Ulga na dziecko 2020. Ważne zmiany dla rodziców dzieci niepełnosprawnych!

Ulga prorodzinna dla wszystkich rodziców niepełnosprawnych dzieci może zacząć obowiązywać od stycznia
Ulga prorodzinna dla wszystkich rodziców niepełnosprawnych dzieci może zacząć obowiązywać od stycznia Michał Łepecki/Agencja Gazeta
W Sejmie został złożony projekt, zgodnie z którym – od 1 stycznia 2020 roku – z podatkowej ulgi prorodzinnej (ulgi na dziecko) będą mogli skorzystać wszyscy rodzice małoletnich dzieci, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Bez względu na dochody!


Nowe zasady ulgi na dziecko
W projekcie proponuje się, żeby do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 27f dodać ust. 2e.

"Jeżeli małoletnie dziecko, o którym mowa w ust. 1 posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – kwota wskazana w ust. 2 pkt 1 podlega odliczeniu bez względu na kwotę dochodu uzyskiwanego przez rodzica lub rodziców dziecka.”

Taką propozycję złożyła w Sejmie Komisja do Spraw Petycji Sejmu RP. Była reakcją na petycję pana Stanisława Porowskiego, którą komisja uznała za zasadną. Jeśli ustawa w takim kształcie wejdzie w życie, będzie kosztować sektor finansów publicznych ok. 11 milionów złotych.

Ulga prorodzinna
Do tej pory, zgodnie z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zeznaniu podatkowym za rok 2019 (składanym w roku 2020) można odliczyć:

92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie z tytułu ulgi prorodzinnej na wychowywanie jednego dziecka spełniającego warunki ulgi - przy założeniu, że dochód podatnika po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie przekracza łącznie 112.000 zł, a niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56.000 zł,


92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie na drugie dziecko,
166,67 zł miesięcznie, czyli do 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,
225,00 zł miesięcznie, czyli do 2700,00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnego dziecka.

Ulgę można odliczać także na dziecko uczące się do ukończenia przez nie 25 lat oraz, bez względu na wiek, na dziecko niepełnosprawne, otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Zawsze jednak stosowane jest ograniczenie w postaci wspomnianego kryterium dochodowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...