Kiedy posolić zupę? Większość z nas robi to źle

Kiedy solić zupę?
Kiedy solić zupę? pixabay/vargazs
Chociaż wiemy, że sól należy dawkować i uważać, by organizmowi nie dostarczać jej za wiele, to trudno wyobrazić sobie nieprzyprawione danie. Niepozorne białe ziarenka sprawiają, że potrawy nabierają smaku.


Kiedy jednak solić, by było dobrze? Teoretycznie zawsze oczywiście można "dosolić", jednak chyba każdy zdaje sobie sprawę, że moment doprawienia również ma znaczenie.

Kiedy posolić zupę?
Zupy to jedne z popularniejszych dań, szczególnie gdy mamy małe dzieci. Warto solić je dopiero pod koniec gotowania, by uniknąć przesolenia. Wyjątkiem jest rosół, który można przyprawić w dowolnym momencie. Warto jednak pamiętać, że gdy dodamy białych ziarenek na początku, to wywar będzie mętny, a gdy pod koniec to klarowny.

Kiedy solić mięso?
Mięso najlepiej przyprawiać przed obróbką termiczną - marynować, nacierać czy posypać tuż przed położeniem na patelnię.

Jeżeli planujemy je upiec, to najlepiej ok. trzy godziny wcześniej natrzeć je przyprawami, gdy chcemy smażyć lub dusić, to porcje mięsa należy posolić bezpośrednio przed włożeniem do garnka czy na patelnię. Sól zapobiega wyciekowi soku z mięsa, dlatego dzięki przyprawie jest soczyste i smaczne.

Wyjątkami są befsztyk wołowy i wątróbka, które lepiej solić po przygotowaniu, na talerzu. Inaczej mięso będzie twarde.

Solenie warzyw
W przypadku warzyw pewnie większość z nas nie czuje potrzeby mocnego przyprawiania. Najczęściej gotujemy je w lekko osolonej wodzie, chociaż gdy zdecydujemy się na dodanie soli pod sam koniec albo już na talerzu, to nic się nie stanie.

Wyjątkowe są rośliny strączkowe i brokuły, które należy posolić właśnie na koniec, bo w innym przypadku będą twarde. Należą do nich groch, fasola, soczewica czy ciecierzyca, które będą gotować się dłużej, gdy dodamy przyprawę od razu.

Podobnie wygląda sprawa z surówkami - przyprawy najlepiej dodać na sam koniec, przed podaniem, ponieważ dzięki temu warzywa nie puszczą soków, więc będą jędrne i sprężyste. To również przydatna wskazówka, gdy robimy dania, które wymagają pozbycia się z warzyw wody, np. placki czy lasagne. Pokrojoną w plastry cukinię czy bakłażana zaleca się posolić i odstawić na kilka minut, by puściły wodę przed wykorzystaniem.
Źródło: Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE