To, co polski rząd wyprawia w kwestii aborcji to "tortury" na obywatelkach. Jest stanowisko Komitetu ONZ

Stanowisko ONZ w sprawie legalnej aborcji w Polsce: "to tortury"
Stanowisko ONZ w sprawie legalnej aborcji w Polsce: "to tortury" fot. 123rf
Zadaniem Komitetu ONZ Przeciwko Torturom jest sprawdzanie, czy w kraju obywatele aby nie są torturowani. Taką konwencję Polska ratyfikowała w 1989 roku, chcąc uchronić nas przed nieludzkim traktowaniem. W lipcu po raz kolejny Komitet przeanalizował, jak się mają u nas sprawy związane z przemocą domową, antykoncepcją czy legalną aborcją. ONZ twierdzi, że ta ostatnia utrudniana jest przez lekarzy i rząd do tego stopnia, że można uznać to za tortury!


Aborcja, antykoncepcja i klauzula sumienia
Komitet ONZ Przeciwko Torturom stwierdził, że „odmowa legalnej aborcji może stanowić torturę” oraz że dostęp do tego świadczenia nie może być ograniczany przez klauzulę sumienia czy brak procedur umożliwiających dostęp do legalnej aborcji. Komitet zwrócił też uwagę na zbyt długi termin (30 dni) na rozpatrzenie przez Komisję Lekarską przy Rzeczniku Praw Pacjenta sprzeciwu od decyzji lekarza.

Cierpienie fizyczne oraz psychiczne w takich okolicznościach kwalifikują się jako znęcanie się nad obywatelkami. Tak, w końcu ktoś to nazwał po imieniu! Z tego powodu ONZ wzywa polskich urzędników, by zrobili z prawem dotyczących legalnej aborcji porządek.

Zaapelowano o dekryminalizację aborcji i przegląd procedur związanych z zabiegiem ze szczególnym uwzględnieniem negatywnego wpływu na psychikę pacjentek. W opinii ekspertów z ONZ odpowiedni czas oczekiwania na decyzję w sprawie odwołania to 10 dni. Co więcej, Komisja zaleca, by Polki, które dokonały aborcji (legalnie i nielegalnie) miały (legalną!) opiekę medyczną.


Wraz z raportem światło dzienne ujrzał też dotąd rzadko komentowany problem. Otóż okazuje się, że w Polsce dopuszcza się sterylizację kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnościami bez ich świadomej zgody, czyli zmusza się je do tych zabiegów, a jednocześnie ogranicza się dostęp do antykoncepcji czy legalnej aborcji kobietom świadomym.

„Komitet wezwał Polskę do szybkiego, bezstronnego i skutecznego ścigania oraz karania osób zaangażowanych w przymusowe sterylizacje, w tym lekarzy. Komitet zalecił szkolenia dla personelu medycznego w zakresie sposobów uzyskiwania dobrowolnej i świadomej zgody na sterylizację. Polska powinna wprowadzić skuteczny mechanizm odszkodowania, który pozwoliłby ofiarom przymusowych sterylizacji na uzyskanie odpowiedniego i sprawiedliwego zadośćuczynienia” - czytamy w komunikacie Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Przemoc tylko w domowym zaciszu
Do tej samej kategorii (tortur) Komitet ONZ zalicza gwałt małżeński, który w Polsce nie jest osobnym przestępstwem w kodeksie karnym. Co więcej, rażąca jest nieskuteczność w karaniu sprawców przemocy domowej.

W opinii ekspertów z ONZ w Polsce ofiary przemocy nie mają wsparcia ze strony państwa: ci, którzy mogą pomóc, nie robią tego, a ponadto brakuje miejsc i inicjatyw, które pozwalałyby ofiarom przemocy domowej na bezpieczne funkcjonowanie i wyjście z matni. W tej sytuacji kat jest katem, ale torturowani jesteśmy również przez tych, którzy powinni pomagać.
Źródło: federa.org.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić