Czujesz rozdrażnienie i boli cię głowa? Latem to bardzo ważny sygnał od twojego ciała
Iza Orlicz
03 lipca 2020, 10:04·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 lipca 2020, 10:04
Zawroty i ból głowy, osłabienie, zmęczenie, wzmożona senność, zmiany nastroju, problemy z pamięcią i koncentracją – to nie objawy poważnego schorzenia, a… niedoboru wody. Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu w upalne dni?
Reklama.
Czasem wystarczy, że jesteśmy w biegu, niedoczasie, zajęci sprawami zawodowymi lub osobistymi – zwyczajnie zapominamy o tym, by mieć przy sobie butelkę wody i przynajmniej od czasu do czasu wziąć kilka łyków.
Nietypowe objawy
Tymczasem, gdy jest gorąco odwodnienie organizmu następuje błyskawicznie. Najpierw pojawia się wzmożone uczucie pragnienia (często lekceważone), potem suchość śluzówki jamy ustnej, a następnie dochodzą objawy, których nie wiążemy zwykle z niedoborem wody.
To przede wszystkim ból i zawroty głowy, uczucie osłabienia i braku sił, wzdęty brzuch, przyspieszony oddech, zmęczenie, zmiany nastroju (uczucie rozdrażnienia, złości, ale też apatia), problemy z pamięcią i koncentracją. Niektórzy skarżą się też na nierówne bicie serca.
Jak więc nie dopuścić do odwodnienia? Lekarze zalecają, by nosić butelkę wody zawsze przy sobie. To właśnie woda powinna być naszym pierwszym wyborem przy codziennym zaspokajaniu pragnienia, choć nawadnianie organizmu odbywa się też, gdy pijemy soki, jemy zupę, warzywa czy owoce.
Ile pić dziennie?
Woda, poza tym, że zaspokaja nasze pragnienie ma też szereg innych prozdrowotnych zalet – przyspiesza metabolizm, reguluje pracę wątroby i układu moczowego, dzięki czemu usuwa toksyny z organizmu, wpływa pozytywnie na trawienie, poprawia perystaltykę jelit.
Odpowiednio nawodniony organizm sprzyja też… naszej urodzie. Gdy codziennie pijemy odpowiednią ilość wody, skóra jest optymalnie nawilżona, ujędrniona i elastyczna.
Ile dokładnie powinniśmy pić wody dziennie? Dorosła osoba musi dostarczać organizmowi ok. 30-35 ml na każdy kilogram masy ciała. Czyli łatwo obliczyć dzienne zapotrzebowanie, wystarczy swoją wagę podzielić przez 30 lub 35. Czyli jeśli ważysz 65 kg, powinnaś wypijać ok. 2 litrów dziennie. Wodę najlepiej pić przez cały dzień, małymi porcjami, co dwie, trzy godziny, wtedy mamy pewność, że nie doprowadzimy do odwodnienia naszego organizmu.