
REKLAMA
Zapalenie pęcherza u dzieci
A raczej zapalenie układu moczowego (ZUM), bo nie zawsze tylko pęcherz choruje, to dość częsta przypadłość u maluchów. Zwykle mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym, rzadziej z wirusowym lub grzybicznym. Najczęściej zakażenie rozpoczyna się od cewki moczowej i "idzie do góry" przez pęcherz, moczowód do nerek.W zależności od lokalizacji infekcji mówimy o zapaleniu dolnych dróg moczowych (cewka i pęcherz) lub zapaleniu górnych dróg moczowych (moczowód i nerki). U niemowląt i małych dzieci może dojść do zakażenia krwiopochodnego. W większości przypadków zapalenie pęcherza wywołuje pałeczka Escherichia coli, która występuje w układzie pokarmowym. Ze względu na budowę anatomiczną zapalenie układu moczowego u dzieci częściej dotyka dziewczynek.
Nawroty choroby mogą świadczyć o wadach w budowie układu moczowego lub zaburzeniach funkcjonowania pęcherza.
Zapalenie układu moczowego u dzieci: objawy
- U niemowląt pieluchowych trudno jest rozpoznać zapalenie pęcherza — mówi pediatra Alicja Sapała. - Rodzice zauważają przede wszystkim niepokój, czasem widzą, że dziecko spina się przy próbie oddawania moczu. Niepokój rodziców budzi też często nietypowy mocny zapach moczu.Starsze dzieci skarżą się często na ból w okolicach intymnych. Nie tylko w czasie oddawania moczu, ale także pomiędzy. Bywa, że dzieci nie czują bólu a dyskomfort, czasem ucisk. - Rodzice mogą dostrzec różnicę w nocniku, dziecko chodzi do toalety często, ale oddają zdecydowanie mniej płynu niż zwykle — dodaje lekarz. Zwraca też uwagę, że w każdej grupie wiekowej pojawić się może krwiomocz.
- Zapaleniu pęcherza w początkowej fazie nie towarzyszy gorączka. Jeśli się pojawia, to znaczy, że choroba postępuje — mówi Alicja Sapała. Zaznacza jednocześnie, że jak tylko zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego, należy skontaktować się z lekarzem, który zleci badania.
Wielu rodziców zwraca uwagę na to, że dolegliwości zapalenia pęcherza moczowego u dzieci nasilają się w nocy. - Jest to subiektywne odczucie, często słyszymy też, że dzieci bardziej cierpią nocą przy ząbkowaniu, jednak wynika to z czegoś innego — mówi pediatra i dodaje, że w dzień dzieci skupiają się na innych czynnościach.
- Doświadczają różnych bodźców, które pozwalają zapomnieć o złym samopoczuciu, więc w nocy, kiedy nic się nie dzieje, faktycznie skarżą się częściej.
ból i tkliwość brzucha
brak apetytu
niepokój
kolka jelitowa
gorączka (bez innych objawów)
wymioty
biegunka
pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
parcie na pęcherz bez możliwości wypróżnienia
częste wizyty w toalecie
ból w lędźwiach
mimowolne oddawanie moczu
Zapalenie pęcherza u dzieci: badania
- Kiedy zauważymy niepokojące objawy, trzeba pobrać mocz do badania. Robimy to za pomocą woreczków, które można kupić w aptece. Przyklejamy je w okolicy ujścia cewki moczowej i czekamy — mówi lekarz. W większości przypadków wystarcza badanie ogólne moczu, u dzieci gorączkujących i niemowlaków również posiew moczu. - Pamiętajmy, że w samym zapaleniu pęcherza badania mogą być zupełnie prawidłowe pomimo dużych objawów — tłumaczy pediatra.
Typowe objawy zapalenia pęcherza u dzieci
Zapalenie pęcherza u dzieci: badania
- Kiedy zauważymy niepokojące objawy, trzeba pobrać mocz do badania. Robimy to za pomocą woreczków, które można kupić w aptece. Przyklejamy je w okolicy ujścia cewki moczowej i czekamy — mówi lekarz. W większości przypadków wystarcza badanie ogólne moczu, u dzieci gorączkujących i niemowlaków również posiew moczu. - Pamiętajmy, że w samym zapaleniu pęcherza badania mogą być zupełnie prawidłowe pomimo dużych objawów — tłumaczy pediatra.U starszych dzieci prosimy o wypróżnienie się do sterylnego pojemniczka z apteki. Mocz do badania najlepiej pobrać rano. U przedszkolaków, starszych dzieci i dorosłych najlepiej pobrać mocz środkowy. Przed pobraniem próbki, dziecko należy podmyć, inaczej wynik może być fałszywie dodatni.
Zapalenie pęcherza u dzieci: leczenie
- Leczymy środkami bakteriobójczymi. Zwykle przy prawidłowym badaniu moczu zaczynamy od chemioterapeutyków jak furagin. Jeśli natomiast mamy gorączkę lub wzrost bakterii w posiewie to włączamy antybiotykoterapię — dodaje ekspert.
Zapalenie pęcherza u dzieci: leczenie
- Leczymy środkami bakteriobójczymi. Zwykle przy prawidłowym badaniu moczu zaczynamy od chemioterapeutyków jak furagin. Jeśli natomiast mamy gorączkę lub wzrost bakterii w posiewie to włączamy antybiotykoterapię — dodaje ekspert.Leczenie zwykle prowadzi się doustnie przez 7 dni, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. To ważne, aby przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
Na zapalenie pęcherza częściej chorują dziewczynki
Znacznie częściej od chłopców, z zapaleniem pęcherza u dzieci zmagają się dziewczynki. - Wynika to z budowy anatomicznej. Chłopcy mają dłuższe ujście cewki moczowej, dzięki czemu dotarcie bakterii do wnętrza jest trudniejsze — tłumaczy lekarz.
Na zapalenie pęcherza częściej chorują dziewczynki
Znacznie częściej od chłopców, z zapaleniem pęcherza u dzieci zmagają się dziewczynki. - Wynika to z budowy anatomicznej. Chłopcy mają dłuższe ujście cewki moczowej, dzięki czemu dotarcie bakterii do wnętrza jest trudniejsze — tłumaczy lekarz.Dodaje jednocześnie, że jeśli chłopiec w wieku niemowlęcym zapada na tę chorobę, to należy wykluczyć istnienie wady anatomicznej. U dziewczynek, które nadal korzystają z pieluszek, do zakażeń dochodzi najczęściej w wyniku zbyt rzadkiej zmiany pieluszki, co sprzyja namnażaniu bakterii, które z łatwością przenikają do układu moczowego.
- Bywa, że rodzice nieumyślnie sami przenoszą bakterie w czasie czynności higienicznych. Dlatego zwracam uwagę, dziewczynki zawsze podcieramy od sromu w stronę odbytu. To znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia zarazków — dodaje lekarz.
Ważne, żeby w czasie nauki korzystania z nocnika, nie kazać dziecku czekać na wypróżnienie, bo przetrzymywanie moczu sprzyja infekcji. Najczęściej chorują jednak dziewczynki w wieku przedszkolnym. - Przetrzymywanie moczu w oczekiwaniu na swoją kolej do toalety oraz to, że maluchy nie potrafią się prawidłowo podcierać, są na tym etapie najczęstszymi przyczynami infekcji — zauważa lekarz.
Zapalenia pęcherza u dziecka: profilaktyka
Zapalenie pęcherza u dzieci ma niestety tendencję do nawrotów, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim od najmłodszych lat uczymy dziewczynki prawidłowego podcierania. Zawsze od ujścia cewki moczowej w stronę odbytu. Nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy dziecko musi trzymać mocz.
Zapalenia pęcherza u dziecka: profilaktyka
Zapalenie pęcherza u dzieci ma niestety tendencję do nawrotów, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim od najmłodszych lat uczymy dziewczynki prawidłowego podcierania. Zawsze od ujścia cewki moczowej w stronę odbytu. Nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy dziecko musi trzymać mocz.Niemowlętom zmieniamy pieluchy możliwie jak najczęściej, każdorazowo pamiętając o higienie, która zapobiega namnażaniu bakterii. Należy też pamiętać, żeby kontrolować ilość moczu, który dziecko oddaje i zwrócić uwagę na zmianę jego zapachu. W takiej sytuacji zawsze konsultujemy się z pediatrą.
Sezonowe zapalenie pęcherza u dzieci
Choć choroba może się rozwinąć niezależnie od pory roku, takich infekcji pęcherza moczowego znacznie więcej pojawia się latem, kiedy dzieci częściej spędzają czas w wodzie, np. w basenie ogrodowym. Warto pamiętać, że mokre środowisko i łatwość dostępu bakterii z wody. Pamiętajmy o kontroli czystości wody i higienie po kąpieli.