Pijesz pokrzywę w ciąży? W niektórych sytuacjach może zaszkodzić dziecku

Martyna Pstrąg-Jaworska
24 lipca 2023, 11:33 • 1 minuta czytania
Pokrzywa wydaje się jednym z najbardziej drogocennych ziół, które ma świetny wpływ na zdrowie. Wspiera leczenie anemii, jest źródłem wielu witamin, łagodzi procesy trawienne i wspomaga pracę układu moczowego. Lekarze jednak apelują, aby w pokrzywę w ciąży spożywać tylko za zgodą ginekologa prowadzącego ciążę. Wszystko dlatego, że to zioło może być potencjalnie niebezpieczne dla ciężarnej i płodu.
Pokrzywa w ciąży może być pita przez kobietę tylko za zgodą lekarza ginekologa. fot. Yan Krukau/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pokrzywa w ciąży

Pokrzywa w ciąży może być spożywana przez kobiety tylko za zgodą lekarza prowadzącego ciążę, bo mimo prozdrowotnych właściwości pokrzywy, w ciąży lekarze zalecają ostrożność w spożywaniu ziół. Mimo tego, że mają one zwykle pozytywny wpływ na zdrowie, to napary ziołowe, m.in. herbatę z pokrzywy w ciąży, mogą pić tylko te kobiety, które skonsultowały to z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Wszystko dlatego, że herbata z pokrzywy ma szereg właściwości, które normalnie pozytywnie wpływają na zdrowie, ale w trakcie trwania ciąży mogą być niebezpieczne dla kobiety i jej dziecka. Pokrzywa w ciąży powinna więc być traktowana jak zioło, które może potencjalnie przynieść negatywne skutki ciężarnej i dziecku. Pokrzywę w ciąży można pić tylko na wyraźne polecenie (lub za zgodą) lekarza ginekologa.

Napar z pokrzywy – właściwości

W potocznym pojęciu pokrzywa w ciąży jest naparem idealnym: dostarcza wapń i żelazo oraz witaminę K, które wpływają na zwiększenie produkcji hemoglobiny i erytrocytów w krwi. Oprócz tego herbata z pokrzywy ma wiele właściwości wspierających zdrowie.

Napar z pokrzywy pomaga w leczeniu:

Pokrzywa w ciąży jednak nie zawsze jest bezpieczna, a nawet traktowana jest jako potencjalnie groźna. To dlatego, że pokrzywa jest ziołem i według wielu medycznych źródeł może mieć w czasie trwania ciąży negatywne skutki dla organizmów matki i dziecka np. z powodu wpływu na zmiany w ciśnieniu krwi. Nie ma jednak jednoznacznych badań, które stwierdzają, że pokrzywa ma negatywny bądź pozytywny wpływ na zdrowie kobiety w ciąży.

Napar z pokrzywy jest stosowany jako środek wykrztuśny, ściągający, tonizujący, przeciwskurczowy i moczopędny, więc przed zastosowaniem pokrzywy w ciąży należy upewnić się u swojego ginekologa, że nie widzi on przeciwwskazań do picia naparu z pokrzywy w ciąży. Zalecenia do co spożywania ziół w ciąży zależne są bowiem od kraju: w państwach wysokorozwiniętych, gdzie medycyna jest zaawansowana, lekarze raczej odradzają picie pokrzywy w ciąży.

W mniej rozwiniętych krajach, gdzie ziołolecznictwo jest równie popularne jak stosowanie leczenia farmakologicznego, picie pokrzywy w ciąży nie jest widziane jako potencjalne zagrożenie. W badaniu, które przeprowadził Uniwersytet Medyczny w Stambule, wyszczególniono, że spożywanie pokrzywy w ciąży może być potencjalnie najbardziej niebezpieczne w I trymestrze ciąży z powodu kluczowego dla rozwoju dziecka charakteru pierwszych 12 tygodni ciąży. Wtedy też produkty ziołowe mogą mieć najbardziej negatywny wpływ na rozwój płodu i przebieg ciąży.

Herbata z pokrzywy w ciąży? Nie dla każdej ciężarnej

Pokrzywa w ciąży może być czasem zalecana kobietom, które mają anemię, bo dzięki naparowi z tego zioła zwiększa się produkcja czerwonych krwinek w organizmie. Należy jednak pamiętać, by pokrzywę w ciąży pić tylko po wyraźnej zgodzie od ginekologa na spożywanie naparu w pokrzywy.

Nie ma bowiem konkretnych badań, które potwierdzają, że pokrzywa ma tylko pozytywny wpływ na organizm kobiety w ciąży oraz płód. Pokrzywa może wchodzić w reakcje z lekami i suplementami, które przyjmuje ciężarna, ale również przenikać przez łożysko do płodu i mieć na niego negatywny wpływ.

Stosowanie pokrzywy w ciąży – skutki uboczne:

Jeśli lekarz pozwoli kobiecie w ciąży pić herbatę z pokrzywy, należy zwrócić uwagę na konkretny produkt, jaki się kupuje. Kobiety w ciąży mogą pić napar z liści pokrzywy, ale powinny unikać herbaty z korzenia pokrzywy (bo ta ma inne działanie, niekoniecznie korzystne dla ciężarnych: wspiera odporność, leczenie chorób prostaty, oczyszcza organizm z toksyn).

Warto dopytać lekarza, czy można spożywać inne przetwory z pokrzywy niż napar z liści (napar z korzenia pokrzywy albo sok), w jakiej dokładnie ilości można spożywać pokrzywę w ciąży i jak długo.

Napar z pokrzywy w ciąży: ile pić?

Według lekarzy herbatę z pokrzywy w ciąży można pić od drugiego trymestru i maksymalnie do dwóch filiżanek w ciągu doby. Według wspomnianych już badań przeprowadzonych w Stambule, w I i II trymestrze ginekolodzy bardziej zalecają ciężarnym herbaty owocowe i napary z kopru włoskiego, lipy i cynamonu. Należy jednak wszystkie napary stosować w ilościach nie większych niż 1-2 filiżanki w ciągu doby.

Źródło: healthlibrary.brighamandwomens.org, ncbi.nlm.nih.gov

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/159201,kwas-foliowy-w-ciazy-do-kiedy-i-jak-suplementowac-b9-znaczenie-dla-plodu