500+ nie ma nic do rzeczy? Powstał ranking miast najprzyjaźniejszych rodzinom

Warszawa jest miastem dla rodzin najprzyjaźniejszym
Warszawa jest miastem dla rodzin najprzyjaźniejszym Unsplash.com
Pierwsze miejsce w tym rankingu raczej nie powinno nikogo dziwić – zaszczytne miano polskiego miasta najprzyjaźniejszego rodzinom przypadło bowiem Warszawie. W pierwszej trójce znajduje się jeszcze Poznań i Gdańsk, a najgorszymi z perspektywy rodzin dużymi miastami okazały się Kraków, Lublin i Szczecin, który zajął ostatnie – dziesiąte – miejsce.


Ranking został przeprowadzony i opublikowany przez portal iKalkulator.pl. Jego autorzy pod uwagę wzięli m.in. dostępność publicznych placówek wczesnej edukacji, średnie zarobki i
poziom bezrobocia, ceny za korepetycje i zajęcia w szkołach językowych oraz dostępność i cenę transportu publicznego.

Punktacja
Każde z dziesięciu miast – Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław – otrzymało konkretną liczbę punktów za wyżej wymienione właściwości. Najwyżej punktowana była dostępność publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek – w tej kategorii najlepiej wypadł Poznań, w którym w przeliczeniu na jednego mieszkańca takich miejsc przypadło najwięcej. Okazało się jednak, że o samo miejsce w żłobku najłatwiej w Warszawie.

Drugim najważniejszym kryterium były średnie zarobki. Stolica okazała się bezkonkurencyjna – przeciętna pensja brutto wynosi tutaj średnio 6 tys. złotych, czyli aż o 700 zł więcej niż w drugim pod tym względem Gdańsku. Faktem jest jednak, że życie w Warszawie bardziej obciąża budżet, niż w pozostałych miastach – najwyższe są tu nie tylko ceny w restauracjach, ale również koszty wynajmu i kupna nieruchomości. Co ciekawe, stopa bezrobocia wcale w tym mieście nie jest najniższa – w tej konkurencji przoduje Poznań, w którym bez zatrudnienia pozostaje zaledwie 1,3 proc. mieszkańców.


Pod względem transportu zbiorowego najlepszy wynik osiągnęły Lublin, Warszawa i Wrocław, czyli miasta, w których uczniowie podstawówek jeżdżą nim zupełnie za darmo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...