Znowu jest rozpalone, a leki działają za wolno? Oto domowe sposoby na obniżenie gorączki u dziecka

Martyna Pstrąg-Jaworska
Domowe sposoby na gorączkę można stosować równolegle do zbijania gorączki u dziecka za pomocą leków - paracetamolu lub ibuprofenu. Oto 6 sprawdzonych sposobów, dzięki którym łagodnie i skutecznie zbijesz gorączkę u dziecka
Domowe sposoby na gorączkę u dziecka można stosować równolegle do podawania leków. Pexels

Domowe sposoby na gorączkę


Domowe sposoby na gorączkę często są bardzo skuteczne i pomagają ulżyć w chorobie, jeśli chcemy obniżyć gorączkę nie tylko środkami farmakologicznymi (lub gdy te nie działają na organizm).


Gorączkę należy zbijać, gdy temperatura ciała przekroczy 38 stopni. Oprócz wzięcia leków istnieją też domowe sposoby na obniżenie temperatury ciała – warto pić chłodne napoje i robić zimne okłady w zagłębieniach łokci i kolan.

Domowe sposoby na gorączkę można stosować także po podaniu leków przeciwgorączkowych, by wspomóc zbijanie temperatury.

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Pierwszym, po co sięgamy, by zbić gorączkę u dziecka, są lekarstwa. Do obniżenia gorączki stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe: paracetamol lub ibuprofen (ten drugi ma też działanie przeciwzapalne).

Oprócz stosowania leków w dawkach zależnych od wagi dziecka warto stosować równolegle domowe sposoby na zbicie gorączki, które ulżą rozgrzanemu organizmowi. Domowych sposobów na zbicie gorączki jest kilka, oto te najskuteczniejsze:

1. Nawadnianie chłodnymi napojami
Picie i nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne podczas choroby, ale także gdy występuje sama gorączka. Infekcja może bowiem prowadzić do odwodnienia. Podawaj dziecku do picia wodę, herbatki owocowe lub napary: z lipy, czarnego bzu czy herbata z miodem i cytryną.

2. Okłady i kompresy nasączone chłodną wodą
Przy wyższej temperaturze niż 38 stopni, możesz na ok. 10 minut nakryć dziecko zwilżonym chłodną (ale nie zimną!) wodą prześcieradłem, ale najlepiej sprawdzą się małe kompresy – z ręczników czy pieluchy tetrowej.

Zmocz tkaniny chłodną wodą (niezbyt zimną, powinna być tylko kilka stopni niższa niż ciało dziecka) i połóż dziecku na przedramiona, kark, pachwiny czy łydki, a także zagłębienia kolan i łokci. Chłodne okłady można stosować najdłużej przez 10-15 minut.

3. Świeże rześkie powietrze
Podczas gorączki u dziecka niezwykle ważne jest wietrzenie pomieszczeń. Temperatura w pokoju osoby z gorączką powinna oscylować w okolicach 20 stopni – chłodniejszym powietrzem lepiej i łatwiej się oddycha, ono też pozwala nieco schłodzić organizm.

Oprócz świeżego powietrza warto jest też użyć nawilżacza powietrza w domu.

4. Ochładzająca kąpiel
Szybka ochładzająca kąpiel powinna być w temperaturze tylko 1-2 stopnie niższej niż temperatura ciała, by osoba z gorączką nie doznała szoku termicznego.

Po wejściu do wody można stopniowo ochłodzić wodę o 1 stopień, ale nie więcej. Kąpiel nie powinna też trwać zbyt długo.

5. Mikstura z mleka, czosnku i miodu
Miód i czosnek działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie (czosnek jest też naturalnym antybiotykiem), a ciepłe mleko pomaga obniżyć temperaturę ciała

6. Napary z ziół
Warto nawadniać za pomocą naparów z malin czy czarnego bzu. Lekkie działanie przeciwgorączkowe ma również napar z mięty pieprzowej.

Dzięki nim ciało zacznie się pocić, co doprowadzi do obniżenia temperatury i oczyści także organizm z toksyn.

Gorączka u dziecka

Gorączka to podwyższenie temperatury ciała i jeden z najczęstszych objawów infekcji. Prawidłowa temperatura ciała to 36,6 stopnia Celsjusza i gdy ta równowaga zostanie zachwiana, oznacza to, że nastąpiła naturalna obronna reakcja organizmu.

Szczególnie często dotyczy dzieci, bo to jedna z pierwszych reakcji obronnych młodszych organizmów. W skrócie – organizm broni się przed jakimiś infekcjami spowodowanymi wirusami, bakteriami, drobnoustrojami.

O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni wzwyż. Najczęściej wyższa temperatura pojawia się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wiąże się z to z poziomem kortyzolu w organizmie w ciągu dnia, który sprawia, że ciało ludzkie rano jest najchłodniejsze.

U dzieci (u dorosłych również, ale w mniejszym stopniu) oprócz wysokiej temperatury gorączce towarzyszyć ospałość, rozpalone policzki, szkliste oczy czy przyspieszony nienaturalnie oddech.

Zależnie od rodzaju infekcji bakteryjnej czy wirusowej, gorączce mogą też towarzyszyć inne objawy – kaszel, katar, ból mięśni czy np. ból gardła. Jeśli występuje tylko sama gorączka, ale utrzymuje się kilka dni, lekarz może zlecić np. wykonanie u dziecka badania moczu.

Gorączka u dziecka może być też objawem ząbkowania lub np. reakcją obronną organizmu po szczepieniu.