Jesteś w ciąży i cierpisz na bezsenność? Jest dla ciebie ratunek

Prawo autorskie: bialasiewicz / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: bialasiewicz / 123RF Zdjęcie Seryjne Sprosoby na bezsenność w ciąży.
Bolą plecy, za gorąco, znowu muszę siusiu, chcę na brzuch albo na plecy, czemu się nie rusza? Jeśli to są i Twoje myśli o północy, to pewnie jesteś w trzecim trymestrze. Według badań problemy ze snem dotyczą od 70 do 90 procent kobiet w końcówce ciąży.

Przyczyny bezsenności
Nie czujesz się komfortowo w swoim ciele – trudno znaleźć wygodną pozycję, coraz większy brzuch po prostu zawadza i jest ciężki. Cierpisz na różne dolegliwości końcówki ciąży – dręczą Cię skurcze łydek, łupie w kręgosłupie, a dziecko skacze po Twoim pęcherzu jak po trampolinie. Do tego wszystkiego dręczą Cię różne myśli i wizje niepewnej przyszłości.


Jak sobie poradzić?
Sposobów, aby choć trochę ułatwić Ci zasypianie jest wiele.
O komfort snu zadbaj dużo wcześniej – ogranicz kofeinę i po południu unikaj ciężkostrawnych posiłków, ale też nie zasypiaj głodna. Już wieczorem zafunduj sobie jakiś wyciszający rytuał: weź ciepłą kąpiel, pomedytuj, posłuchaj wyciszającej muzyki. Poproś partnera, aby pomasował Ci stopy lub pogłaskał po głowie. Zanim pójdziesz do łóżka, napij się herbaty z melisy z miodem. Zadbaj o komfort sypialni, dobrze ją przewietrz i zaciągnij zasłony. Bardzo skuteczne bywa też uwiedzenie partnera, choć możesz teraz nie mieć na to ochoty co wieczór.

A może warto ćwiczyć?
Odpowiedź na to wydaje się oczywista. Aktywności fizyczne polecane kobietom w ciąży świetnie wpływają nie tylko na ciało, pomagają pozbyć się lub uniknąć dolegliwości ciążowych, ale także pozwalają się zrelaksować.

Pływanie
Pomoże Ci choć na chwilę poczuć się lżej, odciążyć kręgosłup pozwoli pozbyć się bólu pleców. Basen ma także dobroczynne działanie na skurcze mięśni i syndrom niespokojnych nóg. Najlepiej pływaj co drugi dzień przez 30 minut. Pamiętaj, że w ciąży nie zaleca się nurkowania, a woda nie może być cieplejsza niż 32 stopnie Celsjusza. Zabierz ze sobą butelkę wody, żeby się nie odwodnić od środka. Niestety, jeśli masz skłonność do infekcji intymnych, to nie jest aktywność dla Ciebie.


Joga, tai-chi, pilates
Zajęcia jogi czy tai-chi pomogą Ci się wyciszyć, pomogą przy bólach pleców, poprawią krążenie i dotlenią organizm. Najlepiej o komforcie snu pomyśleć już rano i minimum 2-3 razy w tygodniu przed południem rozłożyć matę lub udać się na zajęcia do klubu. Jeśli rozładujesz napięcie i Ci rozładować napięcie, złagodzą dolegliwości związane z żylakami, pozwolą pozbyć się bólu pleców i miednicy, przygotują ciało do porodu.

Spacer
Energiczny marsz na świeżym powietrzu poprawi Twoje krążenie i dotleni organizm. Jeżeli dopiero bezsenność zmobilizowała Cię do aktywności fizycznej, to zacznij od 20 minut spaceru trzy razy w tygodniu i wydłużaj stopniowo ten czas, ale pamiętaj, aby nadmiernie się nie forsować.

Taniec
Pląsanie w rytm muzyki pomoże Ci poczuć się kobieco i zrelaksuje. Pozwoli dotlenić organizm i trochę się zmęczyć, a jednocześnie może mieć wspaniałe działanie terapeutyczne na czarne myśli i gorsze nastroje.

Aktywność fizyczna to świetny sposób na pozbycie się lub złagodzenie problemu bezsenności. Pamiętaj jednak, aby nie brać się za ćwiczenia tuż przed snem. Powinnaś tak zaplanować dzień, aby Twój organizm miał czas wyciszyć się po wysiłku. Dzięki regularnej aktywności fizycznej nie tylko uda Ci się w końcu zregenerować, ale także przygotujesz swoje ciało do porodu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE