5 niezbędnych umiejętności życiowych według psychologa. Dzięki nim twój nastolatek będzie niezależny
Iza Orlicz
12 kwietnia 2022, 13:47·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 12 kwietnia 2022, 13:47
Jedną z najważniejszych umiejętności, jaką powinniśmy nauczyć nasze dziecko jest samodzielność, by w przyszłości dało sobie radę w życiu. W przypadku małych dzieci jest łatwiej, bo odpuszczamy odrobinę kontroli i pozwalamy im na pierwsze kroki ku niezależności, np. wybór ubrań, samodzielne chodzenie do szkoły, wywiązywanie się z domowych obowiązków. A jak przygotować nastolatka do dorosłego życia?
Reklama.
Reklama.
Uczymy nasze dzieci różnych umiejętności, ale jedną z tych najważniejszych i podstawowych jest samodzielność.
Jeśli wychowamy samodzielne i niezależne dziecko możemy mieć pewność, że da sobie radę w dorosłym życiu.
Oto 5 ważnych umiejętności, które musi opanować twój nastolatek, by stać się niezależny.
Wychowujemy nasze dziecko najlepiej jak potrafimy, chcemy, by było samodzielne i zaradne, ale okazuje się, że bez naszego wsparcia tak naprawdę nie dałoby sobie rady w życiu. Jakie doświadczenia powinien zdobyć nastolatek, by w przyszłości odnaleźć się w dorosłym życiu?
5 umiejętności, by nastolatek stał się samodzielny
Według znanej amerykańskiej psycholożki, Amy Morin, autorki książki "13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie rodzice”, tych 5 umiejętności jest kluczowych, by wychować samodzielnego i niezależnego młodego dorosłego.
1. Umiejętność pracy. Czasem zakładamy, że skoro nasze dziecko daje sobie radę w szkole, to te same umiejętności (systematyczność, obowiązkowość, pracowitość) pomogą mu w przyszłości odnaleźć się na rynku pracy.
Niestety zasady panujące w szkole i pracy są często zupełnie inne i wymagają innego podejścia do rozwiązywania problemów. Pierwszym krokiem, by nauczyć nastolatka umiejętności pracy może być przydzielenie mu stałych obowiązków domowych, z których powinien się wywiązywać.
Kolejny ważny krok, to sezonowa praca. Jeśli twoje dziecko ma okazję, powinno pracować w niepełnym wymiarze godzin, np. przez część wakacji. Te doświadczenia nauczą go, jak radzić sobie w innym niż szkolne środowisko, wzmocnią też jego pewność i wiarę w siebie.
2. Umiejętność wyznaczania sobie celów. Niezależnie od tego, co chce w życiu osiągnąć twój nastolatek, musi nauczyć się wyznaczać sobie konkretne cele. Porozmawiaj z nim na ten temat, może nawet spisać na kartce konkretne rzeczy, które chciałby uzyskać (prawo jazdy, certyfikat językowy, staż zagraniczny).
Pomóż mu w podjąć działania, by przybliżyć go do realizacji konkretnego celu. Może też podzielić swój cel na mniejsze części - nastolatek, który widzi, że robi postępy jest znacznie bardziej zmotywowany. Gdy osiągnie jeden wyznaczony cel, nabierze pewności, że jest w stanie osiągnąć jeszcze więcej w przyszłości.
3. Umiejętność radzenia sobie z emocjami. Coraz więcej wiemy na ten temat i uczymy zarządzania uczuciami nawet małe dzieci. Zdarza się jednak, że nastolatek nadal nie potrafi kontrolować swoich trudnych emocji, co może mu bardzo utrudnić radzenie sobie z niepowodzeniami. Tymczasem porażki to część dorosłego życia i nigdy nastolatek nie stanie się w pełni niezależny, jeśli nie będzie potrafił się po nich podnosić.
Jest wiele technik radzenia sobie z emocjami: najważniejsze to ich rozpoznanie i reagowanie, by zaakceptować uczucia, ale jednocześnie nie dać im się zawładnąć. To potrafią ludzie inteligentni emocjonalnie, a dobra informacja jest taka, że można się tego nauczyć.
4. Umiejętność podstawowego zarządzania domem. Temu m.in. służą obowiązki domowe – dziecko jest w stanie zadbać o siebie i przestrzeń wokół. Nastolatek może nauczyć się wstawiać pranie, uruchamiać zmywarkę, czyścić łazienkę, rozpalać w kominku, gotować. Nie musi oczywiście tego wszystkiego robić na co dzień, bo ma też swoje szkolne obowiązki, ale naucz go tyle, by mieć świadomość, że np. dałby sobie radę w domu podczas waszej tygodniowej nieobecności.
5. Umiejętności finansowe. Twój nastolatek musi umieć radzić sobie z pieniędzmi. Niestety często dajemy dzieciom kieszonkowe, ale one i tak nie potrafią nimi w umiejętny sposób zarządzać. Pokaż dziecku, na czym polega opłacanie rachunków, by nastolatek miał przynajmniej ich świadomość.
Jeśli ma własne konto, upewnij się, że wie o niebezpieczeństwach związanych z zadłużeniem karty kredytowej czy ryzyku związanym z zaciąganiem pożyczek. Podziel się swoją wiedzą o oszczędzaniu pieniędzy i planowaniu wydatków, by w przyszłości twoje dorosłe już dziecko potrafiło zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.