Wymioty to trudne przeżycie dla malucha. Jak możesz mu pomóc i kiedy pora na lekarza?

Marta Uler
20 października 2022, 15:00 • 1 minuta czytania
Dziecko, które wymiotuje, może być naprawdę przerażone tym faktem. Zwłaszcza kiedy jest małe i takie doświadczenie zdarza mu się pierwszy raz w życiu. Wymioty mogą mieć jednak różne przyczyny. Wynikają z zatrucia pokarmowego, ale i poważnej choroby. Dowiedz się, dlaczego dzieci wymiotują i jakie są sposoby na wymioty u dziecka.
Gdy dziecko wymiotuje, szybko może się odwodnić. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej


Sposoby na wymioty u dziecka zależą od przyczyny, która te wymioty wywołuje. Wymiotowanie jest bardzo nieprzyjemnym stanem dla dziecka, obniża jego samopoczucie i komfort, często wywołuje także strach i płacz. Poza tym wymioty mogą być groźne, nasilone prowadzą bowiem do odwodnienia, a także niedożywienia organizmu. 

Warto postarać się, by w jakiś sposób ulżyć wymiotującemu dziecku. Jednak leki przeciwwymiotne to ostateczność, a stosowanie ich zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Rutynowe podawanie tego typu leków dzieciom z ostrym nieżytem żołądkowo-jelitowym, skutkuje hamowaniem wydalania toksyn bakterii i wirusów z organizmu.

Sposoby na wymioty u dziecka – najważniejsze jest nawadnianie 

Podstawową kwestią w walce z wymiotami jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu

Najczęstsze przyczyny wywołujące wymioty

U noworodków i małych niemowląt wymioty często są spowodowane:

U starszych dzieci, powyżej roku, wymioty zwykle spowodowane są infekcjami na tle wirusowym lub bakteryjnym, i często towarzyszy im biegunka oraz gorączka. 

Wymioty u dzieci wywoływać mogą także:

Wymioty u dziecka – co powinno cię zaniepokoić?

Trudne do opanowania wymioty i takie, którym towarzyszy gorączka, biegunka, powinny być za każdym razem skonsultowane z lekarzem. Zwykle są objawem infekcji wirusowej lub zatrucia pokarmowego, ale należy wykluczyć poważniejsze przyczyny. Z pewnością twoją uwagę powinna przykuć: