prawnie, prasowanie, dziecięce ubrania, pranie dziecięcych rzeczy
Kilka trików sprawi, że pranie, suszenie i prasowanie dziecięcych ubranek będzie dużo łatwiejsze. Unsplash
Reklama.
  • Kto ma w domu niemowlę, ten wie, że dzień bez wstawienia prania, jest dniem straconym ;-)
  • Oto kilka prostych trików i zasad, którymi warto się kierować przy praniu, suszeniu i prasowaniu dziecięcych ciuchów - ułatwiają codzienne życie.
  • Oprócz segregacji ubrań czy używania delikatnych środków piorących, warto też pamiętać, że np. plamy najlepiej zejdą, jeśli spróbujemy je usunąć zaraz po zdjęciu brudnego ubranka.
  • Jeśli masz małe dziecko, na pewno pranie towarzyszy ci właściwie codziennie. Jak nie białe, to kolorowe, jak nie dziecięce, to twoje i partnera… I tak się to kręci jak bęben od pralki, bo przy małych dzieciach zawsze jest dużo plam, a kosz na brudne ubrania zawsze jest pełny. Dzięki poniższym trikom być może ułatwisz sobie trochę "codzienny rytuał prania", z którym boryka się każda z mam.

    1. Trudne dziecięce plamy

    Na plamy na dziecięcych ubrankach najlepiej reagować od razu, tzn. zająć się nimi jak tylko zdejmie się dziecku brudne ubranie. Dzięki temu unikniesz zniszczonych ubrań, z których nie da się wywabić starej plamy.
    Większość plam najlepiej schodzi za pomocą metody z wrzątkiem – połóż tkaninę na sitku czy durszlaku w zlewie, tak by woda swobodnie mogła przelatywać przez materiał. Następnie zalej ją wrzątkiem, dopóki plama się nie rozpuści z włókien. Ten sposób kiepsko działa tylko na plamy z błota, bo pod wpływem wody, robi się go jeszcze więcej.
    Wiele plam usuniesz również specjalnym mydełkiem odplamiającym, które znajdziesz w każdej drogerii.

    2. Delikatne środki piorące

    Ubranka niemowlęce i te dla noworodka, które szykujesz jeszcze przed porodem najlepiej prać w płatkach mydlanych – mają neutralne pH i są bardziej ekologicznym detergentem. Jeśli pierzesz ubranka niemowlaka, który ma wyjątkowo wrażliwą skórę, płatki mydlane będą też lepszym rozwiązaniem niż proszki czy płyny do prania dziecięcej odzieży.
    Wystarczy pół szklanki płatków mydlanych wsypać do bębna pralki i nastawić standardowe pranie na 40 lub 60 stopni.

    3. Pranie butów w pralce

    Większość dziecięcych butów można uprać w pralce – wystarczy, że nastawisz ja na program, w którym woda nie jest zbyt gorąca – 30 stopni w zupełności wystarczy.
    Warto buty prać w towarzystwie np. koca czy ściereczek, by nie obijały się swobodnie po całej pralce.

    4. Triki na uniknięcie prasowania

    By ubrania nie było wyjątkowo pomięte i byś nie musiała wszystkiego prasować, warto zastosować się do kilku trików. Nie wypełniaj bębna pralki aż po brzegi – zbyt mocno przeciążona pralka nie wypłucze i nie odwiruje zbyt dobrze nadmiaru wody.
    Po upraniu wstaw dodatkowy program samego wirowania i włóż na ten czas do bębna dodatkowo suchy ręcznik – pochłonie on jeszcze więcej wilgoci, więc ubrania będą po rozwieszeniu szybciej schły.
    Pamiętaj, żeby przed rozwieszeniem strzepać każde ubranie – to również sprawi, że nie będą tak pogniecione i nie trzeba będzie ich prasować.

    5. Puchowe kurtki nie muszą lądować w pralni

    Puchowe kurtki upierzesz w domu, nie musisz iść do pralni. Wystarczy trik z piłkami do tenisa, które wrzucone (wystarczą 2-3 piłki) do bębna pralki razem z kurtką, rozbiją puch i spowodują, że kurtka będzie wyglądać jak nowa. Pamiętaj, by kurtki prać w pralce wywinięte na lewą stronę

    6. Dziel na białe i kolorowe

    Sortuj dziecięce ubranka tak jak dorosłe – wystarczy podział na białe i kolorowe pranie. Warto do kolorowego wrzucić chusteczki wyłapujące kolor, by ubranka nie zafarbowały.
    Razem z białymi możesz uprać pieluchy tetrowe i flanelowe, bo tych przy niemowlaku najpewniej zużywasz codziennie po kilka. Do jasnego prania do bębna pralki dosyp kilka łyżek sody oczyszczonej – jest łagodna dla skóry dziecka, więc mu nie zaszkodzi, a sprawi, że ubrania będą rozjaśnione.

    7. Wilgotne lepsze niż za suche

    Nie susz ubrań zbyt długo, bo takie tkaniny trudno uprasować. Najlepiej jest zdejmować dziecięce ubranka, gdy są jeszcze delikatnie wilgotne i od razu (jeśli masz oczywiście taką możliwość) prasować, bo dzięki temu łatwiej i szybciej będą rozprostowane wszelkie zagniecenia.