
Aż 41 proc. dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych – wynika z raportu "Dzieci się liczą" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Najwięcej rodziców przyznaje się do dawania klapsów – niemalże połowa z nich (49 proc.) zrobiła to przynajmniej raz. Z tego 32 proc. – kilkakrotnie, a 4 proc. rodziców – często. Jednak przemoc wobec dzieci to nie tylko klapsy.
To bicie pasem, szarpanie, szczypanie, popychanie. To również psychiczne znęcanie się nad dzieckiem: zastraszanie, grożenie, awanturowanie się. Choć przemoc wobec dzieci bywa zamknięta w ścianach mieszkania, zdarza się, że się przez nie przedziera. Sąsiedzi słyszą, coś podejrzewają, ale udają, że nic się nie dzieje. Po co się wtrącać?
Trzeba się wtrącać
W listopadzie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała z kampanią społeczną edukującą w kwestii reagowania na przemoc. Głównym elementem kampanii jest 3-odcinkowy miniserial "Nieobojętni" inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Fundacja wypuściła również krótki spot, który w zaledwie 45 sekund obrazuje, jak trudne może być podjęcie decyzji, by zareagować.
"Może lepiej się nie wtrącać?" – mówi bohaterka spotu. Mówi to, co wielu z nas myśli. Boimy się, że "wtrącając się" w życie sąsiadów, sami narazimy się na niebezpieczeństwo. Choć rządzi nami strach, często też zwyczajnie nie wiemy, co powinniśmy zrobić. Po prostu iść do sąsiadów, zapukać do ich drzwi? Co powiedzieć? Czy się nie wyprą? Zadzwonić na policję? Kogo poinformować? Czy to w ogóle coś zmieni? Czy ktoś nam uwierzy?
Odpowiedzią na takie pytania jest kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Jak reagować na przemoc?
Jeśli podejrzewasz, że dziecko jest ofiarą przemocy domowej, możesz podjąć następujące kroki:
Dokładne wskazówki, jak reagować, gdy dziecko pada ofiarą przemocy (również seksualnej i rówieśniczej), w tym wzór pisma do sądu rodzinnego, znajdziesz na stronie fundacji.
Jeśli jednak wciąż nie wiesz, jak zareagować albo zwyczajnie brakuje ci odwagi (to normalne!), możesz również zadzwonić pod bezpłatny numer 800 100 100. To anonimowa infolinia skierowana do rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego lub informacji prawnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.
Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12-15, a w czwartek dodatkowo 16:30-20:30.