Czeka cię planowana cesarka? Sprawdź, czego będziesz potrzebowała przed zabiegiem

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Oto lista czynności, jakie będziesz musiała przeprowadzić przed tym zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym
Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Oto lista czynności, jakie będziesz musiała przeprowadzić przed tym zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym Materiały prasowe
W życiu czasem układa się tak, że poród wymaga rozwiązania nie ''siłami natury'', lecz przy użyciu chirurgicznego skalpela. Cesarskie cięcie to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych. Jeśli już wiadomo, że maluch urodzi się jako ''cesarz'', trzeba się na to odpowiednio przygotować i to nie tylko mentalnie.


Najpierw badania lekarskie. Tzw. planowe cięcie cesarskie wiąże się z przyjęciem do szpitala dzień przed planowaną datą zabiegu. Cała procedura przebiega podobnie jak przy porodzie naturalnym, z tą różnicą, że trzeba odbyć jeszcze konsultację anestezjologiczną, aby lekarz specjalista mógł zebrać wywiad i omówić z przyszłą mamą metodę znieczulenia.


Do takiej wizyty u anestezjologa potrzebny będzie komplet badań laboratoryjnych. W ich zakres wchodzi głównie grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia i poziom elektrolitów. Skierowanie na wszystkie potrzebne badania powinien wypisać prowadzący ciążę ginekolog. Większość z nich należy zrobić w ostatnim miesiącu ciąży, aby były aktualne.


Na dzień przed pójściem do szpitala należy przygotować ciało do zabiegu. Po pierwsze, zmyć lakier z paznokci, bo to ich kolor będzie wskazówką dla anestezjologa, czy nie wystąpił problem z krążeniem krwi. Nie ma sensu też zabierać żadnej biżuterii – przed wejściem na salę operacyjną wszelkie łańcuszki i kolczyki i tak trzeba będzie zdjąć.
Nie wolno zapominać o diecie. Według zaleceń dzień przed cesarskim cięciem powinna być ona lekkostrawna, czyli pozbawiona produktów tłustych i smażonych oraz wzdymających warzyw. Za to trzeba pić dużo wody, przy czym przez co najmniej osiem godzin przed zabiegiem należy koniecznie powstrzymać się i przed jedzeniem i przed piciem.


Podawany doustnie w kroplach preparat przeznaczony jest dla noworodków i niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie w celu uzupełniania diety w żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus fermentum i Bifidobacterium infantis. Suplement zawiera te szczepy bakterii, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdziły liczne badania.

Jak widać, przygotowanie do cesarskiego cięcia nie różni się zbyt wiele od czynności poprzedzających poród naturalny. Wcześniejsza wizyta w szpitalu, trochę dodatkowych badań, nieco więcej rzeczy do spakowania w torbie i przede wszystkim zalecenia dietetyczne, które należy bezwzględnie przestrzegać. Reszta w rękach lekarzy i położnych.

Powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z Coloflor Cesario.