"Ręce precz od łóżeczek naszych dzieci". Pawlak znowu zabrał głos w sprawie edukacji seksualnej

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dyskusje o edukacji seksualnej w Polsce trwają w najlepsze. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar uważa, że takie obowiązkowe lekcje należałoby wprowadzić do szkół dla wszystkich uczniów, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak mówi, że nie ma i nie będzie nigdy na to jego zgody.


"Ręce precz od łóżeczek naszych dzieci"
– Ostatnio, gdy otrzymałem odpowiedź od pana rzecznika Adama Bodnara, ze zdumieniem przeczytałem, że Rzecznik Praw Obywatelskich, który ślubował obronę konstytucyjnych praw wszystkich obywateli, nie tylko nie chce ich bronić, ale żąda zmian w polskim prawie, które to prawa będą pogwałceniem polskiej konstytucji – powiedział Pawlak nawiązując do ostatniej odpowiedzi Bodnara w sprawie edukacji seksualnej.


Bodnar twierdzi, że edukacja seksualna powinna być obowiązkowa, jednak w aktualnym systemie takie zajęcia nadal są fakultatywne. Pawlak uważa natomiast, że RPO zarzuca polskim rodzicom, że nie chcą i nie potrafią rozmawiać z dziećmi.

– Nie ma i nie będzie nigdy mojej zgody na takie postępowanie – podkreślił RPD i dodał, że sprzeciwia się wprowadzeniu standardów WHO do polskiego szkolnictwa i oskarżaniu rodziców o brak umiejętności wychowawczych oraz że "nie jest możliwe narzucanie w ramach obowiązkowego programu nauczania treści, które w systemach etycznych lub religijnych rodziców uznawane są za niedopuszczalne lub zakazane".

Pawlak zapowiedział również, że sprawę obowiązkowej edukacji seksualnej skonsultuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej i poprosi o "jednoznaczne i precyzyjne wypowiedzenie się". Przy okazji przypomniał hasła z Parady Równości i Czarnych Marszów. – Padają takie hasła: "Ręce precz od naszych ciał", "Ręce precz od naszych łóżek". Zgadzam się z tym w 100 procentach. Państwo nie powinno ingerować. Jako Rzecznik Praw Dziecka chcę też, żeby edukatorzy seksualni nie dotykali łóżeczek naszych dzieci. Na to nie będzie naszej zgody. Ręce precz od łóżeczek naszych dzieci.


Problematyczna deklaracja LGBT+
Spór rzeczników trwa od marca. Zaczął się po tym, jak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał kartę LGBT+. Dokument miał pomóc w działaniach edukacyjnych, zakładał m.in. wprowadzenie do szkół zajęć antydyskryminacyjnych. W niektórych wywołał jednak oburzenie.

Mikołaj Pawlak obstaje przy stanowisku, że deklaracja "łamie konstytucyjne prawo rodzica do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a także ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka, która zapewnia dzieciom prawo do wychowania w rodzinie, ustawy oświatowe". Dlatego wystosował pismo do Bodnara, w którym przekonywał, że "narzucanie tego rodzaju edukacji seksualnej, zwłaszcza w odniesieniu do najmłodszych, pozbawia rodziców prawa do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a także ingeruje w podstawy programowe nauczania, obowiązujące w polskich szkołach i przedszkolach".

W odpowiedzi RPO powołał się na stanowisko Trybunały Konstytucyjnego z 2003 roku, w którym czytamy, że "Konstytucja nie może gwarantować i nie gwarantuje, że wiedza przekazywana w szkole będzie zgodna z przekonaniami rodziców". Bodnar dodał również, że obecnie to rodzice decydują, czy ich dziecko będzie chodziło na zajęcia z edukacji seksualnej, dlatego nie może być mowy o naruszeniu praw rodziców.

W rozmowie z TVN24 Anna Błaszczak-Banasiak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich odniosła się do wypowiedzi Pawlaka na temat edukacji seksualnej. Powiedziała, że "obawia się, że jest to komentarz oparty na nieprawdziwych informacjach rozpowszechnianych przede wszystkim w internecie, jakoby intencją edukacji seksualnej czy też Rzecznika Praw Obywatelskich i innych osób ubiegających się o taką edukację w szkołach była ta nieszczęsna nauka masturbacji czterolatków. Jest to pewne nośne hasło, które zdobyło popularność, natomiast trzeba wyraźnie podkreślić, że jest ono całkowicie nieprawdziwe".
Źródło: tvn24.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć