"Oddech lwa" to proste ćwiczenie dla każdego. Daje efekt, o którym marzą miliony

Na czym polega ćwiczenie "oddech lwa"?
Na czym polega ćwiczenie "oddech lwa"? Zrzut z ekranu/YouTube
Świadoma praca nad oddechem może pomóc nam pozbyć się bólu, niepokoju, negatywnych myśli, a także wpłynąć na tętno, rytm serca, a nawet aktywność fal mózgowych. Niektórym może trudno będzie w to uwierzyć, bo oddychanie wydaje nam się tak naturalne, że zwyczajnie się nad tym nie zastanawiamy, jednak nieraz wystarczy wykonać kilka ćwiczeń, by zapanować nad emocjami, pozbyć się stresu, a nawet... schudnąć.


Ćwiczenia oddechowe
Oczywiście, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i zgrabną sylwetką, musimy prawidłowo się odżywiać i prowadzić aktywny tryb życia. Ćwiczenia oddechowe mogą być do tego świetnym dodatkiem. Już sam sposób oddychania wiele mówi o kondycji naszego ciała – płytki oddech jest reakcją na stres, głęboki i spokojny to podstawa podczas relaksu.


Jakie to jednak ma znaczenie, gdy chcemy zgubić kilka kilogramów? Chyba każdy, kto chociaż raz był na zajęciach z trenerem, wie, że specjaliści zawsze zwracają uwagę na to, by ćwiczenia wsparte były prawidłowym oddychaniem. Dzięki temu dotleniamy organizm, a to zwiększa wchłanianie składników odżywczych i przyspiesza metabolizm.

Oddech jako narzędzie do walki z bólem
Theresa Oswald w artykule "Praca z oddechem jako strategia przeciwbólowa" wskazuje, że w swojej 28-letniej praktyce jako lekarz zauważyła, że jedną z najbardziej przynoszących ulgę technik jest właśnie oddech. Nie bez powodu jest on tak ważny w sytuacjach, gdy odczuwamy ekstremalny ból, np. podczas porodu. Ćwiczenia oddechowe są bezpłatne, bezpieczne i nie wymagają użycia dodatkowych przyrządów.


Na co należy zwrócić uwagę podczas praktyki oddechowej? Theresa Oswald wskazuje na 4 podstawowe kwestie:

1. Na początek powinniśmy zacząć od naturalnego oddechu przeponowego. Gdy poczujemy spokojny, naturalny rytm możemy przejść do kolejnych technik. Nieraz jednak ta podstawowa technika może okazać się wystarczająca i skuteczna.

2. Nie forsuj się. Wyczuj swój organizm. Rytm i długość oddechu muszą być dopasowane do ciebie, zmuszanie ciała do wysiłku to dodatkowy stres.

3. Jeżeli odczuwasz dyskomfort, np. ból czy zawroty głowy, stosuj jedynie techniki spokojnego oddechu (przeponowego lub naprzemiennego). Unikaj dynamicznego oddechu.

4. Gdy w trakcie sesji pojawią się ucisk w klatce piersiowej czy napięcie w oczach, wróć do oddechu przeponowego i wycisz układ nerwowy. Zastanów się, czy nie robisz ćwiczeń zbyt siłowo. Lepiej zrobić mniej, ale świadomie i z wyczuciem, niż się przeciążyć.

Ćwiczeń oddechowych jest wiele. Są one szczególnie istotne podczas praktykowania jogi i medytacji. Połączenie umysłu i oddechu wpływa na pogłębienie uwagi i świadomości. Jedną z technik jest właśnie "oddech lwa", który pomoże uwolnić emocje, a także... pozbyć się bólu gardła czy zredukować tkankę tłuszczową.
Simhasana ("Simha" oznacza lwa) nazywana jest również oddechem oczyszczającym. Ta trochę zabawna technika rozluźnia ciało i pomaga pozbyć się stresu. Stymuluje narządy jamy ustnej, mięśnie twarzy oraz oczu.

Jak wykonać "oddech lwa"?
Uklęknij z pośladkami na piętach. Dłonie umieść na udach, ramiona skieruj delikatnie do środka, wywierając nacisk dłońmi na uda. W innej wersji dłonie, skierowane do tyłu, umieszczone są między nogami.

W ćwiczeniu wydech następuje przez szeroko otwarte usta wraz z charakterystycznym "AHHHH" oraz opadającym na brodę, wystawionym daleko językiem (jak ziewający lew). Wzrok powinien być skierowany ku górze, ramiona wyprostowane, mięśnie szyi, podbródka i twarzy napięte. Ćwiczenie należy powtórzyć 4-6 razy.
Źródło: jogafusion.pl, portalyogi.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE