Gdy jesteś w drugiej ciąży, a starsze dziecko nie ma jeszcze dwóch lat, jest przy nim nadal mnóstwo zadań do wykonania podczas opieki. W ciąży nie każda kobieta czuje się świetnie, więc to podwójne wyzwanie – być mamą maluszka i jednocześnie nosić w brzuchu kolejne dziecko. A kiedy już drugie dziecko przyjdzie na świat, pracy robi się jeszcze więcej. Sama coś o tym wiem, bo między moimi synami jest dokładnie 21 miesięcy różnicy.
Decyzja o tak małej różnicy wieku między dziećmi często podyktowana jest tym, że im mniejsza różnica, tym dzieci mają ze sobą lepszy kontakt i wychowują się wspólnie. Potwierdzam, z mojej perspektywy to był jeden z najważniejszych argumentów, bo sama wychowałam się z siostrą i chciałam podobnej bliskiej relacji dla moich dzieci. Plusem "2 under 2" jest też to, że jeśli chcemy mieć tylko dwoje dzieci, to tylko raz wchodzimy w świat karmienia piersią, pieluch, kryzysów laktacyjnych, odpieluchowania itp.
W opiece nad dwójką małych dzieci, między którymi jest mniej niż 2 lata różnicy, bywa też po prostu ciężko. Rodzice są zmęczeni, logistyka rodzinna bywa naprawdę skomplikowana, niedogodności można by wymieniać jeszcze długo. Ale jeśli już się na to decydujemy (lub samo się zdarzy, tak też bywa), warto mieć wiedzę, jak to sprytnie ogarnąć. Oto 7 praktycznych wskazówek, jak przetrwać z 2 dzieci poniżej 2 lat.
Kiedy miałaś jedno dziecko, wydawało ci się, że życie toczy się powoli? Tak było. Z dwójką wszystko zwolni jeszcze bardziej, bo dwa maluchy do ogarnięcia to więcej zabranego czasu. Nie próbuj więc się spieszyć i wrzucać piątego biegu, żeby np. ogarnąć dom. To równocześnie wolniejsze życie, ale i więcej zabranego przez dzieci czasu na inne czynności.
Na początku trzeba po prostu odpuścić i starać się skupić tylko na podstawowych rzeczach, bo na więcej i tak nie będzie możliwości. Zamiast się frustrować i myśleć, że jesteś niewystarczająco produktywna, ciesz się macierzyństwem, bo ten okres, kiedy dzieci są naprawdę małe, mija w okamgnieniu.
Gdy wrócisz ze szpitala z młodszym dzieckiem, nagle 1,5-roczny maluch okaże się dla ciebie dużym, mądrym i bardzo rozumnym starszym rodzeństwem. Może czuć się zagubiony w nowej rzeczywistości, więc poświęć mu dużo uwagi, angażuj go w pomoc i opiekę nad noworodkiem. Powierzaj mu zadania i współpracuj, to sprawi, że będzie mu łatwiej. Nagle tez okaże się, że jest już bardzo samodzielny, potrafi komunikować wiele swoich potrzeb i z wieloma rzeczami daje sobie radę bez pomocy mamy.
Najłatwiej chwilę na prysznic czy wypicie ciepłej kawy zaplanować podczas pierwszej drzemki noworodka. Wtedy starsze dziecko może wziąć swoje zabawki i iść z tobą do łazienki lub kuchni. Ty bierzesz prysznic/pijesz ciepłą kawę i bawicie się ze starszakiem np. w teatrzyk. Możesz dać mu zabawkowe zwierzątka, piłeczki albo gumowe klocki, wiaderko albo plastikowe pojemniki i niech przekłada je do różnych przestrzeni. To zajmie je na kilka minut, w ciągu których łatwiej umyć włosy albo pokroić składniki na obiad.
Przy dwójce tak małych dzieci, nastawienie pralki to codzienny obowiązek. Jeśli choć jednego dnia nie zrobisz prania, za dzień lub dwa brudne ubrania będą dosłownie wysypywały się z kosza na brudną bieliznę. Póki masz na pokładzie noworodka, warto prasować jego ubranka przez pierwsze kilka dni po powrocie ze szpitala – żelazko zabije drobnoustroje, które mogły zostać na ubraniach po praniu i pobycie w placówce medycznej.
Później – raczej odpuść prasowanie ubrań, które wystarczy dobrze wytrzepać tkaniny po praniu i zrezygnować z prasowania. Ubranka dzieci może i wyglądają uroczo, kiedy są złożone i uprasowane, ale rezygnacja ze stania przy desce do prasowania pomoże ci zaoszczędzić trochę czasu i energii.
Gdy w domu pojawia się noworodek, starsze dziecko może czuć się niepewnie. To normalne, do tej pory było jedynym maluszkiem w domu, teraz jego życie wywróciło się do góry nogami, bo rodzice poświęcają czas także drugiemu maluchowi. Warto na początku zadbać o poczucie bezpieczeństwa i miłości u starszaka, ale nie oznacza to, że nagle trzeba mu na wszystko pozwalać.
Taki maluch nie tylko będzie sprawdzał granice ze względu na nową sytuację. Zaczyna go też dotyczyć bunt 2-latka, w którym niejeden aniołek pokazał rodzicom, że potrafi postawić dom do góry nogami. Dbaj o to, by granice były respektowane (zarówno jego, jak i wasze), bo są one niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka i jego budowania poczucia własnej wartości.
Jak już zostało powiedziane, noworodek w domu to dla starszaka trudna chwila. Jeśli jesteś "2 under 2" to starszak oznacza tak naprawdę małe dziecko – niespełna 2-latkowi nie wytłumaczyć w 100 procentach, co oznacza ciąża i to, że będzie starszym bratem. Można mu opowiadać, próbować przygotować, ale gdy wrócisz ze szpitala z drugim dzieckiem, życie będzie toczyło się po swojemu.
Angażuj starsze dziecko w pomoc nad młodszym, poświęcaj mu czas i tak planuj czas, byś mogła spędzić jakieś chwile tylko z nim. Idźcie tylko we dwoje na spacer, do sklepu czy plac zabaw. Dziecko tego potrzebuje, bo zazwyczaj, gdy mama poświęca czas noworodkowi, on czuje się odtrącony i mniej kochany. Zadbaj o to, by to poczucie towarzyszyło mu jak najrzadziej.
Początki z "2 under 2" są naprawdę szalone. Mało się śpi, wciąż spełnia się potrzeby któregoś z maluchów i właściwie ma się wrażenie, że nigdy nie skończy się zmienianie im pieluch. Warto pamiętać jednak – niezależnie czy taka różnica wieku między potomstwem była planowana, czy nie – że ten tryb przetrwania kiedyś minie.
Przyjdzie czas, kiedy młodsze dziecko będzie miało 2-3 latka i stanie się naprawdę samodzielne, bo wszystkiego szybciej będzie uczyło się dzięki obserwowaniu starszego rodzeństwa. Wtedy ty będziesz mogła bez pośpiechu siąść z kubkiem kawy, popatrzeć, jak twoje kilkulatki wspólnie się bawią i poczujesz, że nastąpił moment, kiedy można odetchnąć.
Dobra wiadomość jest taka, że ten czas jest naprawdę krótki i cała rodzina wkrótce odnajdzie nowy, spokojniejszy rytm. Trzymaj się tam, mamo, to w końcu nadejdzie. Też nie wierzyłam, a u mnie właśnie zaczyna się to dziać :-)
Czytaj także: https://mamadu.pl/158913,mala-roznica-wieku-miedzy-dziecmi-mama-wymienia-wady-i-zalety