywać się cały dzień i np. nasilać wieczorami.
Nudności w ciąży są jedną z dolegliwości ciążowych, na którą skarży się najwięcej przyszłych mam, bo towarzyszą mniej więcej 70 procentom wszystkich ciąż. To kwestia indywidualna, bo niektóre kobiety odczuwają mdłości w ciąży bardzo intensywnie, inne umiarkowanie i radzą sobie z nimi za pomocą domowych sposobów na mdłości.
Bywa też i tak, że nudności wcale nie dotyczą ciężarnej i to także jest normalne i może się zdarzyć. Mdłości w ciąży nie zawsze muszą wiązać się z wymiotami, ale jeśli tak jest, to podpowiadamy również, kiedy iść do lekarza z mdłościami ciążowymi.
Mdłości w ciąży – przyczyny
Nudności w I trymestrze ciąży są normalnym, jednym z tych bardziej indywidualnych, objawów ciąży. Mdłości pojawiają się w ciąży z powodu rosnącego poziomu progesteronu, dzięki któremu rozwija się ciąża.Oprócz tego hormonu, do porannych mdłości w ciąży przyczynia się też wzrost poziomu hormonu beta hCG oraz estrogenu.
Do tego dochodzi też podłoże psychosomatyczne – nudności na początku ciąży mogą być spowodowane stresem, emocjami po wiadomości o ciąży, zmęczeniem, które prowadzą do reakcji fizycznej organizmu – mdłości lub wymiotów.
Kiedy się skończą mdłości w ciąży?
Mdłości w ciąży powinny ustąpić lub złagodzić się w okolicach 13-14. tygodnia ciąży, gdy zakończy się I trymestr ciąży, a poziom hormonów zacznie się po prostu stopniowo zmieniać (już bez takich rewolucji, jak na samym początku ciąży).Zdarza się jednak, że nudności ciążowe trwają nawet do 22-24. tygodnia ciąży – trzeba o tym wtedy powiadomić lekarza prowadzącego ciążę. Około 5 procent ciężarnych odczuwa objawy związane z porannymi mdłościami przez cały czas trwania ciąży.
Zapobieganie mdłościom w ciąży
Jeśli już mamy do czynienia z porannymi mdłościami, niestety nie do końca możemy im zapobiec.Ale dzięki bezpiecznym sposobom na mdłości w ciąży, możemy je złagodzić. Zapobiec możemy jedynie temu, by mdłości nie były aż tak uciążliwe.
Sposoby na nudności w ciąży
1. Przekąska zaraz po przebudzeniu - połóż obok łóżka banana, biszkopty lub kukurydziane chrupki i zjedz przekąskę zaraz po przebudzeniu. Brak głodu i dostarczenie cukru do organizmu zapobiegnie mdłościom.2. Lekkostrawne posiłki i odpowiednia dieta - wyłączenie tłustych i niezdrowych potraw pomoże zapobiec mdłościom, bo lekkostrawna dieta sprzyja łagodzeniu nudności. Warto też jeść często, a mało i sięgać po przekąski, by nie dopuścić do uczucia głodu.
3. Nawadnianie organizmu - picie wody (ok. 2 litrów) w czasie ciąży jest niezwykle ważne, a w przypadku męczących mdłości ciążowych wręcz konieczne. Nawodnienie organizmu pomaga, gdy męczą cię wymioty (dzięki częstemu piciu wody małymi łyczkami zapobiegniesz też odwodnieniu).
4. Świeże powietrze i oddech - głębokie i spokojne oddychanie pomaga na mdłości w ciąży, dotlenia organizm i ogólnie pozytywnie wpływa na samopoczucie. Możesz codziennie udać się na 30-minutowy spacer, który dodatkowo dotleni organizm i pomoże ci w walce z nudnościami.
Kiedy z mdłościami w ciąży do lekarza?
Podczas każdej wizyty kontrolnej powinnaś wspominać o swoich dolegliwościach lekarzowi prowadzącemu. Jeśli w I trymestrze nudności są wyjątkowo dokuczliwe i nie ustępują po stosowaniu naturalnych metod, a także jeśli towarzyszą im uciążliwe wymioty, lekarz może przepisać specjalne leki przeciwwymiotne.Nie są one jednak ogólnie wskazane dla ciężarnych, nie bierz ich więc bez konsultacji lekarskiej. Jeśli po I trymestrze mdłości w ciąży nie ustępują, również warto jest o tym poinformować lekarza prowadzącego ciążę.
Może cię zainteresować: Zgaga w ciąży – tylko nie panikuj! Mamy na nią sposoby sprawdzone przez każdą z nas