Porzuciła dzieci, bo nie chciała już być matką. Internet wydał już wyrok, czy mamy prawo ją osądzać?

Fot. screen z Today.com
Fot. screen z Today.com
Rozstanie rodziców zazwyczaj wiąże się z długą walką o prawo do opieki nad dziećmi. Nie tym razem. Ta kobieta, matka dwóch chłopców: trzyletniego i pięcioletniego uznała, że bycie matką nie jest dla niej. W związku z tym postanowiła opuścić rodzinę.

Wszystko zaczęło się od podróży kobiety do Japonii mającej na celu zebranie materiałów do książki. To w czasie tego wyjazdu miała trochę czasu na przemyślenia i podjęła tę, jakże zaskakującą decyzję. Rahna Reiko Rizzuto, Amerykanka japońskiego pochodzenia postanowiła publicznie powiedzieć o swoim wyborze.
Rahna Reiko Rizzuto

„Uświadomiłam sobie, że bardzo się w życiu pogubiłam. I że chciałabym nieco bardziej skupić się na własnych potrzebach. Nigdy nie chciałam być matką. Kiedy odeszłam, niektórzy znajomi w ogóle przestali ze mną rozmawiać. Porzuciłam dzieci – przecież to jest nie do zaakceptowania”

Od porzucenia rodziny przez kobietę minęło ponad dziesięć lat, dlaczego mówi teraz? Bo sądzi (pewnie słusznie), że nie jest jedyną kobietą, która rozważa takie rozwiązanie, lub postąpiła tak samo.

Historia, którą opowiedziała kobieta może szokować, skłania do refleksji, ale też wymyka się jednoznacznym ocenom. Skoro nigdy nie chciała być matką, dlaczego ma dwójkę dzieci? Czy pojawienie się dzieci nie wiąże się z odpowiedzialnością na całe życie i jest ważniejsze niż „skupienie się na własnych potrzebach”?
A z drugiej strony czy mężczyznom nie zdarza się znacznie częściej uciekać od odpowiedzialności, gdy zostają ojcami? Wprawdzie nikt nie pochwala takiego postępowania, ale jednak łatwiej o akceptację męskiego odejścia od rodziny w społeczeństwie. A to podwójny standard. I może pozostając przy swoich dzieciach, sfrustrowana i nieszczęśliwa wyrządziłaby im większą krzywdę niż swoim odejściem?

Rahna Reiko Rizzuto przekonuje, że to właśnie dzięki odejściu od rodziny stała się lepszą matką. Zamiast podążać utartą, tradycyjną drogą prowadzenia rodziny wybrała to, co było dla niej najlepsze.

Książka która w efekcie owej podróży powstała, okazała się sukcesem. „Hiroshima in the Morning” Rahny Reiko Rizzuto zdobyła prestiżową National Book Award. Obecnie pisarka mieszka w pobliżu swoich dzieci, opieką nad nimi dzieli się z byłym mężem. I zapewnia, że jej dzieci nie mają traumy związanej z jej odejściem, na swój sposób udaje im się tworzyć szczęśliwą rodzinę.

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE