Ten rodzaj cukrzycy najbardziej zagraża dzieciom. Zwykła witamina zahamuje jej rozwój

Witamina D3 skutecznie hamuje rozwój cukrzycy typu 1
Witamina D3 skutecznie hamuje rozwój cukrzycy typu 1 fot. AG
Cukrzyca typu 1 stanowi około 10 proc. wszystkich zachorowań na cukrzycę na świecie. Najczęściej spotykana jest u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych (do 30. roku życia). Najnowsze badania przynoszą radosne wieści – okazuje się, że regularnie przyjmowana witamina D3 może znacznie polepszyć funkcjonowanie cukrzyków!


Cukrzyca typu 1
Do badania, którego wyniki zostały zaprezentowane na łamach czasopisma naukowego "Pharmacological Reports", zaproszono dzieci powyżej 5. roku życia, u których niedawno (tj. od 1,5 do 4,5 miesiąca wcześniej) rozpoznano cukrzycę typu 1. To choroba, której konsekwencją jest niszczenie produkujących insulinę komórek B wysp trzustkowych. Oznacza to, że po jakimś czasie od zachorowania, trzustka przestaje mieć zdolność wytwarzania insuliny.

Naukowcy dowiedli jednak, że wysokie stężenie witaminy D we krwi (przekraczające 30 ng/ml) nie dopuszcza w organizmie do zniszczenia wszystkich komórek B. Te, które zostają, wciąż mają zdolność produkowania insuliny.

Przyjmowanie witaminy D nie przywróci komórek zniszczonych, ale zachowa część istniejących, dlatego ważne jest, żeby witaminę D3 przyjmować jak najwcześniej – tuż po rozpoznaniu choroby. Wówczas cukrzyca nie będzie postępowała.

Witamina słońca
Naukowcy wskazali, że "żeby w pełni ocenić mechanizmy oraz długofalowy wpływ suplementacji witaminą D w zależności od jej dawki na hamowanie procesów autoagresji w trzustce", należy przeprowadzić dodatkowe badania. Na razie wygląda to jednak obiecująco, a że suplementacja witaminy D3 w okresie jesiennym jest niezbędna do normalnego funkcjonowania, warto się w nią zaopatrzyć.

Tzw. "witamina słońca" poprawia bowiem funkcjonowanie układu krążenia oraz mięśnia sercowego , wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego i reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie.
Źródło: Medexpress
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...