Czarna strona zielonej herbaty. Mało kto wie, kiedy ją pić, żeby nie szkodziła

Kobiety w ciąży częściej wybierają herbatę, niż kawę
Kobiety w ciąży częściej wybierają herbatę, niż kawę Unsplash.com
Przyszłe mamy ograniczają zazwyczaj picie kawy, mało która jednak myśli o zminimalizowaniu wypijanej herbaty. Zwłaszcza zielonej – tej uznawanej za najzdrowszą z herbat, usprawniającą krążenie krwi i oczyszczającą z toksyn. Okazuje się jednak, że z jej piciem w ciąży również wiąże się ryzyko. I wcale nie chodzi o kofeinę.


Jaką herbatę pić w ciąży?
Otóż zielona herbata może prowadzić do nadpobudliwości i kłopotów ze snem, ale przede wszystkim zmniejsza przyswajalność – u ciężarnych będącego na ogół na niskim poziomie – żelaza, wypłukuje z organizmu wapń i utrudnia wchłanianie kwasu foliowego. Pita na czczo może również podrażniać żołądek.

– Każda herbata, zarówno czarna i zielona, ma takie działanie. Dlatego, zwłaszcza będąc w ciąży, nie należy pić jej do posiłków, ani popijać nią leków i suplementów – np. właśnie kwasu foliowego. Jeśli będziemy pić herbatę w innym czasie niż przyjmujemy wspomniane wcześniej składniki odżywcze, nic nam nie grozi. Możemy pić do woli – uspokaja Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyczka z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Pijmy więc, bo oprócz wspomnianego negatywnego działania, jest z picia herbaty całkiem sporo korzyści.

Jakiej herbaty nie wolno pić w ciąży?
Warto tylko pamiętać, żeby raczej nie wybierać herbat typu "detoks" (działających przeczyszczająco), herbat z żywokostu (niszczących wątrobę), oraz herbat wyjątkowo tanich, w których często znajdują się bardzo wysokie stężenia cynku i aluminium, a także alkaloidy pirolizydynowe szczególnie groźne dla kobiet w ciąży i dzieci karmionych piersią.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE