Co pyli w sierpniu? Uczuleni na pyłki jeszcze nie mogą liczyć na ulgę

Karolina Stępniewska
16 marca 2022, 13:59 • 1 minuta czytania
Co pyli w sierpniu, kto odetchnie z ulgą, a komu będą dokuczać objawy alergii wziewnej? Kiedy lato chyli się ku końcowi, alergicy spoglądają w przyszłość z nadzieją, że lada dzień przyjdzie dla nich ulga. Jednak sierpień nie dla wszystkich jest łaskawy. W sierpniu nadal pyli wiele roślin, a do tego dochodzą grzyby. Sprawdź, jakie pyłki mogą pogorszyć alergię w sierpniu.
W sierpniu słoneczne dni nie sprzyjają alergikom, nadal pylą trawy, ale w kość dają też grzyby mikroskopowe i bylica. Fot. Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Co pyli w sierpniu?

Sierpień, choć chcielibyśmy wierzyć, że przyniesie alergikom ulgę, zwykle w Polsce jest miesiącem suchym i słonecznym, a to oznacza jedno: pyłki, które uczulają. Oczywiście trawy już nie są tak niebezpieczne jak w czerwcu, czy nawet lipcu, jednak nadal dają o sobie znać.

We znaki dadzą się też kwitnące chwasty, szczaw, babka czy grzyby mikroskopowe. Alergicy wziewni na ulgę będą musieli jeszcze poczekać. We kolejnym miesiącu będzie lżej uczulonym na pyłki babki, szczawiu i bylicy, a także traw, które kończą pylenie we wrześniu. Począwszy od października, osoby cierpiące na alergię na pyłki poczują się lepiej: w październiku pylą już tylko grzyby, a bylica i ambrozja kończą pylenie.

Co pyli w sierpniu? Lista roślin

W lipcu pylą:

Co pyli w sierpniu: grzyby mikroskopowe

W sierpniu pylą także zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowe):

Uczulenie na grzyby mikroskopowe (potocznie zwane uczuleniem na pleśń) często towarzyszy alergii na kurz domowy, pyłki roślin i sierść kotów lub psów. Zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśni) znacząco pogarszają przebieg astmy. Szacuje się, że do 30 proc. chorych na astmę jest też uczulonych na zarodniki pleśni.

źródła: ur.edu.pl, mp.pl, krakow.wios.gov.pl