Polska: rocznie trzy tysiące przestępstw seksualnych z udziałem dzieci

Rocznie w Polsce ujawnia się trzy tysiące seksualnych przestępstw z udziałem dzieci
Rocznie w Polsce ujawnia się trzy tysiące seksualnych przestępstw z udziałem dzieci Fot. Victor / http://skroc.pl/23cfe / CC BY / http://skroc.pl/d3947
Polska od 5 grudnia staje się stroną Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystaniem. W życie wchodzi ustawa w tej sprawie. Wg danych Ministerstwa Sprawiedliwości w kraju ujawnia się rocznie około trzech tysięcy przestępstw “przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, których ofiarami padają małoletni”.

Celem Konwencji jest zapobieganie i zwalczanie seksualnego wykorzystywania dzieci, ochrona ich praw oraz promowanie krajowej i międzynarodowej współpracy przeciwko przemocy seksualnej. Została sporządzona w Lanzarote w 2007 r., a w życie weszła 1 lipca 2010 r. Jej stronami są 32 państwa, w tym 19 krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Jednym ze zobowiązań wynikających z Konwencji jest edukacja dzieci w zakresie zagrożeń związanych z seksualnym wykorzystywaniem oraz ochrona przed nimi. Ponadto w Konwencji znalazł się zapis, zgodnie z którym zakazuje się pracy z dziećmi osobom karanym za przestępstwa, których konwencja dotyczy. Dokument nakłada też obowiązek gromadzenia danych o tożsamości i profilu DNA osób skazanych za wykorzystywanie seksualne dzieci.

Według ekspertów obecnie polskie prawo w pełni odpowiada standardom wyznaczonym przez Konwencje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE