Standardy opieki okołoporodowej: każda z nas powinna znać swoje prawa w czasie ciąży, porodu, połogu

Redakcja MamaDu
Ministerstwo Zdrowia w 2019 roku ogłosiło nowe standardy opieki okołoporodowej. Najważniejsze zmiany to zniesienie obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży, jednolita edukacja przedporodowa, badanie ryzyka pojawienia się depresji w ciąży i po porodzie, promocja karmienia piersią. Warto wiedzieć, co dokładnie gwarantuje standard opieki okołoporodowej.
Ministerstwo Zdrowia w 2019 roku zatwierdziło nowe standardy. Prawo autorskie: friday / 123RF Zdjęcie Seryjne

Standardy opieki okołoporodowej

Wprowadzony na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej (SOOO) określa elementy organizacji opieki, mającej na celu zapewnienie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka. W dokumencie znajdują się m.in. zapisy dotyczące ciąży, łagodzenia bólu porodowego czy zasad organizacji pracy personelu w trudnych przypadkach.


Standard opieki okołoporodowej obowiązuje we wszystkich podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie opieki okołoporodowej. Standard okołoporodowy powstał w oparciu o konsultacje specjalistów z różnych środowisk z uwzględnieniem wytycznych WHO oraz osiągnięć współczesnej medycyny. Niezwykle istotny jest fakt, że SOOO stawia kobietę w okresie okołoporodowym i jej dziecko w centrum zainteresowania personelu medycznego sprawującego nad nimi opiekę. Ma to zapewnić podmiotowe traktowanie, dialog i respektowanie praw pacjenta.

Standard organizacyjny opieki okołoporodowej: w ciąży


W standardach opieki okołoporodowej znajdują się następujące zapisy na czas ciąży:


Standard organizacyjny opieki okołoporodowej: w trakcie porodu


Standardy opieki okołoporodowej precyzują także, jakie prawa ma kobieta rodząca:


Standard organizacyjny opieki okołoporodowej: po porodzie


Wyraźnie określone są także standardy dotyczące opieki nad kobietą i noworodkiem po porodzie: