Ten najważniejszy dotyk – o znaczeniu kangurowania dla rozwoju dziecka

Materiały prasowe/MedBest
Zbawienny wpływ kontaktu „skóra do skóry” zwany kangurowaniem odkryto w Bogocie w 1978 roku, kiedy w jednym ze szpitali z powodu braku personelu medycznego, polecono matkom trzymanie wcześniaków przy swoim ciele, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała noworodków
i zainicjować laktację.


O tym, jak istotne znaczenie dla rozwoju nowego, kształtującego się życia ma dotyk "skóra do skóry" mówi Monika Jodłowska, położna, certyfikowany doradca laktacyjny, ekspert Medbest Care.

Przypadkowe odkrycie
Rezultaty tego zalecenia były zaskakujące, okazało się bowiem, że znacząco spadła śmiertelność wcześnie urodzonych dzieci. To przypadkowe odkrycie potwierdzone badaniami naukowymi stało się początkiem wielu zmian na oddziałach położniczych, na których zaprzestano rozdzielania mam od swoich dzieci, przystano na stały kontakt, tulenie i karmienia oraz wprowadzono zmianę kolejności zabiegów poporodowych – zamiast odcinania pępowiny, ważenia i mierzenia oddaje się noworodka w ramiona mamy i przystawia do piersi.


W ten sposób tworzy się fundament każdej rodziny oparty na miłości, poczuciu bezpieczeństwa i bliskości, natomiast od strony medycznej potwierdza się, iż pierwsze kilka godzin po porodzie spędzone w pełnej bliskości z mamą, są czynnikiem predysponujące do prawidłowego rozwoju układu nerwowego.

Kangurowanie jest nie do przecenienia, bowiem niesie ze sobą same zalety. Trudno się temu dziwić, gdyż to dotyk jest pierwszym zmysłem, który kształtuje się w łonie matki. Maciczny wszechświat dziecka to kontakt ze ścianami macicy, pępowiną i swoim własnym ciałem.


Dotyk ma znaczenie
Około 8. tygodnia ciąży pojawia się wrażliwość na ten bodziec w okolicach ust. Dzięki rączkom dziecko stymuluje sobie okolicę ust i noska, aby po urodzeniu umieć znaleźć pierś mamy. Dotyk ust powoduje reakcję całego organizmu. Po 10. tygodniu ciąży dotyk własnej rączki dziecka w okolicach czoła powoduje obrót głowy. Dwa tygodnie później na dotyk reagują rączki i nóżki dziecka, a po 14. tygodniu już całe ciało reaguje na dotyk. Dlatego po porodzie zaleca się pozostawić dziecko na klatce piersiowej mamy
w kontakcie skóra do skóry przez minimum 2 godzin (o ile stan matki i dziecka na to pozwala).

Korzyści płynące z kangurowania dla dziecka:

– Wpływa na obniżenie poziomu stresu związanego z porodem i działaniem bodźców zewnętrznych.
– Podnosi poczucie bezpieczeństwa.
– Zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów układu krążenia, układu oddechowego
i odpornościowego.
– Stanowi integralną część procesu laktacyjnego.
– Uspokaja, gdyż dzieci czując bliskość mamy, zapach jej skóry i ciepło, są wyciszone,
ułatwia zasypianie i wchodzenie w sen głęboki, dzięki czemu dziecko jest wypoczęte i mniej płacze.
– Sprzyja prawidłowej regulacji ciepłoty ciała.
– Pozwala kolonizować skórę dziecka skóra florą bakteryjną fizjologiczną dla skóry matki.
– Zmniejsza ryzyko kolek poprzez naturalny ucisk na brzuszek i masaż wynikający z oddychania.
– Pomaga tworzyć prawidłowych więzi między matką a dzieckiem.
– Wcześniakom pomaga zmniejszyć stres związany z rozdzieleniem z matką i pobytem w inkubatorze, co pozytywnie wpływa na stabilizację parametrów życiowych.

Po stronie mamy kontakt "skóra do skóry”:

– Sprzyja laktacji.
– Redukuje stres związany z porodem.
– Sprzyja obkurczaniu macicy i zmniejszeniu krwawienia.
– Wzmacnia poczucie pewności i radzenia sobie z dzieckiem.
– Sprzyja poznawaniu i odczytywaniu potrzeb dziecka.
– Tworzy i rozwija silną więź emocjonalną z dzieckiem.
– Wpływa na lepsze samopoczucie i zmniejsza prawdopodobieństwo depresji poporodowej.

Natomiast u ojców kangurowanie:

– Buduje głęboką więź ze swoim dzieckiem.
– Działa kojąco i  uspokajająco zarówno na tatę, jak i dziecko.
– Wzmacnia poczucie wartości taty i jego pożądanej obecności oraz udziału w opiece nad dzieckiem.
Wielka moc dotyku
Badania wykazały, iż w przypadkach cesarskiego cięcia lub innych przypadków, kiedy kontakt „skóra do skóry” z mamą jest niemożliwy, przejęcie opieki przez tatę i wtulenie dziecka
 w jego pierś, uspokaja noworodka, zmniejsza jego płaczliwość, sprzyja zasypianiu.

W kangurowaniu najważniejsze jest poczucie bliskości, dlatego tak ważne jest, by pamiętać
o układaniu dziecka na nagiej klatce piersiowej. Dobrze, jeśli noworodek spędza w tej pozycji jak najwięcej czasu. Kontakt z rodzicem, jego zapach, bicie serca, ciepło skóry, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, które można wzmocnić delikatnym dotykiem, głaskaniem, masażem plecków. Ten wspaniały rodzaj relacji powinien trwać kilka godzin dziennie.

Polskie porodówki
W naszych szpitalach 2-godzinny nieprzerwany kontakt skóra do skóry powinien być zapewniony każdej mamie, w każdym szpitalu. Zapis ten widnieje w Standardach Okołoporodowych. W przypadkach, w których matka dziecka z różnych względów nie może kangurować noworodka, rolę te powinien przejąc ojciec.

Rzeczywistość nie zawsze wiernie oddaje zapisy i jak pokazują aktualne raporty sytuacja na polskich porodówkach, nie wygląda dobrze. Kontakt skóry do skóry nie jest uwzględniany we wszystkich placówkach, a noworodki są zabierane na czynności pielęgnacyjne, nawet jeśli nie ma ku temu wskazań medycznych. Warto mieć świadomość tego, o co można prosić, a czasem nawet wyraźnie żądać.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE