Małe zmiany, wielka różnica. Jak przygotować tradycyjne potrawy wigilijne na dziecięce brzuchy

Marta Lewandowska
"Raz na jakiś czas wolno" - z takiego założenia w święta wychodzi większość rodziców. Jak się okazuje błędnie, czego efektem są wigilijne bóle brzucha nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Ich układ pokarmowy jest wrażliwszy, a w wielu potrawach czyha na maluchów niejedno zagrożenie.
Potrawy na wigilię dla dzieci. Jaki ryby i pierogi wolno podawać najmłodszym? fot. 123rf

Potrawy wigilijne dla dzieci

Dania wigilijne dla dzieci muszą się nieco różnić od tych, które jadają dorośli. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci i niemowląt. Potrawy wigilijne bazują na ciężkostrawnych składnikach, takich jak kapusta kiszona, grzyby, groch, śledzie w marynacie octowej. Nie są to potrawy odpowiednie dla małych dzieci. Dlatego przygotowując wigilię dla dzieci, rodzice muszą szukać bardziej odpowiednich dla maluchów alternatyw dla dań wigilijnych. Podpowiadamy, jak przygotować potrawy wigilijne dla dzieci, które są zbyt małe, by jeść w wigilię to samo, co dorośli.

Pierogi wigilijne dla dzieci

Pierogi wigilijne dla dzieci muszą niestety nieco odbiegać od tych tradycyjnych. Wiele potraw jedzonych w ten wieczór zawiera grzyby, kapustę i groch. Każda z tych rzeczy jest ciężkostrawna dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Rodzice karmią maluchy pierogami już w 1 roku ich życia, oczywiście nie ma w tym niczego złego. Pod warunkiem że są to pierogi w lżejszej wersji m.in. bez grzybów.


Pierogi wigilijne dla dzieci mogą mieć farsz z twarogu na słodko, owoców, łososia czy gotowanego chudego mięsa. W wigilię możemy też zaserwować pierogi ruskie czy z farszem z kaszy gryczanej lub szpinaku.

Wigilijne potrawy dla dzieci - bez grzybów

Na ogół wskazuje się, że w diecie dziecka grzyby można wprowadzać od 12 roku życia. Należy pamiętać, by robić to powoli, małymi krokami. Grzyby są ciężkostrawnym produktem i w takim wypadku mogą powodować bóle brzucha i problemy z wypróżnianiem.

Z racji jednak wielu tragicznych przypadków związanych z trującymi grzybami warto zachować bezpieczny odstęp czasowy, gdyż im młodszy organizm, tym trudniej będzie radził sobie z konsekwencjami zatrucia.

Wigilia dla dzieci: jaka zupa

Polska wigilia słynie również z podawania dwóch rodzajów zup. Oczywistością jest obecność na świątecznym stole czerwonego barszczu. To zupa jest bardzo wartościowa i warto podać ją dziecku. Jednak porcja dziecka nie powinna zawierać grzybów oraz uszek z kapustą i grzybami. Można je zastąpić makaronem, ziemniakami czy grzankami.

Najlepszą zupą wigilijną dla dziecka będzie barszcz przygotowany na naturalnym zakwasie. Zrezygnuj z kostek rosołowych i barszczu instant. Drugą popularną świąteczną zupą w wielu regionach jest grzybowa. Ta jednak ze względu na główny składnik w ogóle nie powinna być serwowana najmłodszym.

Jakie ryby dla dziecka na wigilię?

Obok kapusty i grzybów na polskich stołach w Wigilię lądują także ryby. Jednak ani solony śledź, ani karp w galarecie nie są najrozsądniejszym wyborem dla dziecka. Karp ma wiele ości. Nakłanianie dziecka do spróbowania tego specjału może niestety skończyć się wizytą w szpitalu.

Co prawda do diety dziecka ryby powinno się włączyć już po 6 miesiącu życia, jednak zrezygnować należy z leszcza, płoci czy flądry, które podobnie jak karp mają wiele ości. W zamian warto specjalnie dla dzieci na wigilię przygotować odrębne filety z ryb mało ościstych np. halibuta czy łososia.

Wigilia - potrawy dla dzieci na słodko

Po wytrawnym przychodzi czas na słodkie i tu również należy mieć się na baczności. Przede wszystkim trzeba znać umiar, gdyż przejedzenie nie prowadzi do niczego dobrego. Obok wypieków, czy słodyczy ze sklepu, warto postawić obrane owoce, a w przypadku samodzielnie robionych wypieków nie trzeba bazować na samej mące, jajkach i śmietanie. Bazą mogą przecież być także banany, jabłka, twaróg, a nawet fasola.Warto też samodzielnie przygotować pierniczki na święta, będą znacznie zdrowsze od tych ze sklepu.

Dania wigilijne dla dzieci - przygotowanie

Podczas przyrządzania potraw na wigilię dla dzieci należy zrezygnować ze smażenia, dodawania dużej ilości soli, cukru i tłuszczu. Wszystkie dania, zamiast smażenia lepiej gotować, dusić, gotować na parze lub upiec.

Przygotowując sałatki na Święta, bazujesz na majonezie? Można go zastąpić jogurtem naturalnym z przyprawami lub oliwą z oliwek. Takie praktyki warto zastosować w ogóle w całym menu nie tylko świątecznym, ale całorocznym. Z pewnością wszystkim wyjdzie to na dobre.

Pozwoli to przede wszystkim odchudzić posiłki tzn. zmniejszyć ich kaloryczność i wdrożyć zdrowsze nawyki żywieniowe. Konsekwencją takich decyzji może być pozbycie się niektórych schorzeń, spadek wagi oraz lepsze samopoczucie.