Biegunka przy ząbkowaniu może być kłopotem. Oto co powinnaś wiedzieć

Marta Uler
29 marca 2023, 16:32 • 1 minuta czytania
Bywa, że razem z ząbkowaniem u dziecka pojawiają się także inne objawy, niektóre dość niepokojące. Jednym z nich jest biegunka. Jak łączy się ona z ząbkowaniem?
Biegunka przy ząbkowaniu może być przyczyną dużego dyskomfortu dziecka. fot. 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Biegunka przy ząbkowaniu

Biegunka przy ząbkowaniu zwykle niepokoi rodziców, choć wielu z nich uważa, że jest to jeden z symptomów towarzyszących wyrzynaniu się zębów mlecznych. Samo ząbkowanie nie wywołuje jednak takiego objawu. Biegunka przy ząbkowaniu może być objawem jakiejś infekcji, która rozwija się jednocześnie z ząbkowaniem. Może się zdarzyć, że kupa dziecko jest nieco bardziej "śluzowata", jednak nie powinna przebiegać tak jak rozwolnienie.

Zgodnie z kalendarzem ząbkowania wyrzynanie się zębów u niemowlęcia zaczyna się zwykle około 6. miesiąca życia, a trwa mniej więcej do ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Typowe objawy ząbkowania to:

Nie brakuje też mniej oczywistych symptomów, uważanych przez rodziców za objawy ząbkowania. O ile brak apetytu czy trudności z uchwyceniem sutka lub smoczka rzeczywiście mogą być efektem bólu dziąseł podczas ząbkowania, może nawet wystąpić stan podgorączkowy (uwaga: gorączka przy ząbkowaniu nie jest jego naturalnym objawem), a wokół ust może pojawić się wysypka od ślinienia się, o tyle już katar przy ząbkowaniu, biegunka i kaszel podczas ząbkowania mogą oznaczać rozwijająca się u dziecka infekcję.

Biegunka przy ząbkowaniu – skąd się bierze?

Uważa się, że na etapie, na którym dziecko zaczyna ząbkować, czyli około 6. miesiąca życia, spada u niego odporność z powodu wyczerpywania się zapasów przeciwciał otrzymanych od mamy w czasie ciąży. Krótko mówiąc, jest bardziej podatne na wszelkie infekcje. A fakt, że w czasie ząbkowania wkłada do buzi różne, nie zawsze czyste, przedmioty, dolewa tylko oliwy do ognia. Zanieczyszczone chorobotwórczymi patogenami przedmioty, także gryzaki czy bursztynowe bransoletki na ząbkowanie, mogą przyczynić się do powstania biegunki w czasie wyrzynania się ząbków.

Wniosek jest taki, że biegunka przy ząbkowaniu świadczy o trwającej infekcji układu pokarmowego. Najbardziej wyraźne jest to, gdy jednocześnie wystąpią gorączka i biegunka. Może chodzić o infekcję wirusową lub bakteryjną, ale również, np. o alergię. Jeśli u dziecka występuje biegunka, zawsze należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, żeby nie dopuścić do odwodnienia dziecka.

Jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu?

Wielu rodziców, których dziecko akurat ząbkuje, bacznie obserwuje swoją pociechę. Zastanawiają się na przykład, jak wyglądają kupki przy ząbkowaniu. Niektórzy są zdania, że w tym czasie dziecko robi zielone kupy. Jednak ani konsystencja, ani kolor kupki, nie wynikają z tego, czy dziecko akurat ząbkuje, czy nie. Ogólnie rzecz biorąc, biegunka powoduje stolce:

Normalna, "zdrowa" kupka niemowlaka karmionego piersią powinna być żółta, miękka, dość rzadka, a czasem niejednorodna, a jej zapach nie jest nieprzyjemny. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym robią inne kupki, a te, które jedzą już pokarmy stałe – jeszcze inne. Mama zwykle wie, kiedy kupka zaczyna wyglądać niepokojąco. Biegunka nie świadczy o tym, że dziecko ząbkuje, ale raczej o tym, że ma jakiś problem z układem pokarmowym (infekcja, alergia).  

Co na biegunkę przy ząbkowaniu?

Jeśli zastanawiasz się, co podać dziecku na biegunkę przy ząbkowaniu, najważniejsze w tej kwestii jest – jak zawsze podczas rozwolnienia – po prostu utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu dziecka. To może być po prostu woda, ale również herbatki ziołowe lub roztwory elektrolitowe, które pomogą uzupełnić niedobory składników mineralnych.

Dziecko karmione piersią należy przystawiać częściej niż zwykle, a starsze powinny mieć stały i łatwy dostęp do wody. Jeśli twoje dziecko ma biegunkę – jak najczęściej zachęcaj je do picia. Najważniejsze jest jednak, żebyś znalazła przyczynę wystąpienia biegunki – nie jest nią ząbkowanie.

Bibliografia:

Czytaj także: https://mamadu.pl/127711,9-trikow-na-przyjemne-zabkowanie-sprawdzone-przez-mamy