Jedna z najgroźniejszych infekcji. Czy moje dziecko cierpi na zapalenie krtani?

Zapalenie krtani u dzieci
Zapalenie krtani u dzieci Prawo autorskie: alexandersafonov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kaszel krtaniowy, to tak charakterystyczny objaw zapalenia krtani u dzieci. Nie da się go pomylić z niczym innym. Szczyt zachorowań na zapalenie krtani u dzieci przypada na kwiecień – październik. Na ostrą chorobę zapalną narażone są też niemowlęta. Choroba występuje między 6. miesiącem a 8. rokiem życia. Częściej chorują chłopcy niż dziewczynki. To schorzenie, które może prowadzić do utraty głosu lub nawet życia. Obrzęk gardła, uciążliwy kaszel, narastające duszności sprawiają, że choroba jest naprawdę groźna. Jak ją w porę rozpoznać i kiedy potrzebna jest interwencja lekarza?


Zapalenie krtani u dziecka – jak przebiega?
Najczęściej wywołują ją wirusy: paragrypy, typu A lub B, adenowirus, metapneumowirus. Uszkadzają one błonę śluzową dochodzi do obrzęku, zwężenia dróg oddechowych. Pojawia się trudność w ciąganiu powietrza do płuc oraz charakterystyczny świst krtaniowy, zwany stridorem.


Co powinno nas zaniepokoić?
Oczywiście charakterystyczny kaszel, katar, ale też chrypka i duszności w czasie wdechu. Objawy zapalenia krtani u dzieci pojawiają się głównie nad ranem lub w nocy. Oznaki są podobne do przeziębienia lub zapalenia gardła. Wyraźne trudności z oddychaniem, które wymuszają przyjmowanie pozycji siedzącej z wyraźnym, pochyleniem się do przodu powinny być najbardziej typowym sygnałem tej choroby.


Obserwuje się różne nasilenie symptomów zapalenia krtani u dzieci. Na ogół są łagodne – sporadyczny szczekający kaszel. O bardzo ciężkim mówimy, gdy oprócz kaszlu, głośny stridoru, obserwuje się znaczną pracę mięśnia klatki piersiowej, sine zabarwienie skóry, a nawet duży niepokój lub zaburzenia świadomości u dziecka.


Zapalenie nagłośni lekarz zdiagnozuje na podstawie laryngoskopii pośredniej, czyli oglądając krtań za pomocą specjalistycznego lusterka.

Zapalenia krtani u dzieci – leczenie
Pierwszym krokiem w leczeniu zapalenia zapalenia krtani u dzieci jest udrożnienie dróg oddechowych. Czasami w ostrym stadium choroby konieczne jest zastosować intubację dotchawiczą lub tracheotomię.

Jak każde zakażenie bakteryjne, zapalenie krtani leczy się antybiotykiem. Czasami za pomocą sterydów zmniejsza się obrzęk i poprawia drożność dróg oddechowych. W wyniku takiej kuracji zapalenie nagłośni mija szybko.

Jednak coraz bardziej jesteśmy ostrożni na leczenie antybiotykiem i dobrze. W przypadku zapalenia krtani zazwyczaj nie ma to sensu. Antybiotyk może być konieczny, jeśli zapalenie krtani ma podłoże bakteryjne. Choroby wirusowe organizm powinien pokonać samodzielnie.

Leczenie ostrego zapalenia krtani odbywa się w warunkach szpitalnych. Ma to uchronić przed rozprzestrzenianiem się bakterii we krwi, czyli sepsy.

Dla uspokojenia warto dodać, że objawy zapalenia krtani mają tendencję do samoistnego ustępowania. U około 60% dzieci kaszel ustaje w ciągu doby. Mniej niż 5% dzieci wymaga hospitalizacji.

Czym jest alergiczne zapalenie krtani?
Alergiczne zapalenie krtani to schorzenie, na które narażone są głównie dzieci. Objawia się zapaleniem górnych dróg oddechowych będącą reakcją alergiczną na bodźce znajdujące się w krtani. Zapalenie krtani u dzieci może być wynikiem ukąszenia owadów (pszczoły, osy, szerszenia). Ale nie tylko. Zaszkodzić mogą leki lub pokarm.

W zależności od alergenu, organizm dziecka rozpoznaje substancje jako obce i rozpoczyna walkę. Reakcja alergiczna objawia się obrzękiem krtani, kaszlem i chrypką. Nie można bagatelizować.

Od mam, które przechodziły już zapalenie krtani u dzieci – sprawdzone sposoby leczenia
Czytałam na różnych forach i rozmawiałam z mamami, które zmagały się już z chorobą krtani u dziecka. Mają największe doświadczenie. Przede wszystkim, przez 2 dni wykonywały inhalację z soli fizjologicznej i syropu. Wykonanie inhalacji u niemowlaka nie należy do łatwych. Zaleca się wtedy, do inhalacji podczas snu dziecka, podczas zabiegu główka dziecka powinna być trochę wyżej uniesiona.

Trzeba też dać dziecku coś do picia, np. letnią herbatkę z rumianku, napar z lipy lub imbir z miodem, aby nawilżyć krtań.

W przypadku zapalenia krtani u dzieci trzeba zadbać o niższą temperaturę oraz nawilżenie pomieszczenia, w którym dziecko przebywa. Pokój powinien być wywietrzony, czasem nawet z wyłączonym ogrzewaniem, zaś z włączonym nawilżaczem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Strach jest zaraźliwy. Psycholog: zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku świat, przepracuj swoje lęki

B JAK BEZPIECZEŃSTWO, B JAK BELLA BABY HAPPY PANTS

0 0Dom najbezpieczniejszym miejscem? To mit – zobacz, ile zagrożeń czyha na twoje dziecko
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"