
Reklama.
Co na wymioty u dziecka?
Wymioty mogą być oznaką zwykłego zatrucia pokarmowego lub objawem groźnej choroby. Najczęstszą przyczyną zwracania treści pokarmowej u dzieci do 12. miesiąca życia jest refluks żołądkowo-przełykowy, potocznie nazywany ulewaniami.Gdy starszy malec zacznie zwracać wszystko to, co spożył na śniadanie, najpierw czekamy, czy to się powtórzy, obserwujemy, jak wygląda i jak się zachowuje. Prócz samego zwracania, co dla każdego nie jest niczym przyjemnym, zapewne dziecko odczuwa też pieczenie w przełyku, ból i zupełnie nie rozumie, co się dzieje z jego organizmem.
Dobór odpowiedniej metody leczenia powinien być uzależniony od przyczyny wystąpienia takiego stanu. Dlatego rodzie nigdy nie powinni sami podawać leków przeciwwymiotnych.
Jakie są domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci? Przede wszystkim odpowiednie nawodnienie i letnie okłady na okolicę karku oraz twarzy. Małe dziecko, które wymiotuje, jest bardzo przestraszone, dlatego niezwykle ważne jest, by opiekun był opanowany i postarał się je uspokoić.
Jak pomóc dziecku, które wymiotuje?
Ważne, by stworzyć dziecku możliwie jak najlepsze warunki i wsparcie. Oczywiście zapewnić wygodne miejsce z miską przy boku, przemywać twarz letnią wodą po każdym zwracaniu. Maluszki kłaść na boku, by się nie zakrztusiły i najlepiej, jeśli przy dziecku zawsze ktoś będzie czuwał. Koniecznie nawadniać! Warto także na kilka godzin odpuścić posiłki.Co robić, gdy dziecko wymiotuje?
Najważniejsze to… zachować spokój! Tylko my możemy pomóc dziecku przejść przez ten koszmar możliwie najłagodniej. Nasz stres i nerwy mogą tylko mu zaszkodzić i nasilić uciążliwe objawy choroby. Trzeba też zaznaczyć, że niektóre maluchy wymiotują w wyniku stresu, w czasie podróży, co jest skutkiem choroby lokomocyjnej, a nawet przy przegrzaniu, jednak każde wymiotujące dziecko, do 3 roku życia, powinien zobaczyć lekarz.Pamiętajmy, że w przypadku niemowlęcia może natychmiast dojść do odwodnienia. Jeśli takie maleństwo wymiotowało już kilka razy, zmoczyło mniej niż 4 pieluchy w ciągu dnia, ciemiączko stało się płaskie a podczas płaczu nie pojawiały się łzy - nie zwlekaj ani minuty!
W przypadku przedszkolaka sprawdźmy, czy nie ma on spierzchniętych ust, czy w ciągu 6 godzin na pewno był robić siusiu, czy niej jest apatyczny, senny i czy nie ma podkrążonych oczu. Bo jeśli ma te objawy, to prędko dzwonimy do lekarza.
Wymioty u dziecka: co do picia
Podstawą leczenia wymiotów u dziecka jest nawadniania doustne. W przypadku wymiotów u dziecka najlepiej zastosować doustne płyny nawadniające tzw. elektrolity, które zawierają niezbędne, a utracone podczas wymiotów – makro- i mikroelementy oraz glukozę.Płyny nadleży podawać często małymi porcjami np. łyżeczką. Dziecko karmione naturalnie należy jak najczęściej przystawiać do piersi. Wraz z poprawą samopoczucia warto zwiększać ilość. Powinny być one w temperaturze pokojowej (ciepłe mogą nasilać odruch wymiotny).
Jeśli dziecko nie chce pić wody i elektrolitów, można spróbować podawać wodę z cytryną, rozcieńczony sok jabłkowy lub chłodne napary z ziół np. z rumianku, melisy, mięty lub imbiru. Nie wolno podawać gazowanych słodkich napojów, gdyż mogą powodować narastanie odwodnienia dziecka.
W przypadku wymiotów z biegunką można zastosować probiotyk dla dzieci.
Wymioty u dziecka: co do jedzenia
Na początku warto ograniczyć podawanie pokarmów. Po zmniejszeniu intensywności wymiotów można powoli wrócić do zwykłego żywienia dziecka. Należy jednak unikać pokarmów ciężkostrawnych, np. smażonych. Dobrym pomysłem będą lekkie zupy, które dodatkowo pomogą nawodnić organizm, marchwianka, kisiel, biszkopty lub gotowane jabłko. Posiłki powinny być podawane w niewielkich ilościach.Wymioty u dziecka: kiedy do lekarza?
W przypadku jednorazowego incydentu zapewne przyczyną było przejedzenie albo zła pozycja karmienia (u maluszka), jeśli jednak sytuacja się powtarza, trzeba sobie uświadomić, że to może być coś poważnego. Do lekarza należy się udać, gdy:Przyczyny wymiotów u dziecka
Wymioty u dziecka mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Mogą to być m.in.:Może cię zainteresować także: Zaczyna się od bólu brzucha - norowirusy atakują całe rodziny. Sprawdź, jak uniknąć zakażenia