Nie nazywaj tak dziecka! Tych 5 słów zniszczy jego poczucie własnej wartości

Dominika Bielas
22 marca 2022, 13:58 • 1 minuta czytania
Czasem mówimy coś nieświadomie. Używamy słów, nad znaczeniem których się nie zastanawiamy. Zazwyczaj wynika to z tego, że do nas też tak mówiono. Często także wcale nie mamy złych intencji. Jednak są słowa, których powinniśmy za wszelką cenę unikać. Słowa te nie tylko ranią. Mogą wyrządzić więcej szkody, niż mogłoby ci się wydawać.
Choć niektóre słowa mogą brzmieć niewinnie, piętnują dziecko. fot. unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Z pewnością chcesz wychować mądre, silne i niezależne dziecko. Nie sabotuj swoich starań, używając niemądrych określeń. Użyte w żartach czy złości mogą bardzo zranić twoją pociechę. Ale musisz wiedzieć, że mogą także wpłynąć na to, jak dziecko postrzega samo siebie. Te słowa koniecznie wyrzuć ze swojego rodzicielskiego słownika:

1. Leń

Dziecko przyniosło gorszą ocenę, wykonało mniej starannie pracę domową, a tobie się na usta nasuwa jedno: "ale z ciebie leń." Ale czy wiesz, że te słowa absolutnie nie są motywujące? Słowo "leń" to bardzo silna etykietka, która nie zachęca do działania. Wręcz przeciwnie - jednym słowem, mówisz swojemu dziecku, że nigdy nie pracuje i nic nie osiąga. Przekreślasz wszytko, co udało się osiągnąć do tej pory, możliwe, że z wielkim trudem. Może być jakaś przyczyna, dla której twojemu dziecku poszło gorzej w szkole. To może być strach, zniechęcenie, problemy z koncentracją, a nawet niezrozumienie tematu.

2. Kłamczuch

Dzieciom zdarza się oszukiwać i jest to dość naturalne. Oczywiście nie chodzi o to, by przymykać na to oko, ale warto się zastanowić nad przyczyną tego, dlaczego dziecko mija się z prawdą. Często strach sprawia, że boimy się przyznać do prawdy. Fiksowanie się na kłamstwach, może doprowadzić do tego, że ty przestaniesz wierzyć dziecku, nawet gdy mówi prawdę, a ono będzie częściej mijać się z tą prawdą, bo w końcu uważasz, że jest kłamczuchem.

3. Głupek

Jeśli w nerwach cisną ci się na usta słowa "czy naprawdę jesteś tak głupi...", to się lepiej powstrzymaj. Bo tak naprawdę nie uważasz swojego dziecka za głupie. Dzieciom zdarza się popełniać błędy, nie rozumieć pewnych rzeczy, bo jeszcze poznają świat i się uczą. Mają do tego pełne prawo! Może czegoś jeszcze nie wiedzą, ale na pewno nie są głupie. Przypinając łatkę głupiego, mówisz dziecku, że nie masz wobec niego większych oczekiwań, zamknąłeś już w określonych ramach i uważasz, że nie osiągnie nic więcej. Chyba nie chcesz, by twoje dziecko samo o sobie myślało, że jest głupie.

4. Dzieciak

"Dlaczego zachowujesz się jak maluszek, dzieciak, mała dzidzia?". Gdy dziecko reaguje naszym zdaniem zbyt impulsywnie w danej sytuacji, możesz mieć ochotę powiedzieć, że to dziecinada. Tymczasem emocje, które przeżywa dziecko, są prawdziwe. Może kolano jest tylko lekko stłuczone, ale ucierpiała duma. Mimo że dzieci zaczynają się zachowywać coraz doroślej, w trudnym momencie, często potrzebują się rozczulić czy jeszcze przytulić do mamy. Zamiast zawstydzać dziecko, bagatelizować to, co czuje, warto okazać wsparcie i pomóc w zrozumieniu emocji, które odczuwa.

5. Kluseczka

Nawet użyte w pieszczotliwy sposób określenia dotyczące tuszy dziecka nie powinny w ogóle padać w jego kierunku. Kluseczka, Pączuś, Grubcio, Patyczak, Szczypiorek... Przecież nie chcesz, by twoje dziecko martwiło się przez całe życie o swoją wagę. Określenia te wskazują, że coś jest nie tak z jego wagą i może mieć to olbrzymi wpływ na sposób postrzegania samego siebie. Oczywiście powinnaś zadbać o zdrowy sposób żywienia, zdrowe nawyki czy sport, ale powinno się to tyczyć wszystkich członków rodziny i być naturalne. Warto nauczyć dziecko, że każdy nas jest inny. Ma różne talenty umiejętności, a także wygląd.

Czytaj także: https://mamadu.pl/160053,zdenerwowane-dziecko-tak-pomozesz-mu-poradzic-sobie-z-trudnymi-emocjami