Herbata z pokrzywy to sprzymierzeniec wszystkich, którzy walczą z nadprogramowymi kilogramami, a także miłośniczek długich i pięknych włosów. Sięgają po nią osoby z nadciśnieniem i te, które walczą z infekcją, ale nie wszyscy wiedzą, że napar z pokrzywy powinny pić także przyszłe mamy, bo wspiera ona rozwój kości maluszka. Herbata z pokrzywy powinna na stałe zagościć w naszych filiżankach.
Reklama.
Reklama.
Herbata z pokrzywy powinna na stałe znaleźć się w naszym menu. Pomaga pozbyć się obrzęków, walczyć z nadprogramowymi kilogramami czy zapuścić piękne włosy.
Po napar z pokrzywy warto sięgać w ciąży, bo pomaga zapobigać niedoborom żelaza i wzmacnia kości zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka.
Herbatę można przygotować zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści pokrzywy. Przeciwskazaniem do jej picia jest alergia na tę roślinę.
Herbata z pokrzywy
Herbata z pokrzywy to jeden z tych napojów, po które powinniśmy sięgać regularnie. Choć pokrzywy konsekwentnie próbujemy wygonić z naszych ogrodów, to powinniśmy pamiętać, że ta roślina to jeden z najcenniejszych darów natury w naszym klimacie.
Pokrzywa ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i leczniczym. Ta niepozorna, parząca roślina to bogactwo witamin: A, K, C i tych z grupy B. Do tego w pokrzywie znajdziemy wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo, krzem, siarkę, jod i sód.
W pokrzywie znajdziemy także garbniki, aminy, kwasy organiczne, serotonina, histamina, flawonoidy, olejki eteryczne. Nieźle, jak na chwast.
Herbata z pokrzywy - właściwości
W średniowieczu herbatę z pokrzywy zalecano pić nieomal na każdą przypadłość. I słusznie, bo do dziś przypisuje się jej właściwości naturalnego oczyszczania organizmu, regulujące ciśnienie, a nawet wspierające organizm w walce z alergią.
Dodatkowo herbata z pokrzywy wpiera organizm w walce z infekcjami, pomaga w stanach zapalnych, problemach z prostatą czy przy zaburzeniach hormonalnych. Dzięki zawartości łatwo przyswajalnego żelaza i witaminy C herbata z pokrzywy polecana jest osobom zmagającym się z anemią.
Herbata z pokrzywy wspomaga odchudzanie i pomaga w pozbyciu się opuchlizny, dzięki działaniu moczopędnemu pomaga pozbyć się wody, którą organizm zatrzymuje. Wspiera nerki i woreczek żółciowy zapobiegając powstawaniu w nich kamieni.
Dodatkowo krzem i kombinacja witamin, które znajdują się w pokrzywie, przy regularnym spożywaniu gwarantują mocne włosy i paznokcie.
Herbata z pokrzywy w ciąży
Jako jedną z niewielu herbatek ziołowych, tę z pokrzywy zaleca się pić kobietom ciężarnym. Dzięki działaniu mineralizującemu pomaga ona zapobiegać dość powszechnym w ciąży niedoborom żelaza, a także wzmacnia kości zarówno u przyszłej mamy, jak i u płodu.
Po porodzie również warto sięgać po napar z pokrzywy, bo taherbatka wspiera laktację, a także pomaga uregulować gospodarkę hormonalną i pozbyć się obrzęków. Wiele młodych mam pije herbatkę z pokrzywy, bo pomaga ona szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów po ciąży.
Warto pamiętać, że równie dobrze, jak herbatka z pokrzywy działa także sok z tego ziela.
Herbata z pokrzywy: jak zrobić [przepis]
Herbatę z pokrzywy można przygotować zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści tego ziela. Jeśli decydujemy się na samodzielne ich zbieranie, wybierajmy miejsca z dala od dróg, zwłaszcza ruchliwych, ale także pól uprawnych, na których mogą być stosowane opryski. Najlepiej zbierać pokrzywy na dzikich łąkach, w lesie lub przy rzekach.
Świeże liście trzeba bardzo dokładnie umyć, żeby pozbyć się owadów i pajęczaków, a następnie rozdrobnić. Pokrzywa nie poparzy, jeśli delikatnie chwycisz liść u nasady i przeciągniesz palcami do jego końca. W ten sposób "położysz" parzące wyrostki.
Niezależnie od tego, czy używasz liści świeżych, czy suszonych, na szklankę napoju potrzebujesz łyżkę liści, zalej je wrzątkiem. Herbata ze świeżej pokrzywy będzie gotowa w mniej niż minutę, z suszonej po 2-3 minutach. Jeśli zostawisz napar na 10 minut jego smak, kolor i właściwości będą intensywniejsze.
Jak często pić herbatę z pokrzywy?
Zaleca się spożywanie dwóch szklanek naparu z pokrzywy dziennie, najlepiej na czczo. Nie należy go słodzić. Herbata z pokrzywy ma przyjemny świeży smak, nieco przywodzący na myśl miętę lub melisę. Jeśli jednak ten smak ci nie odpowiada, możesz dodać odrobinę soku owocowego.
Herbata z pokrzywy nie jest wskazana dzieciom do 6 r.ż. ze względu na brak badań na tej grupie wiekowej. Przeciwwskazaniem do picia herbaty z pokrzywy jest też uczulenie na tę roślinę.