Dlaczego nie warto zostawiać przy łóżku szklanki z wodą na noc
Dlaczego nie warto zostawiać przy łóżku szklanki z wodą na noc unsplash.com / @seitamaaphotography
Reklama.

Szklanka z wodą obok łóżka

Nawadnianie jest bardzo ważne i ma istotny wpływ na poziom naszej energii, funkcjonowanie mózgu i zdrowie w ogóle. Każdy w zależności od prowadzonego trybu życia ma inne zapotrzebowanie dostarczanie organizmowi płynów. Niemniej zaleca się przeciętnie dziennie wypijać od 2 do 3 litrów wody na dobę - regularnie od rana do wieczora.
A co z nocą? Zdarza się, że podczas snu zasycha nam w gardle lub budzimy się z ogromnym pragnieniem. Dlatego obok łóżka stawiamy szklankę z wodą. Czy to dobry pomysł?

Niechciane insekty w szklance

Jeżeli konieczne jest picie w środku nocy, to lepiej nalać wody do butelki. W innym wypadku ryzykujemy, że w nocy do szklanki wpadnie mucha lub komar i wyląduje w naszym żołądku. Szczególnie na to ryzyko trzeba uważać latem, gdy do naszych domów zaczynają wpełzać różnego rodzaju owady.

Woda z kurzem

Oprócz owadów w szklanki wpada też kurz, a wraz z nim wszystko, co się na nim znajduje. Zdaniem ekspertów (swego czasu badał to Marc Leavey z Mercy Medical Center w Massachusetts), po całej nocy woda zostawiona w szklance nie nadaje się do picia.
W sypialni zazwyczaj jest dość ciepło, co sprzyja namnażaniu się bakterii w wodzie. Woda może mieć zmieniony smak i zdecydowanie niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Kwaśny smak wody

Poza tym, że woda może smakować dziwnie przez kurz, bakterie i serię reakcji chemicznych, które zachodzą w niej w kontakcie z powietrzem, może też się stać bardziej kwaśna. To dlatego, że absorbuje ona dwutlenek węgla, przez co jej objęte PH=7 może nieco spaść. Nie ma to znacznie dla zdrowia, jednak picie takiej wody może być mniej przyjemne.

Zwarcie w kontakcie

Stawiając szklankę wody obok łóżka, zdarza się, że w pobliżu znajdują się również sprzęty typu telefon, tablet, a nawet laptop. W śnie lub po ciemku szklankę można przypadkowo szturchnąć i doprowadzić do zalania urządzenia, a w najgorszym wypadku do zwarcia, gdy akurat ładujemy baterię.

Gorsza jakość snu

Niewskazane jest picie sporej ilości płynów tuż przed snem, gdyż w związku z tym możemy się wybudzać z konieczności pójścia do toalety. Z kolei picie wody w środku nocy sprawi, że częściej będziemy wstawać do łazienki.